Siyah Araniyor!

12
582

Renkli Dergi…

   Neresinde, hangi renk oldum bilmiyorum.Bir yer edinebildim mi ya da bu renk cümbüsünün sol yaninda? Çok da düsünmedim, gösterdi kendini cevap,,kolayca.Siyahiy-d-im ben Renkli Dergi’nin. Tüm renkleri soguran..Kâh kirmizim agir basti Leyla oldum, akli firari. Kâh turuncuydum, neseli; Kâh pembe, çocuksu; kâh erguvanî…Tek bir kimlige bürünemeyince, tek bir renge “benim” diyemeyince bu med-cezirler yipratti beni. Soguramaz oldum hiçbir rengi.Alabildigine siyahim.Eskisinden daha çok,,ama karanligi üzerime zimmetledigimden…O melankolik hallerimin gerekçesi de rengimdi, fark ettiniz mi?

   “Bir adamdi, tanidim. Gelip gidip deli yanginlar çikaran, verdigi hasari bir selami ile saran bir adam.”

   Bir adamdi, tanidim.Nereden bilecektim böyle derine isleyecegini?? Her yani viraneye çevirecegini?..Viraneler küstürdü mü beni, hayir?!! Sardim ne kadar  yaram varsa.Kalktim, her düsüsüm için bin defa.Asik asktan yüz çevirir mi hiç, ne münasebet! Çevirmedim. Agladim, bir yerden sonra aglayamaz oldum.Kalemi elimden birakmadim hiç.”Batti balik yan gider.”dedim, battim batabildigim kadar.Yüzme bilmeyen bir baliktim, denizin en derin yerinde alev aldim.Zamani mi çöpe atmadik, emegi mi, potansiyeli mi? Hepsini attim.Topladim,attim.

   Dostcum’un dedigi gibi bosluguma denk gelmisti çünkü.Tüm bosluklarimi onla doldurmustum ya, simdi onun boslugunu  hiçbir sey dolduramiyor. Mükemmeliyetinden mi, degil! Mükemmel degil ki!! Ama derme çatma da olsa, yaldizliydi her zerresi boslugumda.”Hayirlisi olsun!” dedim ya içim sikildikça,ne kadar kötü sey varsa oldu be!Ne aksilikler, amanin ne terslikler!!Çirpinan bir ben…Olmadi.Bir baktim kendime.Nasil degismisim.Omuzlar düsmüs, avurt çökmüs,gözler sönük kandil isigi…”tek bir dakika için” göze almadigim ne kaldi? “asla yapmam” dedigim neleri ayila bayila yaptim? Ne kadar ufaldim gözümde, ne kadar ufaldim gözünde??Ask mi bunun adi?Degil.

            “Zapt-i ah eylemedir asika evvel çare

               Ben ise ahsiz duramam, âh medet!”

   Sustuguma sahit olaniniz???????Tek bir an durmadi ki inlemelerim. Içimde yasayamadim ki..Hayat kisaydi.Her ne kadar köhnelerime daha çok yakissa da, günese çikmaliydi.Çikarmaliydim.Âh’siz duramadim.”Âh, Ates,Ask” Buyurunuz ben…

    “Hiç mi susmadin?” derseniz…Sustum.Susmaz olur muyum?

            Sustum,

            Konustugumda geç kalmistim sana.

            Sustum,

            Konustugumda konusulacaklar için erkendi daha.

            Sustum,

            Bir bahara mal oldu.

            Görüp görebilecegim,

            En güzel bahara…

  “Nevbaharim” diye bi’ yazi yazmistim, nasip olmadi sizle paylasmak, oradan alinti.Ne susmayi becerebildim, ne konusmayi.Ne gidebildim, ne kalabildim…Ama demir almak günü geldi limandan, hurdamla.Ya da söyle diyeyim, “gemileri yakmaya” hevesli olanlara ithafen:

“Gemiler sapasaglam, yaktilar denizleri..”

   En sevdigim sarki,yillardir.Bilmiyordum günün birinde bu anlamlara gelecegini…

   Dagildim…Her ne olduysa, boslugumdur sebebi.Bosluguma koydugumdur.Koydun, amenna..E bari gerektigi vakitte sök at be esra! Yok!!! Yanmak kolay.Azab “azb” kökünden geliyordu hem degil mi? Azb, lezzet demekti..Askin azabi lezzetliydi.”Varsin aci olsun, tatsiz tuzsuz bir hayattansa…” dedim.Kimin adina aliyorsam o karari!?! “Kendisi için degil, baskalari için doganlardansin.” demisti pek kiymet verdigim biri…Ne haddime simdi her seyi elimin tersiyle itip meczupluga vurmak isi?

   Yalan söyledim.Yetmedi yalanlar söyledim. Alçalabilecegim kadar alçaldim.Planli degil, aniden.Birden.

            “öyle bir anda aklina esse, arasan beni bu gece”

   Dinlerdim ya…Hah iste ayni öyle, öyle bir anda…Günah mi? Bilmiyorum.Günahsa da tüm vebal boynuma..

 Özür diliyorum.

Her sey için,

Herkesten.

   Tanidigim tanimadigim HERKES’ten.Dogru vakitte çikaramadim günese sevdami.”günes almayan odalarina” hapsetmeliymisim meger zamanin…Ask geldi.Ardi sira her türlü maraz geldi.”pismanlik, utanç, mahcubiyet” üçlüsüyle ahbâb olduk.Tadini çikaramadim bu sevginin ben, suyunu çikardim.”ask” deyip çiktim yola, bir ask’a varmadi yollarim.

