Sorun Sadece Türban mi?

69
2091

Bu konuya hiç bulasmak degil niyetim, lakin susamiyorum=)

Eyy Tanri inancindan dolayi örtünen hanimlar, Kutsal Kitabin neresinde türban yaziyor da sizler böyle bir türban tutturmus gidiyorsunuz??? Ortalik bir türban yüzünden 20 senedir karisik halen de çözülemiyor.

Bak bu konuda epey tepki alacagim biliyorum, yinede söylemeden geçemeyecegim. Inancindan dolayi çarsafa bürünmüs, dünya nimetlerinden elini etegini çekmis, kendini ahrete adamis bir kadini anlarim, bu çarsafli görüntü bana hiç çagdas görünmese de… Pardösü giyip, basina bir esarp takmis, gelenekleri dogrultusunda tercihini bu yönde kullanmis kadina da sözüm yok… Ama kafasinda türban altinda dar bir pantolon yada etek, tüm uzuvlari meydanda, tabiri caizse basi örtük kiçi ortada bir kadinin inancini sorgulayamam ama anlayamam da… Eger amaç örtünüp uzuvlari kapatmaksa bu ne perhiz bu ne lahana tursusu?

Amaç Kutsal Kitap içindekileri uygulamaksa, orada kadin zaten ikinci vatandas gibi duruyor. Bir meslek sahibi olacaksa ev kadinligi rolü biçilmis kendisine. Çocuk dogur, kocana itaat et cennet senindir. Sahitligi bile kabul degil tek basina bir insan olarak kadinin.  Evliyse kocasinin, degilse babasinin, sözünden zaten çikmaz. Peki senin derdin ne? Inandigin din sana bunlari emrediyorken, okuyup meslek sahibi olup meslegini icra ederken günahlara girmeyecek misin? Kuranin içinde kadina ait bir tek Nisa suresi var açip okuyorsun belki de yada okumuyor söylenenleri dinliyorsun. 

O zaman oyuna gelme, senin ilerlemen engelleniyor farkinda degil misin? Türbanla hem de… Hem okuyup bilgi sahibi egitimli olmak istiyorsun, hem de bir taraftan simge halini almis bir çaput parçasinin pesinden gidiyorsun. O bir parça bezin senin inancin, namusun oldugunu savunuyorsun. Senin saçinin teli neden günah peki hiç merak ettin mi? Peki öte taraftan saçini boyuyor, bir yigin makyaj yapiyor, daracik kiyafetler giyiyor kendini bir güzel de ortaya koyuyorsun… Hiç savunma kendini hiç, sorun burada türban degil, sorun burada senin kodlarina kaydedilmis bagnazlik…

Ayse ÖZEN

69 YORUMLAR

 1. sunu da yazayim da içimde kalmasin ne olacaksa da olsun :Ö

  Kurani Kerim – Nisa Suresi

  Ayet 15. Kadinlarinizdan fuhus (zina) yapanlara karsi içinizden dört sahit getirin. Eger onlar sahitlik ederlerse, o kadinlari ölüm alip götürünceye veya Allah onlar hakkinda bir yol açincaya kadar kendilerini evlerde tutun (disari çikarmayin).

  Ayet 16. Sizlerden fuhus (zina) yapanlarin her ikisini de incitip kinayin. Eger onlar tövbe edip islah olurlarsa onlari incitip kinamaktan vazgeçin. Çünkü Allah tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

  Bunlar benim degil Kuranin ayetleridir. kadin zina yaparsa ölene kadar mühebbet hapis ile eve kapatilan üçüncü sinif varlik, erkek zina yaparsa tövbe ettiginde affedilebilecek varlik… Zaten dört ayri yazarin türkçe açiklamali Kuranini okudum karsilastirdim ayni süreleri kadinla muhatap bile olunmuyor ne söylerse erkege söylemis =)))

  bakiniz Nisa suresi kadina inen bir sure lakin yine erkege söyleniyor anlatiliyor erkek muhatap aliniyor…

  Yüce yaradanin böyle bir esitsizlik yapacagini sanmiyorum inanmiyorum…

  iste bu esitsizligi bagnazligi tetikleyip duran zihniyet yapiyor ve senin saçinin teliyle de sadece o zihniyet ugrasiyor farkinda degilmisin????

 2. Söylediklerinde haksizsin diyemeyecegim ama hakli da degilsin. Ama sana tavsiyem kendi tercihin ve düsüncelerin sende kalsin ve herkesin tercihine saygi duy. Allah karsisinda herkes kendi amelinden sorumlu… Sunu da söylemeliyim türbani asla ve asla ilerleme engeli olarak görme lütfen.

  Bu bence türbani engel görenlerin ayibi. biliyor musun ki inançli olup dedigin gibi isini yaparken günah isleme korkusuyla isinden vazgeçen nice kadin var?.. Izin verilseydi onlar islerini haklariyla yaparlardi…

 3. "Söylediklerinde haksizsin diyemeyecegim ama hakli da degilsin."

  önce karar verin ortada kalmaksizin sonra diger konularda uygarca ( düsüncelerimizi kendimize saklamadan) tartisiriz @ meyra

 4. meyra hanim düsünceler kendimize saklamamiz için degildir yoksa düsünçe suçunda hapis yatanlardan farkimiz olmaz degilmi ayrica dikkatli okuduysaniz delisey bir tercihten bahsetmedi.Neden sözkonusu inanis oldugunda bukadar hassas oluyoruz ki? he sorçak olsaniz bende deliseye katiliyor degilim ama düsüncelerini ifade etmesi gayet basarili olmasi gerektigi gibi

 5. söylediklerinin hepsine katilmadigim için hakli veya haksizsin demedim. katildigim birkaç nokta var yalnizca.. ama bence bu konuda düsünce belirtmek insan haklarina saygisizliktir. insan istedigi sekilde yasar. düsünceniz birilerini rencide edebilir eger amaciniz buysa açiktan yapin lütfen…

