Sistem Ve Makinelesen Insanlar

12
105

Fabrikalarin ve yüksek bacalarin kentiydi, bu bacalardan her zaman yilan gibi kivrila kivrila dumanlar yükseliyor, birbirine dolaniyor ve hiç çözülmüyorlardi. Kapkara bir kanali, kötü kokan, mor renkte akan bir nehri, gün boyu pencerelerinden bir yigin gürültünün yayildigi fabrika binalari, melankolik bir filin gün boyu basini sallamasi gibi sürekli inip kalkan buhar pistonlari vardi.
Birbirine benzeyen büyüklü küçüklü caddelerinde birbirine benzeyen insanlar yasardi. Bu insanlar evlerine ayni saatte girip çikar, ayni kaldirimda yürür, ayni isi yapardi. Her gün, dün oldugu gibi yarin olacagi gibi hep ayniydi.

12 YORUMLAR

 1. Insanlarin toplumsal yapisi, yine kendi insaa ettigi dünyanin kosullariyla sekillenir. Bu yapinin altinda yatan fikir, daha fazla tüketim ve istif etmeye yöneliktir… Dolayisi ile sömürü kaçinilmazdir…

  Çagdas toplum deniliyor ismine:))

  Kisa olmasina karsin büyük anlam içeren bir yazi olmus. Valla tesekkürler!!! Açilip genisletilebilinecek bir konu ayrica…

 2. sanayi insanligin kölesi olacagi yerde insanlar bu sanayilerinin ebedi köleleri oldugu görülür.

  deli seyin dedigi gibi para ve mal istifide ancak tüketim hizi araciyla yapilir iste bu istifçiliginde çok özel bir amaci vede hedefi vardir oda sudur ve bunlar birileri tarafindan özellikle üretilmistir sistemli bir sekilde bu dünyayi satin almaktir ve bu iside böyle kisa yoldan bitirmektir yani satin alinan dünyada yasayan yani bu haklarini bu satilmazlari satan bu insanlar kesinlikle agalarina kölelesmis olurlar iste buna basarabilmek için önce özellestir ve onlari mutlak dolayli yollardan bu küresel zenginlere satinki onlara birilerine özel makamlar ve çikarlar versinler hesabida vardir ve öylede olmaktadir yani uyandirmadan kerizi saman altinda su yürütmekte derler bu tür zihniyetlere.

  mesela yunanistan devletini satmak istemedigi için orada hükümet bile degisti ki onlarda bu yarim adayi satsinlar ve türkiyeye benzesinler içindir onun için t.c. hükümeti bize benzeniniz diyor ve onlarda bu gidislerde bize benzeyeceklerdir yani bütün devlet mallari fabrikalari bunun için satildilar iste bunlari kisa zamanda satin alabilmek için istifçilik yapilmasi gerekiyor bu istifide hizlandirmak içinde halki mutlak israfa özendirmek bunun yolunu iyice açmalari gerekiyor çünkü bu adamlar bu isleri çok iyi biliyorlar çünkü bunun senaryosunu yazanda onlardir iste bu sekilde israf yoluyla kendilerine istifleme yolunuda açiyorlar ve kazandiklariyla devletleri bu millet mülkiyetlerini özellestirme metoduyla böyle satin aliyorlar.

  ve mülkünde sahibi olunca ucuz isçi ve pahali faizli para ilede çok kisa zamanda zenginlerden oluyorlar bu paralarda devlete ve yandaslara akiyor ve bu sekilde devlet mali özelleserek elden gidiyor ve 100 sene sonra bu islem tamamdir yani dünya onlari mülküyeti olur bizlerde eger bulursak yeni dünyalar arayalim buda olmayacagina göre bütün insanlik için kölelik kesindir.

  kölelerin mali dini imani devleti ve serefi olmaz onlar aynen hayvanlar misalindedirler sahibinin çaktigi kaziktan ayrilamazlar yani gelecek dönem budur bu zaten ufuktadir görünen bir köydür iste yeni dönem demokrasisi insanlara bunu getiriyor bu isin bir yüzü budur.

  bunun ikinci yüzüde satilan devlet mallarinin topluma getirecegi geçici bir tür zenginliktir yani agizlara bir sus payi bali sürmek misalidir onuda kisa zamanda israflar ve özentilerle oda gene el degistirir yani üreticiye bu küresel patronlara akar onlara döner ve halkta ne para nede devlet mali kalirki iste bu tam felakettir ve baskin basanin oyunudur.

  onun için hizli üretim ve hizli tüketim küresel zengilerini kisa zamanda daha çok zengin yapar ve onlarin açisindan bu islemde tamamlanmis olur derim ve gelecegimiz budur ve israf politikalarina devam edelimki birilerini zor duruma sokmayalin çünkü insanlar bu toplumlar zaten malinda bikmislar haraç mezat satiyorlar her seylerini

  bir mehti gelecek o hepimizi kurtaracakmis diyorlar ya iste 2012 de geldi ama su mehti hazretleri hala ortalarda yok sabirli olalim oda gelir elbet bakiniz o zaman siz yogurdun bolluguna dememismi nasrettin hocamiz o göl bir maya yutarsa iste o mehtimiz bir gelirse hepimiz köselik oluruz derim beklede gör anyayi ve konyayi derler ve selamlar r.ç.

 3. Yorumlara katildigimi belirtir eklemek isterim, sanayilesmenin insana getirdigi "gelisme olgusu" insan ve gitgide büyüyen sanayi odakli toplumlarda çeliskiye sebeptir. Globallesen dünyada insan bir meta olarak ele alinir, keyifsiz bir durum. Gerçi artik teknoloji çagina atlamis olarak insan gücü makinalasmaya dönüstürülüyor.

