Senden Sonra 2. Bölüm

12
393

1. Bölümden devam ederek…
Kiz mektubu okudu…

Isyerinde rahat konusamazlardi ögle arasi disarida bulustular. Delikanlinin söyleyecek çok seyi vardi ama kizi görünce…

Konusmaya basladilar delikanlinin içi kipir kipirdi, kiza hayatinda hiç kimseye vermedigi degeri veriyordu duygularini anlatmaya kelimeler yetersiz kalacakti biliyordu ama anlatmaya çalisti. O kadar mutluydu, o kadar çok seviyordu ki…

Delikanli en son “burada konusulanlar burada kalacak ne küslük ne baska bir sey olmayacak onun için aklindaki her seyi söyleyebilirsin” dedi. Konusma sirasi kizdaydi artik. Kiz “yapamam dedi olmaz, evlisin.” Kizin ilk cümlesiyle delikanlinin dünyasi basina yikildi. Evet, delikanli evliydi ama bosanma arifesindeydi kisa bir süre sonra her sey bitecekti, kiza anlatmaya çalisti… Kiz erkeklere güvenmiyordu kendince de hakliydi çünkü karsisina gerçekten dürüst biri çikmamisti. Delikanli ise dürüsttü, kizi hiç kimsenin sevemeyecegi kadar çok seviyordu, kiz için hayatta yapamayacagi hiç bir sey yoktu. Delikanli ne dediyse faydasi olmadi kiz yapamam diyordu bu durumda hem ben mutsuz olurum hem de seni mutsuz ederim. Delikanlinin o an aklina içinde tatli bir hüzün olan o siir geldi:

Seversin dünyayi doludizgin,

Ama o bunun farkinda degildir.

Ayrilmak istemezsin dünyadan

Ama o senden ayrilacak.

Yani sen elmayi seviyorsun diye

Elmanin da seni sevmesi sart mi?

Yani Tahir’i Zühre sevmeseydi artik,

Yahut hiç sevmeseydi,

Tahir ne kaybederdi Tahirliginden

Delikanli kizin hayir demesiyle içindeki sevginin bitmesini istedi, bitmese bile körelmesini, ama biliyordu o sevgi hiç bitmeyecekti. Kiz son olarak “bir daha aramazsan, isyerinde de is disinda yanima gelmezsen iyi olur…” dedi. Delikanlinin içinde saf sevgisi olmasa kizin yanina gider, mesaj çeker israrci olurdu belki ama sevgisi buna izin vermeyecekti biliyordu. “Sevgi sevdigi için bir seyler yapmakti” oda içinden “nasil istersen öyle olacak askim, yeter ki sen mutlu ol” dedi. Isyerine döndüler. Delikanlinin içine ilik bir sey akiyor, her akisinda dayanilmaz bir aci veriyordu, çok garip kiza duydugu sevgi aci verirken bile delikanliyi mutlu ediyordu. Is çikisi delikanli içindeki atesin sönmesi umuduyla yagmurda saatlerce dolasti,  ne yaparsa yapsin bostu kiz bir saniye aklindan gitmiyordu. Aradan iki gün geçti delikanli sözünü tuttu, hiç gitmedi aramadi kizi ama hala içinde bir umut vardi.

Delikanli gürültülü yasami sevmiyordu, telefonunu bile hep sessizde tutardi ilk gün belki yüz kere bakti telefonuna mesaj gelmis mi diye ama yoktu ikinci gün ayni sekilde… Üçüncü gün bekledigi mesaj geldi. Aslinda mesajda hiçbir sey yazmiyordu kiz sadece delikanliyi merak ederek “nasilsin” diye yazmisti. Birkaç gün mesajlastilar, daha sonra kiz “son bulusmamiz olacak” diyerek tekrar bulusmaya razi oldu. Bulustular küçük bir kafeye gittiler. Kiz “olmaz dedi yine bu sekilde olamaz.” Aslinda zor bir durumdu delikanli da hak veriyordu kiza esinden ayrilacakti evet ama sonrasi… Kiz ailesine kabul ettirebilecek miydi onu?  Ne kadar hak verse de çok seviyor, kalbine söz geçiremiyordu… Bu yasa kadar hiç tatmadigi; aci verirken, mutlu eden yasamadigi: belki de bir daha hiç yasamayacagi; büyük bir sevgiydi onunki. Kizla konusurken çok sevdigi o siir aklina geldi eskiden severek okudugu, simdi ise tüm benligi ile hissettigi:

Bir sevdaya tutusalim seninle

Yeryüzünde bir benzeri olmasin

Varsin sarkilar, türküler yakilmamis,

Fallar tutulmamis,

Hiçbir söz söylenmemis olsun üstüne…

Haydi gel

Böyle bir sevdaya tutusalim seninle…

Varsin eller duymasin,

Sevgimiz yüreklerimizde sakli kalsa ne olur?

Dillere düsmek degil önemli olan,

Sevmek, sevilmek…

Kiz is ile ilgili bir seyler anlatiyordu, delikanli da hayran hayran onu seyrediyor bir an ne oldugunu anlayamadi kizin eli elindeydi, duygularina hâkim olamamis kizin elini tutmustu. Kiz sasirdi, ama çekmedi elini… Belki içinde onunda bir seyler oldugundan, belki de saskinliktan… Delikanlinin ömründeki en güzel bir saat kizin elini tuttugu o saatti o an tuttugu eli bir ömür birakmamak istedi.

Ayrildilar… Delikanli eve gitti yine ayni sarki çaliyordu:

Yaktigin sönmedi daha

Kimseyi sevemiyorum

Beni sana kattigin

Belli degil mi

Sebebi bilemiyorum

Aklimda bir tek sen varsin

Ben senden istedigimi

Kimseye diyemiyorum

Yormadan sormadan

Sevecegim seni

SADEM

Hiç durmadan yorulmadan

Seni bekleyecegim…

Delikanli artik biliyordu, kizinda da içinde ona karsi bir seyler vardi belki onun sevgisi ormandi kizinki yaprak ama o yaprak bile delikanliyi mutlu ediyordu. O gece kizi son defa aradi o güne kadar hep sinirliyordu kendini bu sefer içinden nasil geliyorsa öyle konustu doyasiya canim dedi, askim, bitanem… Telefonu kapatirken “askim sen öyle istedigin için artik yanina gelmeyecek, telefon etmeyecek mesaj çekmeyecegim ama sunu bil ki ömrümün sonuna kadar seni hep sevecegim” dedi.

Delikanli kiza verdigi sözleri tuttu kiz onun en büyük askiydi, son aski oldu.

–Son–

12 YORUMLAR

  1. Çok tesekkür ederim damra, begendigine sevindim. Uzun bir hikaye olabilirde haklisin ama kisa olsun güzel bir tat biraksin istedim…

  2. sevgi var ise arada,ama gerçek yürekten olan sevgi var ise kesinlikle yazi bu sekilde son bulmaz ve altina SON kelimesi yazilmazdi.bence iki taraftan birinde bir eksiklik var.ama ben sunun taraftariyim;eger erkek daha cesaretli olur ise umutsuzca ve mutsuzca bitmez idi.çünkü,erkektir koruyan ve ilk adimlari atma yükü olan.gerçek ise yaziniz çok güzel olmus.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here