 6. @meyra,

  birincisi bu yaziyi birileri tarafindan hakli veya haksiz olmak için yazmadim. düsüncelerimi paylastim. bu düsüncemden beni alip bir kaç adim ileri götürebilecek fikirlerle beni aydinlatabilecek durumdaysaniz sizi zevke dinlerim…

  eger düsünce belirtmek insan haklarina saygisizliksa sizde bana tavsiyelerinizi yani düsüncelerinizi belirterek haksizlik (saygisizlik) yapmiyor musunuz?

  inançlari dogrultusunda yasayan insanlar degil zaten burada konu edilen… yaziyi tekrar okursaniz daha iyi yorumlayabileceginizi düsünüyorum 😀

 7. bak çanim kimsenin kirilaçagi birsey demedi delisey. sadeçe olan hatta gerçek olan birseyi ifade etti ama bilgileri tartmadan yapti belki. hernekadar ewrenselde olsa kurani keriminde bir dönemde ortaya çiktigini warsaymadan belki eksik söyledi ama sonuç olarak kimsenin inançini tek laf etmedi oyle olsaydi ilk alinan ben olurdum inan abana:)

 8. yazi son derece açik zaten tarafsiz bakabilirse okuyan anlayabilir… kafa kapanip daracik kiyafetler giyip bir kilo makyaj yapip din iman diye tutturan insani anlamakta zorlandigimi ifade ettim kisaca özetliyim size…

  bu konuda kirilacak biri varsa oda inançli insanlar olmali 😀

 9. '''O zaman oyuna gelme, senin ilerlemen engelleniyor farkinda degil misin? Türbanla hem de… '''

  pardon sanirim biraz zor anliyorum bu cümleyi de açiklayabilir misin acaba????

 10. delisey soylediklerinle ne anlatmak istedigini eger anladiklarim yalnis degilse gayet iyi anladim ama kimsenin inanisina dini seçimlerine yahut yasama biçimlerine karisamayis.su konuda seninle hemfikirim, dini inançlari sömürüyolar. hemde bunu en çok inançliyim diyen kisiler yapiyor. burasi asikar.ama dinini en güsel sekilde yasayan ,en dogru biçimde ibadet edenlerde war onlara saygili olmamis gerektiginden bençe bu konuyu fasla desmeyelim he 🙂

 11. bi düsünce atiorsun ortaya ve bu konuda münazara ypmak yerine dalga geçmeyi tercih ediyorsun hep böle ukala misindir?…

  tavsiyelerim bitmeyecek sanirim sana 🙂 insanliktan ögrenecegin çok sey var !!

 12. @ meyra,

  diger yazi alti yorumlarinda yazdiklarini da bir kontrol et tabi.. kimse kimseye ukala yada taavsiyeleri dinlemeyeceksen yazmayacaksin diye bir emir kipi kullanmamali. eger bu decere seviyesizce bir yorum yaparsa o zaman senin tabirinle dalga geçme ama bana göre bu yorumlara hiç takilmama gibi bir durum çikar ortaya degil mi ama?

 13. özelden mesaj atmani da hiç anlamadim ayrica burada gizli sakli bir sey yok…

  eseltiri yapmiyorsun ki sen kaldirabilelim resmen emir veriyorsun:P

  "yazayacaksin" diye:P bu emri ben dinlermiyim sence?

 14. özelden mesaj atmani da hiç anlamadim ayrica burada gizli sakli bir sey yok…

  eseltiri yapmiyorsun ki sen kaldirabilelim resmen emir veriyorsun:P

  "yazmayacaksin" diye:P bu emri ben dinlermiyim sence?

 15. "Müslüman kadinin giyiminde esas mesele, tesettürü saglamasidir. Eli ve yüzü disinda bütün vücudunu örtmesi, açik kalmamasidir. Giyilen bir elbisenin tesettüre uygun olmasi için de altini göstermeyecek sekilde kalin ve avret yerlerini örtecek kadar uzun olmalidir. Bunun için altini gösterecek sekilde ince ve seffaf olan bir elbise ile örtünme gerçeklesmis olmaz."

  "Sahih-i Müslim'de Ebû Hüreyre (r.a.} tarafindan bir rivayette Peygamberimiz, giyindigi halde açik olan, yani ince ve seffaf elbise ile dolasan kadinlarin Cehennemlik olduklarini, Cennetin kokusunu bile alamayacaklarini bildirirler. (Müslim, Libas,125)"

  "Elbisenin seffaf olmasindaki ölçü, tenin rengini belli etmesidir. Disaridan bakildigi zaman elbisenin altindan insanin teni görünüyorsa, elbise ince de olsa, kalin da olsa böyle bir elbise ile örtünme gerçeklesmis olmaz. Bu mesele Halebî-i Sagir'de söyle belirtilir: "Elbise altini, tenin rengini belli edecek sekilde ince olursa, bununla avret yeri örtülmüs olmaz. Fakat kalin olsa da, uzva yapissa ve uzvun seklini alsa (uzvun sekli görünür hale gelse), bu durumda örtünme hasil oldugu için men edilmemesi gerekir, namaz caiz olur. (Halebî-i Sagir, s.141)"

  http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=article&aid=2793

  ben kimseyi sorgulamiyorum islamiyet bunu emrederken aksini yapan bir kesimin giyim tarzini algilayamaigimi söylüyorum… anlayan varsa bana anlatsin bende anlayayim:D

 16. "Müslüman kadinin giyiminde esas mesele, tesettürü saglamasidir. Eli ve yüzü disinda bütün vücudunu örtmesi, açik kalmamasidir. Giyilen bir elbisenin tesettüre uygun olmasi için de altini göstermeyecek sekilde kalin ve avret yerlerini örtecek kadar uzun olmalidir. Bunun için altini gösterecek sekilde ince ve seffaf olan bir elbise ile örtünme gerçeklesmis olmaz."

