Sigaranin Zararlari – Risk Altindaki Bebek Ve Çocuklar – Pasif Içicilik

9
443
Sigara içenler!
Sadece kendinize degil, çevrenize hatta sevdiklerinize de zarar veriyorsunuz.
 
Pasif içiciler, sigara içen kisinin yaninda durarak 3700 çesit kimyasal maddeye ve gaza maruz kalmaktadirlar. Bunlarin büyük bir kismi zehirlidir, geriye kalan kismi da kanserojen benzopyrene ve formaldehyde gazlaridir.
Sigara, puro ya da pipo içen bir kisinin yaninda duran kisi hem yanan tütünün  dumanini hem de sigara içen kisinin disari verdigi dumani solur. Sigara dumanina maruz kalan insanlarin kalp krizi geçirme ve akciger kanseri olma riski dumani soluduklari oranda artar.
 
Her yil binlerce pasif içici, sigara dumaninin verdigi zararlar nedeni ile hastalanarak yasamini yitirmektedir. Dünya saglik örgütü WHOnun yayimladigi rapora göre dünyada her 13 snde 1 kisi sigara yüzünden hayatini kaybetmekte.
 

9 YORUMLAR

 1. —————— söylenecek çok sey var ama benim söyleyebilecegim hiç bir sey yok çünki ben SIGARA IÇIYORUM kendime ve çevreme zarar verdigimi bile, bile dilerim bu dünya tutkusundan bir an önce kurtulurum.

  :=). ama dikkat ettimde degsin, degmesin her yazinin altina lafügüzaf olsun diye bile yorum yazan arkadaslarrrrrrrrrrrrrrrr.

  neden ciddi yazilarin altina yorum yazmaya üsenirler.

  söyleyebilecek bir kelimede olsa sözleri yokmudur acaba !???

  yada en azindan benim gibi itiraf edebilirler.:=)

 2. Sigara içiyorum ne yazik ki…Lise yillarimda kokusundan nefret ettigim asla içmem dedigim sigarayi bende içiyorum…

  Annemin birakmasini isterken ben basladim ne aci 🙁

 3. 10 senelik bir sigara geçmisim vardi ve zor olsada biraktim..

  garip ama rüyalarimda püfür püfür içiyorum bazen sabaha agzimda tadi buruk bir seyler , yok diyorum yenilmek yok azimle devam ediyorum.Birakamayanlara üzülüyorum ama inanin iradede bitiyor hersey güçlü olmak gerek…

 4. kagida sarilmis bir türün parçasi size ne yapmaniz gerektigini söyleyebiliyorsa bir dönüp kendinize bakmaniz gerekir diye düsünüyorum.

  ben seviyorum içiyorum diyen özgürdür ona lafim yok, ama ben birakmak istiyorum birakamiyorum diyorsaniz o zaman kendinize yalan söylüyorsunuz.

 5. hiiimm yillarca seviyorum ve içiyorum dedim son iki yildir sadece zarar verdigi için birakmak istiyorum diyorum ama galiba murat hakli kendimi aldatmak degilde aslinda hani zor bir seyi yaparken önce kendimizi inandirmak olayi vardirya galiba benimki böyle bir sey.

  yani hala birakacagima kendimi inandirmaya çalisiyorum. ne diyeyim dilerim birakirim:=).

 6. birakmak için bir tavsiye:

  dilinizi ve damaginizi dis firçasi ile temizleyin. Özellikle gece sigara içip zehir gibi bir agizla uyandiktan sonra ilk yapacaginiz sey olsun.

  Aradaki farki anlamaniza yardimci olabilir. Bana olmustu… hala her sabah dislerden sonra özellikle dilimi ve damagimi firçaliyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here