 4. su teknoleji dedigimiz seylerin yüzde doksani hep insanlari öldürmek içindir.

  siyasetlerde hep öyledir birilerine iftira atarak harp bahanesi yaratmaktir yani sonuç insanligi köle yaparak onlari kurbanlastirip sonra elinin begendigini kesip öldürmektir.

  su uçaklar füzeler eltronik cihazlar tanklar toplar daha nicelerine harcanan parayi zamani bilgiyi enerjiyi eger insan gibi insan yetistirmek için harcansa su dünyamiz yalanci cennet olur derim.

  ama nerde o zihniyet sahibi insanlik onuda göremiyoruz çünkü kiskanç yahuda böyle istiyor ve her seyde öyle oluyor herhalde derim selamlar r.ç.

 5. Modernlesen insan karakteri, ekonomik piyasa tarafindan belirlenir. Endüstri devletleri, toplumun içinde gruplar içerisinde beraberce çalisan, hep daha fazlasini tüketmek isteyen, standart yasayan, her akimdan çabucak etkilenen ve önceden belirlenmis senaryolara uyum gösteren, bunlari zevk haline getiren insanlar yaratir! Ekonomik çarkin isleyebilmesi buna baglidir…

  Modern toplum denilen kitledeki birey (sürünün bir parçasi) önce kendine sonra çevreye yabancilastirilir ve gitgide robot halini alir… Yazidaki konun özü budur bencileyin:)

 6. Haa, çözüm mü? çözüm "olmayan yeri" bulabilmektir veyahut bireysel kimlige ve çevreye, en önemlisi de dogaya yabancilasmadan ekonomiklesebilmektir. Var midir böyle bir sistem? neden olmasin???

  Çok mu ütopik düsündüm!!!

 7. Sevgili Rahmi bey amca, son 100 yilda insanin ömrü neredeyse 20 yil artti, dünya nüfusu gittikçe çogaliyor.

  Tekloji gelismislik insani öldürüyor mu acaba? Ya da sizin kasdettiginiz baska bir yani mi?

 8. mademki nufus artiyor sagliklar yerinde o zaman bu ortamlardan sikayete hiç gerek yok mesela hava kirliginine ve ses kirliligine denizlerin ve su kirliligine ve yapilan harplere ve sehirlerin düzensizligine ve sinirsiz israfa devan edilsin.

  öyle oglum öldürüldü kizin öldürüldü veya agir geçim sikindim is bulamiyorum issiz kaliyoruz diye ve zengin fakiri eziyor diye bu ne dengesislik bu ne adaletsizlik hukuksuzluk diye hiç kimse bu ortamlardan hiç feryat ve sikayet etmesinler derim.

  çünkü sikayete gerekçe yok ortada demektir çünkü her sey mükemmelse daha ne istiyoruz o zaman

  ben baktim ki ortada bir sikayet var bende bu 0nlanlarin temel amacini ve onlarin sebeblerini ortaya koymaya çalistim bütün mesele budur.

  sizler her seyden huzurlu ve memnunsaniz hiç bir seyden sikayet bile etmeyiniz demek istedim yani bu yola devam edilsin meger her sey olaganmis ve dogalmis. "artik bir derdi olanlar varsa onu marko pasaya arz etsinler"

  . bir hastanin bir sikayeti olmadan ona doktor bile ilaç yazmaz ve onun doktora bile ihtiyaci olmaz ki zaten.

  ve diyen gitti ve baki selamlar.r.ç.

 9. hani bir türkümüz vardir ah ile vah ile ömür geçirdim diye.

  öyle ömür uzatmakla is bitmiyor ki o uzun ömürlüler zaten çok zengiilesmis olanlardir tekmoleji onlara hizmet ediyor.
  sen asgari üçretli ve sigortasida olmayan bir is bulda onunla bu isleri basar bakalim.

  . ve ben mesela100 sene sonra insanlar daha da kölelesileçegini anlatmaya çalistim ama bu arada büyük hapler ile büyük nüfuz kirimlarda olabilir.

  mesela iraka demokrasi geldigi gibi her yere öyle demokrasiler bir gelirse o zamanda organ mafyasi kendine çok isler bulur çünkü organ nakli zengin kisilerin olabilecegi istir yani onlarin ömrü çok uzun olabilir ve o ayri meseledir.

  mesela birileri 127 sene yasamis ama bu köllelik yapmamis ki kendi isinde çalismis kendi tarlasinda temiz havada yüksek daglarda çalismis ve yasamis hiç hasta bile olmamis o gelsinde benim çalistigim ortamlara sartlarda bir çalissinda görelim onun uzun ömürlügünü derim.
  selamlar r.ç.

 10. Allah dünyayi yaratti ve insanlara verdi.

  demekki dünyanin topragi ve bu topragin bütün ürünleri insanlarin ortak malidir.

  ben senin evinde kendi evim gibi oturabilmeliyim sen benim esyami kendi esyan gibi kullanabilmelisin çünkü bütün bunlar hepimiz içindir ve hepimizin malidir.

  (seyh bedrettin.) iste böyle demis.

  not: bu kuran yorumu casiye suersinin 13. ayetine tam uyandir derim r.ç.

 11. bilgilendirme için tesekkürler Rahmi bey amca.
  Lakin beni yanlis anlamadiniz umarim. Ben sadece mantiksal bir tezat olup olmadigini sormustum. Amacim "dediginiz dogru degil" demek degildi elbet.

  Tek yaptigim aklima gelen ilk soruyu sormakti naçizane… =)

  sevgiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here