            Veda vakti Renkli Dergi…

   Nasil baglanmisim, iki yil oluyor neredeyse. delidivane, delisey, aylin erdem,zetthdark,LEADRI,hicran,AntikAyna,Serkan Aygören,esra1997,melek…Sanmayin bilmiyorum.Hepsini biliyorum ya, yazik ki sayamam.Sayamam ama sevdim hepinizi..Okudum üç-bes dize herkesin kaleminden, her yürege bir satir,, iki dua üfledim.Ama bu son depremdi.Enkaz.Minik bir kivilcimdi, büyüdü.Alev ki ne alev! Öyle bir tufan ki içimdeki, Nuh’un gemisinden baskasi kurtaramaz beni.Sele verdim, tek kol kürek çektigim sali’mi.Hani en sevdigim gün, sali.Sali’m…Su ara degisirim herhalde biraz.”Hem de yikilarak!!!”

   Kimse degil, ben de degilim suçlu.Suç yok.Suçlu yok.Kooccaaammaaaan bir boslugum vardi,doldurdu sandigim genisletmis meger! Irade yok, dirayet yok, cesaret yok…Atlatamadim haliyle.Ne zamana izin verdim, ki unuttursun; ne izin verdim ötelediklerim özlediklerimin yerini doldursun! Tövbe, bundan sonra..Tövbe!!!Bos yasarim da, biri daha mi?Yok! Katlim vacip, yaparsam bunu.

   Bugün siyahim, hiç olmadigim kadar.”Ruhum Boran” delim…”Ruhum Düstü” dostcum…Dostcan?? “Her harf eninde sonunda onda kahroluyor…” Ve ben simdi, harflerimi de alip gidiyorum.Bir “e” ‘yi yükleniyorum omzuma, içine kapanik..Sirim gibi ipince bir “l” ‘yi ekliyorum ardina.Egri bügrü bir “v” aliyorum, yanina bir “e” daha..Meftunu oldugum denizden bir harf aliyorum, yadigâr kalsin bende.”d”ni saklayacagim bas harfimin gölgesinde.Tersten basladim, z’den a’ya..Son harfi, “a” ’yi koyuyorum çikinima..Düsüyorum yola.Bosluguma bir kagit biraktim, ezis büzüs.Yaklasip okuyun, ya da ben okuyayim size…

            “SIYAH ARANIYOR!”

Elhamdülillah alâ külli hâl…

esra.

12 YORUMLAR

 1. begenmedim dostcum belki de ilk defa bir yazini, kelimelerin ustaligi bir celladin ehli olusuyla es deger bu kez. ask insani susturur mu hiç,isyan bürürken duygularini hangi sessizlikle bastirabilirsin ki bu iç savasi. sessizlik huzuru dogurmaz huzur da aska gelmez, zaman uzlastirabilir ancak bir tek o ehlilestirebilir yüregi. zamani çagirmak içinde sabir ve kalem lazim. kalem duygularini temizler, zehrini akitir yüregin… yarida kalmis bir çok yazi, söylenmemis bir çok söz, tanik olunmamis bir çok olay var daha. susmak duygulari ilkellestirir.

  daha önce de konusmustuk som sevgi den ete kemige bürünmez ask, eksik olan bosluklardan sizar ask bu sebeple esas oglan ve kiz kahraman degildir o an ki kosullardir olaya kahraman seçen hepsi bu. kisiye baglanamayacak kadar özgürdür ask. bir gün yine bir an bir aski gerektirecek, o gün çagirdigin mutlulugunla var olacak.

  bunu bir veda olarak kabul etmiyorum,,, dostcum

 2. 3 gündür yaziyi okuyorum ve sessizce kapatiyorum sayfayi. Susuyorum… Ve sanirim en iyi yapabildigim sey bu olsa gerek Susmak… Kelimelerin yetersizligi dizili veriyor bogazima yolladigin mesaja cevap yazdim sildim yazdim sildim tek bir kelime gönderemedim.Yine sustum…

  "Bugün siyahim, hiç olmadigim kadar.”Ruhum Boran” delim…"

  Sonra düsündüm küçük can deger mi?

 3. The life,

  Bak zaten canim burnumda bu günlerde bir de sen!!!

  Geç otur bakiim suraya bi sakin ol bi nefes al uzun uzunn… Geç masanin basina bakiim… Hiç bir yere gitmek yokk!

  Açtim kollarimi salmiyorum nollcaak!

 4. Ama gidilecekse gitmeleri severim ben. Cesur gitmeleri. Upuzun gitmeleri. Her dakika gitmeleri. Ölesiye gitmeleri. Ve sonra öylesine dönmeleri. Öylece dönüvermeleri. Bir kitabin sayfalari arasinda gizlenmeleri. Gidisleri özneleri gizledigim yere gizlemeyi. Gitmeleri, gelmeleri, gelip gitmeleri, gelgitleri… Duru, yalin ama sonsuz büyülü merhabalari. Duru, yalin ama sonsuz büyülü elvedalari. Ama ille de git’meleri. Hem en çok güle güle git’leri. Güle güle git/me/leri…

  Esra.

  Dostumun okudugum son yazisindan gelsin.. Gitmeyi hiç savunmamis biri bu hale geldi.ki hakkidir… Ben de onu burada görmeyi özledim.

 5. Ani kararlar her zaman yaniltir insanlari arkadasim aceleci olma bu dünyada bak burda sana destek veren insanlar var en azindan onlar için bir daha Dene..

 6. bu yaziyi yeni gördügüm için çok pismanim. yazilanlari büyük ihtimal göremiyorsun. ama bir gün aramiza geri dönersen, çok mutlu oluruz. seni tanimis olmaktan, fikir düsünce alis verisini satirlar üzerinden yapmis olmak çok güzeldi. her sey gönlünce olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here