  "Sahih-i Müslim'de Ebû Hüreyre (r.a.} tarafindan bir rivayette Peygamberimiz, giyindigi halde açik olan, yani ince ve seffaf elbise ile dolasan kadinlarin Cehennemlik olduklarini, Cennetin kokusunu bile alamayacaklarini bildirirler. (Müslim, Libas,125)"

  "Kadinin kendine nikah düsen erkeklerin yaninda giymis oldugu tenin rengini belli edecek ve gösterecek sekilde ince ise bununla örtünme gerçeklesmis olmayacagindan giyilmesi caiz olmaz. Bu giyecek, bir elbise, gömlek ve etek oldugu gibi, basörtüsü ve çorap da olabilir.

  Buna göre tesettürün dinen makbul olabilmesi için bazi sartlari vardir, onlara dikkat etmek gerekir:

  – Elbisenin vücudu gösterecek tarzda ince olmamasi,

  – Nazar-i dikkati çekecek kadar süslü ve renkli olmamasi,

  – Vücudun hatlarini gösterecek sekilde dar olmamasi gerekir.

  Vücudun azalarini iyice belli edecek sekilde giyilen dar pantolon ve dar gömlekle namaz sahih olsa da, bakanlarin dikkatini çekip tahrik edeceginden dinen helal olmaz. Merhum Ibn-i Âbidin de eserinde bu hususa isaret etmektedir. (Reddü'l-Muhtar, 5/238)"

  http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=article&aid=2793

  ben kimseyi sorgulamiyorum islamiyet bunu emrederken aksini yapan bir kesimin giyim tarzini algilayamaigimi söylüyorum… anlayan varsa bana anlatsin bende anlayayim:D

 17. "kafa kapanip daracik kiyafetler giyip bir kilo makyaj yapip din iman diye tutturan insani anlamakta zorlandigimi…"

  samimi olmaya çalisirken hitabin, seçilen kelimelerin dozu da önemli degil mi sevgili @delisey?

  eger ki "kafa kapatma" (kaldi ki uydurdugunuz tabir de incitici!) sizin için anlamli degilse o kisi ya da kisilerin "daracikkk kiyafetlerle" "din iman" diye tutturmalari sizin için neden bu kadar önemli?

  Kaldi ki bahsettiginiz kisi(ler) "kafasi kapali" olmasa sizin için bir sorun olmayacak sanirim?
  Çünkü anlattiklarinizdan aslinda deger verdiginiz sey'in aslinda din – iman olmadigi çikiyor ortaya?

  Yok eger öyle ise de bunu farkli bir sekilde yapmaniz gerekiyor bence. Çünkü tarziniz dim-iman endisenizin din-iman vesilesi ile oldugunu yansitmiyor çünkü…

 18. bu hayatta iki yüzlü olunan ve ayni zamanda elestrilmesi gereken okadar çok konu var ki delisey ,dini ve inanç konusu onlarin yanindan bile geçmiyor.Senin kizdiran olayin aslinda dini inanis degil onu yasayis biçimi oldugunun pekala farkina vardik .Ama bazi yaralari derinine inmeden yüzeysel pansuman yapmak gerekir.:)Bas örtüsü basin örtüsüdür ,basin içindekinin degil.Basinin yerine içindekini örten zihniyetler yüzünden dilerim dininin hakkini vererek yasayan kisilerin kalbini kirmamisizdir.

 19. ben kafami bu tür çözümsüz islerle yormayayim degil mi? iyi düsünen saglikli beyinler bir sistem kurmus, o sistemin bir ucundan katil hayata yasa delisey:D

  2×2= 5 ediyor diyenlere saygi duy evettt evet o kisinin fikri bu aman incinmesin, digeri desin ki hayir hayir 2×2 = 10 eder evett evettt bu o kisinin düsünce özgürlügü de al onuda yanina girin kol kola matematigin altini üstüne getirin ohhhh

  sonrada çözün havuz problemlerini bu mantikla degil mi?

  oncaa akili insan biliyor sa vardir bir bildikleri degil mi? sen ne düsünüyorsun bu tip ortaya dökülmemesi gereken isleri hayy aksii…

  ama benim aklimmi var? yerim bu akilli dünya degil belkide deligezegeni 😛

 20. hayata persfektif bakmak yetenektir ama hayati o sekilde yasamak maharet degildir.Asil maharet bu düzensizlik içinde kimseye haksizlik etmeden düsüncelerini paylasabilmektir. 2*2=4 ettigini de yine senin elestirdigin deligezegenin insanlari varsaymistir, hatirlatim dogada rakamlar özünde yoktur:) demem o ki delisey elestrilerini elbetteki yapacaksin ama yalnis düsünebilecegin ihtimalini esgeçmeden ve genelleme yapmadan .dilerim anlatabilmisimdir yoksa bu tartisma benide çok yordu:)

 21. Dinini ve inancini koruyorum mantiginla bagnazca düsünceleri insanlarin yasam biçimi yapmayi ilke edinmek türban basligi altina sigmayacak kadar büyük ve ciddi bir konu…Inançlarini ibadetleriyle pekistiren kisiliklerede haksizlik üstelik…

  Bence basi(saçi) inanç manasinda örtüyle kapamak sorun olmamali…Ama basiniza taktiginizla beyninizide örtüyorsaniz; Geçmis olsun derim…

  Ve burda delisey gibi herkesin fikrini açikca beyan etmeye hakki oldugunu düsünüyorum.Ancak kisilere adi hakarete varacak sifatlari söylemenin yersiz ve seviyesizce oldugunu da düsünüyorum…

 22. elbette sevgili @dostzade. Bir de kelimeler düzgün seçilse? Anlamadiginiz, karsi oldugunuz fikri küçültücü kelimelerle yerin dibine sokabilirsiniz. Ama bu sizi daha da hakli göstermez ki? (bu bir genellemedir…)

  Bugün toplumda basörtüsü karsiti söylemlere bakin. Genelde asagilayici ve küçültücü. Nasil asiri dinciler açik giyinen birine küfür edip saldiriyorlarsa sözüm ona çagdas, akli selim, okumus insanlar da basini örten insanlara benzer sekilde davraniyorlar. E hani siz okumustunuz, hani aydindiniz? Gerici, bagnaz vs insanlardan ne farkiniz kaldi?

