Sevgi – Kirlangicin Öyküsü

14
580

Kirlangiç…
Bu öykü bir kirlangicin öyküsü:

Kirlangicin biri bir camin kenarina konmus ve cami tiklatmis üç kez tik,tik,tik… Camin ardinda, yagiz, yakisikli bir delikanli belirmis bakmis camin önünde bir kirlangiç… “Ne var? Ne istiyorsun?” demis. Zavalli kirlangiç “Lütfen demis cami aç! Buralarda uçarken seni gördüm ve asik oldum al beni içeriye. Seninle yasamama izin ver seni çok seviyorum.” Delikanli yüzünde alayci bir gülümseme ile “Sen mi? Sen minik bir  kirlangiçsin ben ise insanim. Mümkün degil. Hem ben seni sevmiyorum bile”

“Olsun sevgim o kadar büyük ki ikimize de yeter” demis minik kirlangiç. Yakisikli genç ise “Hayir” deyip cami kapatmis. Uçup gitmis kirlangiç… Ertesi sabah ayni saatte yine gelmis ve cami tiklatmis. “Tik,tik,tik … Al beni içeriye seninle yasayayim” demis ama nafile. Üç gün, on gün derken günler günleri kovalamis aylarca her sabah gelmis kirlangiç ama… Bir sabah dikkatini çekmis delikanlinin, cami artik tiklatilmiyormus. Kirlangicin “Lütfen al beni içeriye. Seni seviyorum, seninle yasayayim” diyen sesini  bir kaç gündür duymadigini fark etmis. Onun yalvarmalarini o kadar kaniksamis ki kaç gündür caminin tiklanmadigini hatirlayamamis bile. Bir gün, üç gün, bes gün beklemis cami çalsin diye. Ama kirlangiç hiç gelmemis. Merak etmis aramaya çikmis epey aradiktan sonra uçmaya çalisan kanadi yarali bir kirlangiç görmüs. “Her gün benim pencereme gelip seni seviyorum diyen bir kirlangiç vardi onu tanir misin?” diye sormus. Yarali kirlangiç hüzünlü bir ifadeyle “Tanirim” demis, bize seni nasil sevdigini anlatir dururdu. Sonra da içini çekerek “Gitti,  buralara artik kis geliyor. Biz sicak ülkelere göç ederiz.”.Delikanli birden yigilmis aslinda onu sevdigini fark edip heyecanla “Ama demis gelecek degil mi? Bir kaç ay sonra tekrar dönecek degil mi? Ona kavusacagim?” Yarali kirlangiç “Maalesef, hayir demis gelemez gelmeyecek. Hem zaten istese de gelemez. Sen kirlangiçlarin sekiz aylik ömrü oldugunu bilmiyor musun?”

Evet bu bir kirlangiç öyküsü ama hepimiz zaman zaman karsimizdakini kirlangiç gibi görüp sevgileri ertelemez miyiz?  Bazen müthis egomuzun pençesinde sirt çevirmez miyiz seni seviyorum, sana ihtiyacim var diyen gönüllere? Bize sevgi verip, sevgi almak isteyen nice gönlü geri çevirmedik mi zaman içinde?
Dostlar; çevirmeyelim, hiç bir sevgiyi geri çevirmeyelim. Çünkü sevgi bir kaynaktir ve kaynagin kendinden, kendine aktigi hiç görülmemistir. Sevgi ise paylastikça büyür ve o sevgi kaynaklari büyüdükçe; iste o zaman varolusun benliginden çikip hiçligin huzur dolu koynunda uyaniriz her sabah .

14 YORUMLAR

 1. SEVGI KUSUN KANADINDA

  ölüm denizin kiyisinda anacigim

  ölüm gögün yüzünde

  ölüm yerin dibinde

  ölüm soluk alisinda

  ölüm basucunda

  sevgi gözümün kökünde yavrucugum

  sevgi kusun kanadinda

  sevgi ne gögün yüzünde

  sevgi ne yerin dibinde

  sevgi basucunda

  Ahmet Çahaci

 2. Bu temenni;ama Batorun notunu buraya ekliyorum.

  Günaydin efendim, herkese günaydin.

  Sevgili Kalemsörümüz Nilanya ile paylastigimi sizlere de aktarayim:

  Öncelikle gördügünüz üzere bu dizeler Cemal Süreyaya ait. Ilgili anektod ise su sekilde:

  Cemal Süreya kendi hayatini Kirlangiçlarin ömürleri üzerinden hesaplamis. Onu nhesabinda kirlangiç ömrü 8 yilmis. Oysa sonradan kirlangiçlarin ömürlerinin 6 yil oldugunu ögrenmis.

  Kendi hesabina göre daha da kisalan ömrünü bu dizlerle anlatmis.

  "Hayat kisa,

  Kuslar uçuyor."

  Hayat kisa, kuslar uçuyor

  diye aradiginizda ilk 10 arasinda bu yazi da var.

  Düsünsenize bir… Begenilen bir sairin bilinen bir dizerleri arandiginda sizin yazinizin ilk 10 da çikmasini.

  Iste bunu ögrendigimiz bu sabah hem renklidergi adina hem de sevgili Nilanya adina;

  "Çok güzel bir gün"

  Saglicakla…

 3. Emek verip yorum yazan tüm dostlara tesekkürler .aslinda kirlangicin ömrünün kaç yil yada kaç ay oldugu degil önemli olan .ertelenen sevginin bir daha geri dönüsü olmayabilir. ben böyle algiladim hikayeyi ne dersiniz.

 4. Yaziyi okuyunca bu eski sarki döküldü dilimden dayanamadim sözlerini de sarkiyi dinleyebileceginiz adresi de ekleyiverdim.Begenmenize sevindim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here