Sermest

5
557

Ilk defa görmedigime yemin edebilirim seni ilk defa tatmadigim gibi aski, zamanlarin en zihne mühürledigi anlara denk düsmeli yüzün, yoksa her bir çizginin yollari yüregime götüremezdi beni.  Zamanin ters saatlere vurdugu bir koridordayim, kat ettigim yoklugun, yoklugu taniyorum askin baslangiç noktasindan beri vardi. Öyle olmasa  terse akmazdi bu zaman durduk yere, bu kadar karanlik görünmezdi bu koridorlar. Bilmedigim yollarda adimlar atiyorum, herkes kadar korkak, yalnizca sen kadar cesur. 

O park gelir aklima, hayrani oldugumuz sardunyalar,  saçini oksadigin o çocuk düser hayattan, sebeblerimi savurur kokunu alirim rüzgardan, bir deli degis tokus aramizdaki. Yasam kisacik “bir an”lar bütünü, ne kadar ayarlayabiliriz ki vakitleri aska. Zaman dar yar, gidiyorsun ya uzuyor saniyeler, ikide bir atiyor, bir çesit mucizesin sen hem hatirlatiyor ölümü, hem uzatiyorsun yasami.

Hastayim sana yar, bir kirginlik var üzerimde, bir kansizlik, bir Istanbul kadar karmasigim sana, gecenin ayazinda , hissizlesen avuç içlerimde hissettigim iç isitan bir sicaklik,  kokusu yayilan sicacik bir kahve tadinda dudaklarin, içerim yar dolu dolu yudumlarla, dilimi dudaklarima gezdirir israf etmem tek damlani.

Ama yoksun, hiçbir zaman olmamislarin içinden çekip alabiliyorsam yoklugunu bu aslinda var oldugunun da açik bir kaniti. Var olmayanin yoklugunu hissedemessin, tatmadigin meyvenin çekirdeginden tutunamazsin topraga, ayak basmadigin sahillerde yazili kalmaz isminin tek bir harfi. Seni taniyorum, dün kadar tanidiksin bana.

Yesil kazagin var üzerinde, ki yesili senden baska hiçbir tene bu kadar yakistirmam, öylece dur simdi, kisacik anlar bütünü yasam, kaldir basini ve bir anlik bak gözlerime en anlamli parçasi ol bu anlamsiz bütünün. Tek rengi ol, ayirt edilen ol, baska tablolarda kaybolabilirsin, bende belirgin ol, ölümsüzlügün sirri diyor birkaç çatlak, dogruysa sayet ölümsüz ol fani hayatta.

 “tik tak” iste oldu, tazeledim yüzünü, bahara biçtim topragini, yesillenirsin ki yesil senden baska hiçbir tene bu kadar yakismaz.  Hizli adimlarla git ki saniyeler yetistirmesin seni sonlara, bende çok durmayacagim zaten bir bahar görüp gitmek niyetim..

leventden

5 YORUMLAR

  1. okyanusun en derin yerinde nefes almaktir diye tanimliyor biri aski. yasam la ölüm arasindaki en degerli nefes.. yine de nefessiz kalmayalim ablacim..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here