 23. bu tartisma burada biter, bir çok yerde de bitmis olabilir ama bende biraz zor biter.

  sadece saçim açik oldugu için edepsiz giyimli ilan edildim ben geçen gün:P

  bu ileriye dogru baska islere de dönüsecek eminim…. olaya iyi niyet ve hak koruyan olarak bu güne kadar olan tümdüsüncelerim bir anda yikildi… ve o yapi bir daha var olan bu sistemle asla degismeyecek benim açik kafamda…

  her düzende ilk önce hak koruyan, insani düsünen, olayi kavrayan insanlarin boynu gider bende bunu hatirlatayim:P

 24. iyi de hakaret içeren ne yazmisim ben ? baska türlü anlatim sekli mi var ? en uygun kelimeleri seçtim yazarken…

  eger ben sadece saçim açik diye edepsiz giyimliysem üslübumu çok dgistiremeyecegim… en azindan bir süre 😀

 25. Bu güne kadar insanlarin kafasiyla giyimiyle hiç ugrasmadim kendimi soyutlamadim içlerinde de bulundum, ama bu gün sadece saçim açik diye küçültücü sözler hakaretler duyuyorsam birilerinden hemde inandigi dinin emrettiginin aksini giyen birlerinden o zaman benim ondan ne farkim kaldi bende ona böyle dedigimde diye düsünmeyecegim…

  size yumruk atan birine halen gülebiliyorsaniz eyvallah ben gülemem ayni yumrugu patlatirirm suratinin ortasina refleks deniliyor sanirim bu duruma:D

 26. Aslinda ayni yere farkli yollardan geliyoruz bence serkan bey…

  Inanç ve ibadet tek kisiliktir…Herkesin yaptigi yapmadigida kendinedir…Din konusu ince bir konudur.Suistimelide çok kolaydir.Bunu kullanip insanlari yermek,ayiplamak,edepsiz ilan etmek bence bagnazlik vs.vs. dir…

  Ve haklisiniz, Okumusluk aydinlik adi altinda fitursuzca getirilen elestiriler…Bu din konusunda suistimali körüklüyor.Toplumda siyasi düsünceleri dinle bölecek hadde kadar ulasiyor.Oysa din herkesi kapsar.Siyasi görüs bunun altinda kalmalidir.

 27. ey peygamber! eslerine, kizlarina ve müminlerin kadinlarina söyle dis elbiselerini üzerlerine örtsünler. bu taninmalari ve incitilmemeleri için en uygundur. Allah bagislayicidir. merhametlidir. (ahzap suresinin 59. ayeti)

  eger bu ayetin üzerinde durulursa burada zamanin sartlari dahi söz konusu oldugu anlasilir bu demektir ki o kölelik, kimsesizlik, sahipsizlik, çaresizlik, devletsizilik, devirlerinde yasayan o insanlarin kendi imkanlari dahilinde evli olan kadinlarin evden disariya çiktiklari zaman üzerlerine bir dis gezi örtüsünü alsinlar ki onlar bu sekilde taninsinlar onlara birileri laf atmasin ve onlari incitmesin ve taninsinlar ve onlarin evli olduklari bilinsin ki onlarin hane düzenleride bu yüzden bozulmasin gibi bir tafsiye bir ögreti oldugu anlasiliyor bence derim.

  bunun ikinci yönüde dul kadinlara ve hiç evlenmemis olan genç kizlara böyle bir tavsiye yoktur çünkü onlar görülecektir ki ve evlenecek halde olduklari için kendilerini örtüyle asiri dercede gizlemeye karsi onlarin serbez birakildigi anlasiliyor.

  mesela bir insan biriyle evlenecekse onu tanimasi onu sokakta yolda bir yerlerde görmesi gerekir iste onlarin taninmasi için onu dis elbiselerinin pecelerinin çarsaflarinin burkalarinin içinde 0nlari nasil görebilsin ve onu istemeye bir dünürcü göndersin ve onun için bekarlar ile evliler disarida özellikle taninsinlar diye böyle bir ortami yüce Allah tavsiye ettigi anlasiliyor bence derim.

  bunun üçüncü yönüde insanlar psikoleji yapilarindan kaynaklanan meseleler olabiliyor mesela dövme yaptirmak erkeklerin kulagina tek tarafli küpe takmalari buna kadinlarin çesitli türban baglamalarinida bu türbanida eklersek ve erkeklerin uzun saçli olmak için saçlarini uzatmalari sakal biyik kesimlerini eklersek ve eski kadinlarin o firfirli süslü semsiyelerini de ve pecelerinide bunlara eklersek bunlar insanlarin kendi zevkine kaldigi için bunlarla ben farkliyim gibi kendi üstüne biraz dikkatleri çekme hesabida amacida olabilir bence derim.

  not: burada bu konuda baska ayetleri biraz taniyinca insan yokluk ile varlik içinde olabiliyorlar ve insan her ne kadar yokluk içinde olurlarsa olsunlar kadin ve erkekler olarak ayip yerlerini mutlak örtmelerini Allah farz kiliyor.

  mesela bu bir "dondur" "kilottur"

  ve bir plaj kiyafeti o insana yeterlidir bu bir insanin üstünde olursa Allah onlara sen neden örtümedin cezasi vermiyor ama biz kullar biz insanlar onlara takilimasinlar onlari su veya bu sekillerde incitmesinler diye "takva" yi önermistir ve hayir ondadir diyor gelinde birazda su takvayi konusun acaba bu neyin nesidir derim.

