Sira Disi Isiltili Bir Öyküdür Yasam

3
318

Zihninizdeki savasi bitiremediginiz sürece, baris dolu bir hayatta yasamanizin keyifsizligini düsünür müsünüz lütfen? Isiltinin hiç ara vermeden size oyunlar oynadigi bir evrenin sakli gizli yerlerinden göz kirpan bir öyküye ne dersiniz peki?

Yine zihnimi didikleyen bir sürü soru ve ünlem isaretleri. Yine içinden çikamadigim bitiremedigim düsünce savasi…

Yasam…

Insan ömrü…

Son…

Agaçlar yapraklarin göz sulariyla islanmis adeta. Bulutlar eski bir mekâna yelken açmis göç eden kuslar misali içimde… Hava bu denli can sikici olmak zorunda mi?

Kisaca kendime neyin iyi gelecegi konusunda septik bir durumdayimJ)

Susan dillerimiz degil, susan gönüllerimiz olur çogu kez…  Bu defa da öyle oldugu asikar!

Özgürlügün insan hayatinin en degerli degeri oldugunu bilirsiniz.. Birincil iliskilerin bogucu algisinin üzerimize gerildigi anlarin etkisinden kaçip kurtulmak isteriz. Pek çok kere teslim de oluruz kurtulmak isterken. Bagimli olmaya can atariz adeta… Oysa baglilik ne kadar farklidir bagimliliktan degil mi?

Sevgi sanip aldandigimiz yanilsamali sahnelerde bir asagi bir yukari kosariz. Ulasmis oldugumuzu düsündüren rahatlik omuzlara ve tüm bedene çökünce oturdugumuz yerden kalkamayiz. Ne rahatlik ama! Peki bu güven mi? Yo yoo güven daha baska bir sey olmali! Güven kendini emniyete alma duygusundan farkli bir sey olmali!

Hani dedik ya; kendimize ne iyi gelir? Bu soruya net cevaplar aramali kisi. Iyi de üsüyen için rüzgar soguk, üsümeyen için degildir mesela! Her seyin derecelendigi bir dünyada insanin durumu git gide zorlaniyor sanirim. Oysa ne denli derinlikli insan yapisi öyle degil mi?  Sig, menfaat duygularinin sarip sarmaladigi iliski biçimlerinden kusmak üzereyim. Masallarin mutlu biten sonlarinda çikilan kerevete çikacagim bu gidisle. Kerevet dedimse böyle devasa göge yükselmeler filan algilanmasin, alti üstü yerden biraz daha yüksek bir zemin… Anlayin artik ne denli yerlerdeyim… Çok iyi algilayip, deneyimledigim sey ise;

“Bagimliliktan uzak ve kendi disinda baska insanlara güvenmenin yürekliligini tasiyan güçlü, sira disi bir öyküdür yasam…”

Delisey,

3 YORUMLAR

 1. “Bagimliliktan uzak ve kendi disinda baska insanlara güvenmenin yürekliligini tasiyan güçlü, sira disi bir öyküdür yasam…”

  her insanin türlü deyisleri olabiliyor hayatla ilgili. argo tabirle biraz keyfiniz gicirsa, havalar nicedir üsütmeyip/terletmiyorsa, cebiniz dolu, altinizda range rover'sa, birde sevdiginiz bir rihtimda bir buse kondurursa yasanir seve seve.

  ama bir de çogunluk var ki, hava kis, faturalar buz, alt kisim yaya, yagmur/kar/rüzgar öpüyorsa dudaklardan, birde yar gitmisse, yürek tedbirliyse ölünür seve seve =)

  yasam ezber bozan, plan yikan, yikip kurduran, ezbere de okunan siralamalar geçidi. demek ki siranda mutluluk var deliseyim 🙂 hersey güzel olsun yürege saglik

