Sinop Cezaevi….

14
460

Yagmur hizlica yagmaktaydi. Hepimiz birbirimize büzüsmüs sekilde yan yana siradandik, gökyüzünü görebildigimiz tek yer olan o avluda…

Burada bir çok sey dilsizlesmistir… Duyarsin ve gözlemlersin. Düsünürsün… Lakin konusamazsin gönlünce… Zaten düsüncelerin sözcük olup aktigi için zamana, buradasin ya…“Unutma bunu sakin” diye saatin tik tak’lari misali tekrar eder  durur beynin…

Kocaman bedeni ve hasmetli yürüyüsü ile uzaktan göründü Aliye Gardiyan… “Ayrilin” dedi birbirinizden…“Ne bu böyle, yapisik ikizler gibi olmussunuz hepiniz…”


Oysaki biz sadece yagmurdan korunmaya çalisiyorduk… Sadece yagmurdan… Bu istem disi refleks bile suçtu anlasilan… Ne olurdu söyle gökten büyücek bir semsiye açilsaydi birden hepimizi altina alan ve koruyan yagmurdan… Hatta hatta her tavir ve hareketinde adeta bize zülüm etmeye programlanmis Aliye Gardiyandan…

               
Kogustan kaybolan bir ziynet esyasi sebep olmustu bu garip içtimaya sabah sabah… Gerçi her sabah günesin dogusunu seyretmeyi aksam uyumadan önce düsünür bu sekilde uykuya dalardim ama bu sabah diger sabahlardan farkliydi… Günes tembellik edip inadina uymamisti… O da nasibini almak istemiyordu belki de bu tuhaf  sorusturmadan. Belki de olan bitenin farkinda oldugundan tanik olmaktan çekiniyordu olaya… Utaniyordu… Elbette her seyin farkindaydi Günes. O kocaman bir isik ve dünyaya hâkim bir sicaklikti. Ne arardi bu soguk ve anlamsiz telasin içinde…

“Evet hanimlar, kim aldiysa çikarsin ortaya Sultanin bilekligini?”

Kimseden ses çikmadi… Tekrar etti Aliye Gardiyan, bu kez daha fazla bagirarak…“Bana bakin hepinizi yakarim. Çikarin ortaya su bilekligi…”

Hapishane kosullari agir ve gerçekten çok zordu… Hem asiri sevgiyi, bagliligi, dostlugu hem de ihanetin en derinini, kini ve öfkeyi ayni yerde bulabiliyordunuz… Siranin içinden siska ve uzun boylu ayrica sinsi tavriyla ünlenen ve tek karin agrisi bu sorgudan kendini muaf tutabilmek adina elini kaldirdi… “Ben biliyorum” dedi.  “Hatice aldi onu…”

Hatice’nin gözleri fal tasi gibi açildi. Siddetle “hayir” dedi… “Hayirrrr…” Bos avluda ses yankilandi. Çok yükseklere çikti ve geri geldi ve o haykiris hepimizin basindan asagiya kaynar su misali döküldü.

Hatice ellerini siska ve yalanci Hamdiye’nin boynuna geçirdi… Iftiradan o denli gözleri dönmüstü ki… Hapishaneye giris sebebini hatirlatir bir bakis atti önce, sonra itiraz feryadinin aksine kisik bir ses ve kendine has sivesiyle egildi kulagina fisildadi siska Hamdiye’nin…

“Ben neden buradayim bilin mi? Hanimannem beni kayinbabamdan kiskandi ve kocama beni iftira eyledi. Biz de namusun kirini ölüm paklar… Çalmakta namustur… Senin boynunu hiç gözümü kirpmadan koparirim… Iftira eyleme bana…”

Hepimiz donakalmistik… En çokta Aliye Gardiyan… Çiti çikmadi ve bu endiseli sessizligi bir tingirti sesi bozdu. Yukaridan gelmisti. Tipki gök gürültüsü gibi, iyi bir seydi yani… Bir marti agzinda sikica tuttugu bilekligi bu kargasa dolu toplulugun önüne birakivermisti. Saskinligimiz bir kat daha artti… Bu nasil olurdu?

Bu nasil oldu?

“Sinop Cezaevi” yazimdan alintidir…

14 YORUMLAR

 1. :)))) zaten beni anlayan biri çikmadi ki …. diyorum ki bu yaziya bir sonuç lazim…ee hadii ama düsünün azcik arkadaslar..bende akil mi var?

  zorluyormuyum sizi acaba??

  tamam tamam unutun gitsin….

 2. günaydinnnnn uuuaaouuuhhh (bu esneme sesiydi) :=) canim deliseyim hiç ipucu ,açikkapi,yada urgan ucu yokki ordan yola çikip yorumla martinin bilekligi nasil çaldigini bulalim 🙂 ama en yakin ihtimal su marti camdan girip bilekligi çalmis demekki vayyy hirkis marti vay baska bisi gelmiyo aklima

 3. Siska Hamdiye sorgulama oldugunu anladigi anda cebinden çikarttigi bilekligi avlunun öte yanindaki kuslarin yemlendigi tarafa firlatti. Onun yaptigi bu eylemi, Haticeden hoslanmayan bir kaç yandasi da görmüstü. Ses çikartmadilar.

  Bir marti bu avlunun müdavimlerindendi ve kus yeminin içindeki bilekligi gagasinin ucuna taktigi gibi uçmaya koyuldu. Lakin gagasindaki bileklik egreti takili oldugundan yere düsüverdi.

  Düsmeyebilirdi de, ya da baska bir bölgeye de düsebilirdi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here