  mesela su sosyal hayat halinde din bilginiyiz diyenler bas su örtüsüne gösterilen su titizligin binde birini para mal geçim seklimiz hakkinda dünyayi ve onda var olan bunca nimetleri insanca yasamak için onun esit gelinceye kadar nasil paylasacagiz birazda bu düsünelim "nahl suresinin 71." ayetnide inceleyelim insanlik haklarimizi insanca yasamak için bunu nasil paylasalim hakkinda hiç bir ilgi göztermiyorlar su alim geçinenlerimiz

  iste bu onlarin "takva"larinda da bir çok bozuk düzen oldugunu da bu gerçegini anlatiyor bu ayetlerde derim mesela (ne olurdu o alimlere dogruyu söyleselerdi) diyor yüce Allah onlara iste nerde o dogru sözlü din bilginleri ben hiç göremedim eger bir bilen varsa onuda taniyalim veya tanitsinlar kendilerini bizlere ve bu konuda bir seyler ögretsinler bizlere anlasilan odur ki onlar için varsa yoksa su "türban ve birde namazdir" onlarin tek çikar kapilari ve nemalanmalari da bence budur ve onlari da takvalari herhalde bunlar oluyor bence derim r.ç.

 28. aslinda bu konu hakkinda bi fikir belirtmek istememistim ilk okuduqumda ama fikrimi sölemek istiyorum suan ben deliseyin yazdiklarini hakli buluyorum herkesin inancina düsüncesine saygim var elbette her insan kendinden sorumludur ben sadece bu konu hakkindaki fikrimi söylüyorum sen inancini yasamk istiyosan herseyin tam olmali bise yapiyosan eqer bunu tam anlamiyla yapmalisin ben buna inaniyorum ve basi örtülü fakat dar bi kot üstüne dar bi tisört giymek bana saçma geliyo tekrar sölüyorum herkesin görüsüne ve inancina saygim var amacim kimseyi yargilamak degil zaten banada düsmez bu sadece benim fikrim bi isi yapiyosun tam anlamiyla yapmalisin

 29. Bence burda konu biraz çarptirilmis tabiki basi kapali olmayanlarin içinde hatalar yapan kisiler varsa, bence ayni hatali yasayanlar kapali olan kizlarda da olmasi çok olagandir. ama bence kötü örnek örnek degildir. konuyu kötü örnek üzerinden irdelersek basi açiklarinda kötü örneklerini tüm basi açiklarami maletmemiz lazim? Ikinci konuda acaba bilgisiz oldugumuz konularda fikir yürütmemiz nekadar dogru ?
  "Eyy Tanri inancindan dolayi örtünen hanimlar, Kutsal Kitabin neresinde türban yaziyor da sizler böyle bir türban tutturmus gidiyorsunuz???" bu söz bence çok iddali bir söz burda arkik fikir özgürlügünün disina çikilmis gibi geliyor. Bu konularda bu tip davranarak aslinda bilerek veya bilmeyerek belki o çok elestirdiginiz siyasetçiler gibi olayi germis oluyorsunuz…. Umarim herkez özgürce fikirlerini paylasirken bir gün yapici olarakda paylasabilmeyi ögreniriz…

 30. @blusky,

  bencede konuyu siz çarpittiniz sanki:)

  burada basi açik basi kapali kim ne hata yapmis hatalari nelermis degil söylenmek istenen.

  sizi basinizin açikligi ile yargilayan insanlarin aslinda inandiklari dinin geregi gibi giyinmemis olmasi, dogal olarak sizinde tepkinize yol açar siyasi fln degildir sadece insanidir bu tepki de…

  " Ikinci konuda acaba bilgisiz oldugumuz konularda fikir yürütmemiz nekadar dogru ?"

  sanirim benden daha fazla bilgilisiniz bu konuda, bilgilendirirseniz çok sevinirim… türban yaziyor mu Kuranda çok merak ediyorum açikçasi. hangi ayet hangi süre???

  bana saçimin açikligi yüzünden edepsiz damgasi vuran bir zihniyet için yapici nasil davranmaliyim??? bu insanlar benim inancima saygisizken benden bu konuda saygi beklemek ne kadar dogru…

  yazidaki yapici olan cümleleri görmezden gelip sadece negatif olani görüp yorum yazmakta ne kadar yapici o da ayri tabi:)

 31. az hamile çok hamile, az hirsiz çok hirsiz olmayacagi gibi, az müslüman çok müslüman gibi bir durumda olmaz benim için. sadece benim için baskasini bilemem… ama o kadar çokki benim gibi olan…

  annem babam müslüman, dogdum bende müslüman. hee müslüman olmak için kelimeyi sehadet getirmek yeterliyse bu iki yüzlülügü savunan kesim için eyvallah… bana göre yetmez allahin emirlerini harfi harfine uygulamiyorsam müslümanligim sorgulanmalidir… saygi duyulmasi gerekmez… ne ye saygi duyuluyor??? kilmadigim namaza mi tutmadigim oruca mi allahin emirlerini bölük pürçük yerine getirdigime mi???

  inançmiss heh…

  inanç inanç diye kendini paralayanlari görüyorum ben gözlerimle birilerinin anlatmasina gerek yok…

  ne sadece allahi içinde hissetmekle oluyor nede sadece ibadet etmekle… ikisi bir arada olmali bunu basarabilenlere saygim sonsuz basimin taci hepsi digerleri için bir sözüm yok…

 32. Yaradan hiçbirimizi dört dörtlük olalim diye yaratmadi. tabiki ideali odur keske tüm müslamanlar dediginiz gibi yasasa ama demek ki bu sekilde olan daha dogrusuymus yoksa yaradan hepimizi melek gibide yaratamazmiydi buna gücü yetmiyormuydu ? Kisacasi insanlarin inançlarinin sorgulanmasini yada su günahi isliyorsun dört dörtlük degilsin ozaman bunu da yapmamalisin söylemini çok dogru bulmuyorum. Bence diger dinlerdede mesela hiristiyanlarin niye dört dörtlük yasamiyor, hiristiyan degilmidir diye de sorguladigini sanmiyorum,çünkü kisisel özgürlükleridir, bununla birlikte muafazakarlarda hiç bi sekilde dinini yasamayanlari sorgulayamaz.

