Simsekler…

3
392
Çogu insan farkinda degildir gökyüzünün.bilmem kaç yil yasamislardir belki ama en fazla 5-6 kere kafasini kaldirip bakmistir göge, bulutlara, günese, yagan yagmura… en fazla 5-6 kere sahit olmuslardir böylesine bir güzellige. Ve en fazla bu kadar “oha mkucize resmen” demislerdir.
Bir de bazi insanlar vardir ki onlar gökyüzüne hayrandir.bulutlara asik, gün batimini izlemeye tutkuyla bagli. Sirf gün dogumunu izlemek için safakla beraber uyanan.
Ben aslinda ikisinin arasinda dolanip duran biriydim. Taa ki birkaç gece öncesine kadar.
      -Aksam, saat 11’e geliyor. Sahilde oturmus sokak lambalarinin, sehrin isiltilarinin denize yansimasini izliyorum. Uzaklarda bir kayik var sanirim. Ufak pariltilari gözüme çarpiyor. Bir de deniz feneri. Belli araliklarla yanan kocaman bir fener.isigi o kadar büyük ki sehrin tantanasi geçip denize yansirken bile gösteriyor kendini. Ben bütün bu isiklar geçidini izlerden birden hepsinden büyük bir kivilcim, hepsinden büyük bir isilti parlayiveriyor. Sadece anlik bir parildama, ama sehrin isiklarini da deniz fenerini de silip atiyor o an içinde. Evet, kocaman bir simsek çakiyor denizin üzerinde. Sonra bir tane daha, bir tane daha, bir tane… Küçüklü büyüklü bir sürü simsek bölüm parçik pinçik ediyor gökyüzünü. Ama hiç gökgültüsü yok. Sadece bir anda parildayiveren simsekler..
O an bende ikinci gruba dahil oluverdim. “Gökyüzü Hayranlari” na. Orada oturup bir saate yakin simsekleri izledim ve ilk yagmur tanelerini bekledim. Havada ki yagmur kokusuyla mest oldum. Gökyüzüne hayran oldum, bulutlara, simseklere.

3 YORUMLAR

  1. Giresun'da her sey gibi gökyüzü de büyüler beni dostum :))

    bizim evin çatisinda uzanirim bazen ögle sicaginda, öylece gökyüzünü izlerim.asigim ben bulutsuz gökyüzüne.. sonsuz düslere, anlamsiz muhakemelere dalar, bazen saatlerce yatarim orada. sonra kalkar, otururum biraz da ve denizi izlerim.denize de tutkunum çünkü.deniz görmeden yasayamam ki!..

    ve ben de her bakisimda mest olurum, bu mucizeyi yaratana sükrederim.. bu anlamli yazi için sonsuz tesekkür segülüm :))

  2. Gökyüzü, simsekler insani büyülenmesi için çagriyor sanki..

    keske bizim evdede öylesine uzanabilecegim bir çati olsa ama maalesef apartmanda tavanlarin ve duvarlarin arasinda sikisip kalmis durumdayiz. birak gökyününe hayran hayran bakabilmeyi o mavi gökyüznün havasini solumakta bile zorlaniyoruz. çok sanslisin yani 🙂 .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here