 2. savasi çikarmanin ve savaslarida sonlardirmanin bir sebebi vardir öncelikle bunu kabul ederek ve bu ilmi kuralida kabullenmeliyiz ki emek, zaman, mal, ve para'ya insanlik olarak tek yürekte hakim olalim derim eger bunu yapmazsak hepimiz havanda su döveriz ve lelegin ömrü gibi lak lak la ömürlerimizi bos islerlede tüketmis oluruz derim.

  insan oglu gönlüne baglidir gönüllerde yaratanina baglidirlar eger biz kendimizi yaratana degilde yanlis bir seçim yaparak eger seytana baglarsak onu tuzaklarina düsersek islerimiz çok zor olur iste bu islerde yanliz basina çözülmezler derim..

  bütün dünya ilim bilim adamlari ilmi ölçülerin içinde bu önemli insanlik sorunlarimiza egilmelidirler ve bu insanlarda onlar bir ilaç gibi tesirli ve faydali insanlardan olsunlar derim

  onun için hayatta en hakiki mürsit ilimdir denmistir ve her zaman her insan için ölçülerimiz daima bu olmalidir derim yani bilime güvenmek esittir Allaha güvenmettir ve anlasilanda budur derim selamlar r.ç
  ve elinize saglik derim.

 3. INSAN HARP DIN IS HAYATI VE INSANI HAKKINI KAZANMAK SEKLI

  Ticaret, siyaset, devlet, insan, din, konusu bir bütündürler bunlari yönlendirip kontrolu altina alan unsurda dindir onun için bu insanlik alemi için din konusu ve onun anlami ve kavrami çok önemlidir ve onun içindir ki bazi islam dini proflarimiz derlerki bir indirilen ve birde insanlar tarafindan uydurulan din sekilleride vardir derler.

  mesela kurana göre hesap belli bir güne yani ahirete ertelenmistir denir bunuda biz nahl suresinin 61. eyetinde görebiliriz ve rahman olarak bu dünyada her kese verir ve rahim sifatiylada ahirette yanliz iman sahiplerine veririm diyor yüce Allah iste temel ölçüler bunlar olunca

  uydurulan dinde günahin için bir tevbe et birde hacca git bütün günahlarindan temizlen sifirlan inancida vardir.

  mesela hindistanda ganj nehrinde bir kere yikan bütün günahlarin yani yedigin her türlü nanelerin af edilsin derler ve o nehrin suyuna bir tasin içinde bir mum yak ve onun içinede dilegini Allaha anlatan birde pusula yaz ve onuda koy Allah onu alir okur ve o duacisina ondan istenenleri hemen yapar eder onlari ona postalar denir yani sen yanliz Allahtan dile dilediklerini o Allah onlari yapar eder duacilarina gönderir inancina bu insanlari baglamislardir bu dinciler ve bu din tüçcarlari deriz.

  bu dinciler o insanlara ilimi bilimi ve teknigi bilinçli ilkeli olan çalismayi üretmeyi ve Allahi iyi anlamayi hiçte ögretmezler ve o halki hazircilik ile sefalete gemlemislerdir ve sen dualarini yap ve bekle sen hiç ugrasma çalisma sabirli ol ve acelede etme Allah her dileginizi yerine getirir ve elinize verir diye o insanlari böylede uyustururlar derim

  iste hala bizler böyle bir dünyada yasamaktayiz ve bu dinci ve cincilerin tesirleride ve onlarin ellerinde dinsizligi din diyede yasiyoruz yeter ki sen seyh efendine güven onlara tap ve sen gerisine karisma deniyor ve sen seyhini düsün onlar senin her isini yaparlar da deniliyor derim iste cennet uguna su badeci tarikat seyhine kendini ve bütün ailesini badelettirenlere ne demeli ve bunlar içimizde yasayan sadece birisidir digerleri ayridirlar derim.

  vay haline onlarin ve onlara inananlarin diyen Allahi hiçte bu hesaplara katmayan bu cahillerin bu gafillerin ve sefillerin haline demeden durulmuyor ki biraz düsünen insanlar derim selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here