  "Kuranin içinde kadina ait bir tek Nisa suresi var"
  Ne yazik ki bu bilginiz de dogru degil. örnegin örtünme ve kadin ile ilgili duydugum baska sureler. Ahzab 59. ayet: "Ey peygamber, eslerine, kizlarina ve müminlerin kadinlarina dis örtülerini üstlerine almalarini söyle, onlarin taninmasi ve incitilmemesi için en elverisli olan budur. Allah bagislayandir, esirgeyendir." Digeri ise Nur suresinin 31. ayetidir: "Mümin kadinlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) kaçirsinlar; irzlarini korusunlar. Görünen kisimlari müstesna olmak üzere zinnetlerini teshir etmesinler. Basörtülerini yakalarinin üzerine koysunlar…"

  Aslinda benim yaziniza cevabimdaki amacimda olup olmadigini tartismakta degildi bu konu uzmanlik alanim degil ama ortada hiç bi ayet yokmus gibi söylemlerle yaniltmayi ve din alimlerininde çogunlugun görüsünü hiçe sayip konusmayida dogru bulmuyorum. Kaldiki inançlar kisiye özeldir örtünmeye inanmis ve öyle yasamak istiyorsa kimse onun örtünmesini "kotlara islenmis bagnazlik" olarak görmemelidir.

 33. @blusky,

  inançlar kisiye özel olsun, basini örtüp diger kalan yerleri belirgin bir sekilde ortada olsun bananeee,

  ama bana bulasmasin tamammi? bana bu haliyle, dini ortaya koyarak bulasirsa sirf saçim görünüyor diye, bende onun kodlarinda bagnazlik oldugunu bal gibide yag gibide söylerim söyleyecegim…

  ben diger surelerin içinde kadina ait eyet yok demedim ki. kadin adi altinda tek süre nisa süresi demek istedim. yani kadina özel bir süre… isterdimki Nisa kadin demekmis madem bu derece kadin essiz, kadin nadide, kadin mucevher bölee örtülü kutular içinde saklaan o surede benim haklarim konusulsun kadin olmamin disinda insan olarak ama daha ilk ayet

  1. Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da esini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadin (meydana getirip) yayan Rabbinize karsi gelmekten sakinin. Kendisi adina birbirinizden dilekte bulundugunuz Allah'a karsi gelmekten ve akrabalik baglarini koparmaktan sakinin. Süphesiz Allah üzerinizde bir gözetleyicidir.

  yani bir erkegi yaratmis sonrada onun kaburga kemiginden (ondan) beni kadini yaratmis…

  Herseye gücü yeten Tanrim neden, neden beni erkegin kaburga kemiginden yarattin??? ikimizi de ayni anda yaratmaya gücün yetiyorken???

  " Eger, (velisi oldugunuz) yetim kizlar (ile evlenip onlar) hakkinda adaletsizlik etmekten korkarsaniz, (onlari degil), size helâl olan (baska) kadinlardan ikiser, üçer, dörder olmak üzere nikahlayin.2 Eger (o kadinlar arasinda da) adaletli davranmayacaginizdan korkarsaniz o taktirde bir tane alin veya sahip oldugunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrilmamaniz için daha uygundur. "

  adaletli davran 4 tane al güzel… ben esyayim nasilsa =))

  bak herkesi çikardim aradan kimseyi yargilamiyorum direkt beni yaradana soruyorum:)

  Allahim neden peki? neden bana da 4 erkek al bakabileceksen demiyorsun???

  neyse bakmayin siz bana saçmaliyorum nasilsa degil mi?

  ama bunu Allahin böyle düsündügünü sanmiyorum bir yerde bir sorun var ama bende ama baska bir yerlerde :))

 34. Nisa suresi 34. Ayet,

  "Erkekler, kadinlarin koruyup kollayicilaridirlar. Çünkü Allah insanlarin kimini kiminden üstün kilmistir. Bir de erkekler kendi mallarindan harcamakta (ve ailenin geçimini saglamakta)dirlar. Iyi kadinlar, itaatkârdirlar. Allah'in (kendilerini) korumasi sayesinde onlar da "gayb"i korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) baskaldirdiklarini gördügünüz kadinlara ögüt verin, onlari yataklarinda yalniz birakin. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalirsaniz) onlari (hafifçe) dövün.Eger itaat ederlerse artik onlarin aleyhine baska bir yol aramayin. Süphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür. "

  kim savunuyordu özgür düsünceyi ve haklari çiksin ortaya 😛 kadinin siddet görmesine filanda ah vah demeyin hafif denmis söle küçük iki üç yumruk patlat o kendine gelir:))) ama Erkek dozu kaçirmis kadinda kafa göz kalmamis… Kadina ait surede erkekge söylenen söze bak!!! itaat etmezse hafifçe döv diyen bir yaradan olabilir mi yaa…

  itaat nedir?

  ahh ahh bunun sonu yok yazmiyacagim artik bu konuda iyice gerildim…

 35. Muhafazakar görünen saygisiz biri size saygisizlik yapti diye sizde onun sevyesine inin çok güzel bir mazaret banada cumaya gittim diye namaz kilmayan bir arkim dalga geçmisti bende o yüzden tüm kilmayanla tepkimi göstermem gerek böyle bir mantikla gidilmezki.sadece olayi germis oluruz.
  Neyse sonuçta böyle bisi yasamis olmaniza üzüldüm, Yinede ben yapici olma taraftariyim çünkü bizim asil güzellgimiz bu çesitliligimiz ve farkli görüslerimiz giyimimiz ya bunun gibi farkliliklarimizin tümüyle birlikte güzel degil mi?

