Sevimli Canavar Ashera-Asya Leopar Kedisi

6
182

Dergileri karistirirken atlamis oldugum ufak bir haber gözüme çarpti.
"Leopardan bozma tekir.."
Vay canina! Ashera… Böyle bir haberin nasil küçük bir sütuna koyuldugunu çözme derdine düsmeden direk internetten arastirmalara basladim. Türkçe haber kaynaginin neredeyse sifir oldugunu görünce berbat ingilizcem sayesinde kendimi Asheranin bioteknoloji sirketi olan Lifestyle Pets sitesinde buldum.

Kedileri sevmeyen biri olarak sanirim ilk defa bir kediye hayran kalmistim. Evimde besledigim rottweiler cinsi köpegim olmasa, tabii param da olsa sanirim bir Asheraya sahip olmak isterdim. 20bin ila 30bin Amerikan dolari arasi bedeli varmis.

Vahsi kedi türlerini çok severdim. National Geographic dergisini okurken, televizyonunu seyrederken her zaman iç geçirmisimdir. Vahsi kedileri evcillestiremedikleri için hep hüsrana ugrardim. Ama bu sefer karsimda Afrika Servali ve Asya Leopar kedisinden bozma bir vahsi kedi duruyordu. Artik ekrana saplanip kalmistim. Birbirinden güzel fotograflarini incelemeye baslamistim.
Sanirim ask dedikleri bu olsa gerek… Evet bir kedi türüne gönlümü kaptirmistim. Bilgileri tek tek önümde açiliyordu. Leopar gibi kürk deseninin yani sira buna karsin çizgileri de vardi. 14kg agirliga ve 120cm yükseklige erisebiliyormus. Akilli, sevgi dolu ve iyi huyluymus Ashera… Tasma takip gezdirebiliyormussunuz ki zaten sitesinde fotograflara bakinca bunu anlayacaksiniz.


Tam bir canavar. Hem de sevimli bir canavar.

6 YORUMLAR

 1. Kedi asla tam evcillesmez.Kendini evin bireyi olarak görür ve hakkini savunur.Benim tercihim kediden yana.Bu haberi okudugumda çok hosuma gitmisti.sizin de dikkatinizi çekmesi ve yazmaniz çok hos olmus…

 2. Mahallemizde bir çift vardi, yasli kari koca… Bir sürü kedi beslerlerdi. Gipta ederdim, azimlerine, ugrasilarina.

  Kedi asildir, kedi güzeldir, kedi  tamamen evcillesmemistir. Kedi istemedikten sonra onu sevemezsiniz, dokunamazsiniz. Sahibi bile olsaniz.

  Misir medeniyeti tanrilari arasinda da almistir yerini. http://tr.wikipedia.org/wiki/Bast ve bu bir tanriçadir.

  Ranin gözleridir kedi tanriçalar.

  Köpek tanri ya da tanriça bilen varmi? 😀 

 3. Tam benlik bir haber olmus 🙂 Büyük kedi delisi oldugumu ve lakabimin lise yillarindan bu yana WiLdCAT olarak yapisip kaldigindan söz etmis miydim hehe 🙂 Bir kedi, bir kaplan ve bir aslan dövmesine sahip olacak kadar hayranip bu familyanin türlerine…

 4. Iste tasarim kedi de laboratuvar sartlarinda üretildi. Sonra ki adimlardan biri de tasarim insan olacak sanirim…Görsel mükemmellik, dogal hiçlik…Bilimin bu kadar içinde biri olarak bütün bunlari görmek beni üzüyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here