Sizofrenik Pazartesi Siçanlari

3
336

Tüm geçmise pazartesi’den bakmak güzel !!!

 

uzun birbirini takip eden yagmurlu ve soguk günlerden sonra dogar ya hani günes o güneste isinmak güzel. Bir ufuk çizgisinde yüreginin, geçmisinin ve geleceginin ince ayarinda akort degistirmek ne heyecanli.   Hani sicimine agirliginca küfür yagdirip, hani ebesini  yeni jenerasyon dumani üstünde fantezilerle süsledigin sevgilinin selaminda istahlanmak. Siz ne derseniz deyiniz pazartesi baslamak için en ileri noktadir.

 

Bir pazartesi basimi arakaya dogru egip,  ters çevirdim dünyayi, severim ben debisi yukari akan sulari, okyanuslar basimdan asagi dökülüverir,  bir mercan ellerimi oksayarak kayarken, bir yengeç dansa kaldirir deniz yildizini, bir yunus içten gülümseyisiyle tenimi kesfe gezinir, tuzdan bedenim eriyene kadar devam eder bu kesif, yunus olur kasif. “ bakar görür beni koca yunus, görür ki ask beni de eyler”

 

Dün sabah günes dogumu, Agri daginin zirvesini gördüm bir bulutla oynasirken, iç içe geçmislerdi, delikten sizan isik demeti dört bir koldan savasirken kar taneleriyle.  Eriyen taneler zevk kivriminda süzülmekteydi, tam o anda deli boran bir rüzgar sarsti bedenimi, Rüzgarin saçimi savurmasi, tenimi serin serin kavurmasi güzel, rüzgar benim sevgilim. Yürürüm tüm yapraklari yoluma serer, bir bir ezerim, rüzgar benim fahise sevgilim. Gezinir nice afetlerin pürüzsüz teninde, yavuz delikanlilarin  mesin ceketinde, bir sarhosun dengesinde, bir fahisenin memelerinde, nice  ölünün çiçeginde, nice sevgilinin küfründe,  bir dertlinin tütününde.

 

Oturmusum bir kumsala gözlerimi ufuklara daldiriyorum, gökyüzü bir noktadan sonra denizle birlesiyor, tüm katmanlara ragmen. Atmosfer biliyor aski, insanlar gibi degil, izin veriyor asiklara, yerle bir ediyor tüm katmanlarini, al diyor senindir gökyüzü.  deniz kizlari, oglanlari halaya birlestirirken ellerini, deniz analari yaslarini saliyor milyar metreküp suya. Bir deniz kizi farkediyor beni,  tutuyor ellerimden, islak tuzlu ellerini tutuyorum ve yürüyoruz ufka dogru, islaniyor önce ayaklarim, sonra dizkapaklarim.  Hiçbir borcum yokken koca denize, dokunmazken hiçbir yâre yüregime, borç bildim, bir yas’da ben saldim. Erkeklerde aglarmi diyor bir deniz oglani olasi tepkim o lafi söyleyen bokumu yesin ! oluyor.

 

Tabani yok hüznün dibi kesfetmek güzel,  meraksiz yasarsan sayet  ve hiç sorusuz,  yasamak aslinda o kadar da çetrefilli bir is degil. Derinleri kesfetmek yüzeysel yasaminin bir katman berisi, küçük bir adim koca bir bosluk, saniyeler içinde artan hiz ivmeleri, derinin yüzünü yirtmasi, kalp atislarinin saniyede yüzleri gördügü bir çarpinti. Iliklerine kadar hissetmek korkuyu güzel.

 

Gözümü açiyorum, bir koca Istanbul çok büyük, çok ulu.. ilk gözüme çarpan koca bir çinar agaci, bir cami kubbesi, yükselen bir ezan sesi,  tilsim tilsim yayilan bir davet, bir dua, 25 yillik bir geçmis, bir sonbahar sabahi günlerden pazartesi. Dünyaya gözümü açiyorum günlerden pazartesi, beni sevdigini söylüyorsun günlerden pazartesi, beni birakip gidiyorsun günlerden  pazartesi.  Seni agirliyorum, seni anliyorum, seni agliyorum, seni aniyorum günlerden hep pazartesi. 

 
leventden … 

3 YORUMLAR

 1. "meraksiz yasarsan sayet ve hiç sorusuz, yasamak aslinda o kadar da çetrefilli bir is degil."

  meraksiz, sorusuz yasamak istiyorum o halde :))

  günlerden pazartesi.. ayriligin saniye evveli. dostcum farkinda olmadan nasil da dokundun yaralarima bilsen.. :(( bu kalem isini biliyor, boynumuz kildan ince..! 🙂

 2. Günaydin:) ee çok güzel ama bu yazi… yani bi kaç kez daha okurum ben bunu:) sicacik geldi bu soguk pazar sabahi bu yaz. vee

  "Tabani yok hüznün dibi kesfetmek güzel….." aynen.

  Bu "aynen" kelimecigi gözüme iyi görünmeye basladi. Bundan böyle favori sözcügüm "aynen" duyurulur…:)

 3. ah dostcum herkesin pazartesiden bir alacagi var demek ki. pazartesi sizofreniye baglamak için, pazartesi ayrilik saati için en ideal gündür, benim fotokopi günüm veriyorum pazartesiden fotokopiye 7 tane çikti alip her güne dagitiyorum o derece =)) sali'ya erismek dilegiyle dostcum güzel yorumun için tesekkür ederim 🙂

  bu yaziyi yazdim siteye yollarken dedim ki "delisey bu yaziyi begenicek, onun tarzi bir yazi oldu " dedim kendime. bak yanilmamisim seni taniyorum deliseyim 🙂 soguk bir sonbahar pazarinda sicacik yorumun da benim içimi isitiyor 🙂 "aynen" dedigin gibi 🙂 senin tabirinle yürege öpücük.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here