  Bide konuya baska bi açidan bakarsak eminönünde abdest alan amcalarimiz, fatihdeki çarsafli teyzelerimiz, bogazdaki eski istanbullu sik kadinlarimiz ve onlarin güzel kizlar anadoludaki köylü güzelimiz findik toplayan ablalarimiz ögretmen kardelenimiz ve onlarin çocuklari olmasaydi biz türkiyenin fotografini nasil çekerdik:)

 36. Muhafazakar görünen saygisiz biri size saygisizlik yapti diye sizde onun sevyesine inin, çok güzel bir mazaret banada cumaya gittim diye namaz kilmayan bir arkim dalga geçmisti bende o yüzden tüm kilmayanla tepkimi göstermem gerek böyle bir mantikla gidilmezki.sadece olayi germis oluruz.
  Neyse sonuçta böyle bisi yasamis olmaniza da üzüldüm, Yinede ben yapici olma taraftariyim çünkü bizim asil güzellgimiz bu çesitliligimiz ve farkli görüslerimiz giyimimiz ya bunun gibi farkliliklarimizin tümüyle birlikte güzel degil mi?

  Bide konuya baska bi açidan bakarsak eminönünde abdest alan amcalarimiz, fatihdeki çarsafli teyzelerimiz, bogazdaki eski istanbullu sik kadinlarimiz ve onlarin güzel kizlar anadoludaki köylü güzelimiz findik toplayan ablalarimiz ögretmen kardelenimiz ve onlarin çocuklari olmasaydi biz Türkiyenin fotografini nasil çekerdik:)

 37. Ciksss yazmiycam bu konuda yazamamktan degil yazmak istememekten yazmiycam…

  Türkiye'nin fotografini degil, videosunu çekin çok degil 15-20 yil sonra oturup izlersiniz…

  bir halti anlatamiyorum halen yaziyorum 😛

 38. bosuna birbirinizi kiriyorsunuz bu konuyu kimse çözemedi daha çözüleceginide sanmiyorum sadece su yapilmali diyorum benim fikrim bu saçi yada basi açik olan bir bayan nasil bir camiye ibadet ettigmiz allahimiza yakin oldugumuz yere girerken o yere saygisindan kapaniyorsa kapali kizlarimizda gereken yerde egitimin verildigi okullarda saçlarini açmali diye düsünüyorum hele hehle ilkokulda asla ve asla türban olmamali diye düsünüyorum ayrica dostzade ye katiliyorum bayanin saçini kapatmasi önemli degil yeterki beynini kapatmasin saygilarimla.

 39. Konu kapandi zaten @tutku din konusunu kimseyle konusmam diye düsünürken kalkip bir de yazi yazdim 🙂

  Ama gayet iyi oldu ne çok sey ögrendim=)))

 40. ESTAGFURULLAH O NEDEMEK SADECE BI ATASÖZÜNÜ ARKADASLARIMIZA HATIRLATMAKTI AMACIM DELISEY BURASI SIZIN EVINIZ HER KALEM GIBI SIZDE DÜSÜNCELERINIZDE ÖZGÜRSÜNÜZ HERKES FIKRINI BEYAN EDEBILIR SIZIN GIBI KALEMLER OLAMASSA AÇIK SÖYLÜYEYIM ISIM OLAMAZ SITEDE HERKESIME HER DÜSÜNCEYE SAYGILIYIZ BÖYLE KALEMLERE YER VERILEMLI HER DAIM LÜTFEN BENIM GÖZÜMDE BAS KÖSENIZ HER DAIM HAZIR.

 41. Bence kirici biseyler oldugunu sanmiyorum 🙂 deliseyin ilk defa yazilarina yorum yazmiyoruz, yazmasina da tepkimiz yok sadece uslüp daha yapici olursa diye elestiriyoruz 😉 elestiriyede bence kendiside açik oldugunu düsündügümden yaziyorum ve deliseyin de bundan bozuldugunu hissetmedim, yazi yaziyorsak hepimiz elestirilmek için yaziyoruz öylece hepimiz kendi yanlis yada dogru yönlerimizi görüyoruz bence güzel olanda bu yoksa sadece biz yazalim kimse elestirmesin bunun ne tadi var:) tabi yanilmiyorsam:)

 42. 10. köye kovmak için çok ugrastik ama ise yaramadi hiç bi taktigimiz 🙂
  Bu arada ben kirici biseyler oldugunu sanmiyorum 🙂 deliseyin ilk defa yazilarina yorum yazmiyoruz, yazmasina da tepkimiz yok, sadece uslüp daha yapici olursa diye elestiriyoruz yada belki biraz farkli fikirlerimizde olabilir tamam itiraf ediyorum evet fikirlerimiz farkli 🙂 ama bu bence çok dogal saygi çerçevesi içerisinde oldugu sürece;) elestiriye de bence kendiside açik oldugunu düsündügümden yaziyorum ve deliseyin de bundan bozuldugunu hissetmedim, bisiler yaziyorsak hepimiz elestirilmek için yaziyoruz böylece yanlis yada dogru yönlerimizi görüyoruz , güzel olanda bu yoksa sadece biz yazalim kimse elestirmesin bunun ne tadi var:)

 43. 10. köye kovmak için çok ugrastik ama ise yaramadi hiç bi taktigimiz 🙂
  Bu arada ben kirici biseyler oldugunu sanmiyorum 🙂 deliseyin ilk defa yazilarina yorum yazmiyoruz, yazmasina da tepkimiz yok, sadece uslüp daha yapici olursa diye elestiriyoruz yada belki biraz farkli fikirlerimizde olabilir yada birazdan fazlada olabilir 🙂 ama bu saygi çerçevesi içerisinde oldugu sürece çok dogal 😉 elestiriye de deliseyinde açik oldugunu düsündügümden yaziyorum ve deliseyin de bundan bozuldugunu hissetmedim, bisiler yaziyorsak hepimiz elestirilmek için yaziyoruz böylece yanlis yada dogru yönlerimizi görüyoruz , güzel olanda bu yoksa sadece biz yazalim kimse elestirmesin bunun ne tadi var:)

 44. =) @blusky,

  hayir asla kirginlik yok…

  ayrica çok elestiri alacagimi bilerek yazdim yazimda da bunu belirttim… sonuç olarak hakli çiktim, öyle çok seyler paylastik, anladik ve düsündük.

 45. Nûr(*) Sûresi
  31 – Mü’min kadinlara da söyle, gözlerini haramdan sakinsinlar, irzlarini korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kisimlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. BASÖRTÜLERINI TA YAKALARININ ÜZERINE KADAR SALSINLAR. Zinetlerini, kocalarindan, yahut babalarindan, yahut, kocalarinin babalarindan yahut ogullarindan, yahut üvey ogullarindan, yahut erkek kardeslerinden, yahut erkek kardeslerinin ogullarindan, yahut kiz kardeslerinin ogullarindan, yahut müslüman kadinlardan, yahut sahip olduklari kölelerden, yahut erkekligi kalmamis hizmetçilerden, yahut da henüz kadinlarin mahrem yerlerine vakif olmayan erkek çocuklardan baskalarina göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarini yere vurmasinlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtulusa eresiniz!

  Iste sanirim bu her seyi açikliyordur 😉

 46. Naile Güzel,

  "BASÖRTÜLERINI TA YAKALARININ ÜZERINE KADAR SALSINLAR. "

  Kur'an evrensel olarak indirilmis bir kitapsa eskimo "kadini" yada aborjin kabilelerinde yasayan "kadin" bas örtüsünü nereye kadar indirecek??? bu bir,

  ikincisi ise,

  bas örtüsünü yakasina kadar indirip diger kalan yerlerini ortada birakan "kadin" kendini gizlemis mioluyor ?

  sanirim hiç bisi hiç bisiyi açiklamaya yetmiyo:))

  zaten konunun epey disina tastik bu tartismalarla, ben çözdüm kendimce darisi çözemeyenlerin basina deyip konuyu noktaliyorum:)

 47. her 2 taraf için de hiç bir sey açik degil. Zaten bu kadar açik olsa bu tartismalar, yapilmaz, bu yazilar yazilmazdi…

  Mesele birilerine "aç" ya da "kapa" demekte sanirim…

 48. aç diyen yok ki zaten:) hep kapa hep kapa… 1400 yildir hep kapa… olmuyor iste :))

  bak bir de aç'i denesek 😛

  geçmisten gelen ögretilmislik… kodlarla ilgili sonuç olarak:)

  inanç bilgiyle siyam ikizi gibidir, birini yaralarsan digeri aci çeker… biri olmadan digeri hedefe varamaz, yarim kalir, eksik kalir…

  inanç duygusal, bilgi akilsaldir… yani ne diyim ki daha :))

  bu konu benim beyin çivim. her açikdiginda beynime trilyon çivi batiyor. iyisi susmak:)

 49. günümüzde maalesef bir türlü sonuca baglanamayan ve insanlarin kati surette zit düstükleri bir ortak yol maalesef bulunamayan onlarca konudan bir tanesi bu. aslinda bakilirsa alismis bir toplumuz biz bu kadar küçük konularin bu kadar karmasa yaratmasina. simdi düsündümde herkes fikrini beyan ederken ben neden susayim =)

  en basta sunu söyleye bilirimki kadinlarin %60 i türbanli. (bu yaklasik bir rakamdir artabilir eksilebilir) ben bu %60 in sadece inandiklari için taktiklarina inanmiyorum.

  ben her türlü inanç, düsünce ve ideolojiye saygi duyulmasi gerektigine inanirim. bir söz vardir çokta severim "bir tanriyla ugrasamazsiniz, bir de kadinla ikisi bir araya gelirse hiç ugrasamazsiniz" hakikaten öylede oldu bir türbandir türkiye'yi neredeyse böldü.

  hz. muhammed islam dinini ilk kelimeye vurdugu ve "mümin" cümlesini kurdugu günden bu güne herkes kendi formatinda ele almis dini. rahmetli atatürk gözünü yumdugu andan itibaren kurdugu devlette oldugu gibi. ben günü tenkit ederken evvela bir geçmise bakarim, kendi çapimda az biraz arastirir biraz bilgi edinebilirsem, bir kaçta bilene danistigimda biraz da vicdan terazisinin dogrulugunu test ettikten sonra "pir-ü pak" bir sonuç ele geçirebilirsem sayet o zaman bu günüde tenkit edebilirim. bize lazim olan az biraz arastirma biraz empati, biraz da saygi gerektigi kadariyla.

  mesela türbandan önce daha rahatsiz oldugum bir konu var benim. ben devlette din görmek istemiyorum. ama maalesef günümüze bir baktigimizda hem iktidarda hemde muhalefette bariz sadece görebilidigim ve ikisini birbirinden ayirabildigim tek olgu din. bence devlette din olmamali, kendi evlerine gittiklerinde, vicdanlariyla ve yaradanla basbasa kaldiklarinda neye inaniyorsa özgürce ibadetini elbette yapmali ama bu ülkeyi yönetirken dini kullanmamaksizin olmali bu. hani atatürkün güzel bir söylevi vardir "beni övme sözlerini birakiniz gelecek için neler yapacagiz onlari söyleyiniz" benim ensevdigim sözüdür atanin. artik ülkede tek konusulmayan tartisilmayan konu gelecek.

  mustafa kemal'in kurdugu esere hazira konarak ve yahut dini sömürerek birseyler olmayacagini yasadik ve gördük. artik inaniyorsaniz yaradanin askini, hangi dine mensupsaniz o dinin askini, ataya olan aski artik bence kalbimize yer edip dilimize veda ettirmeli ve artik yarini konusmaliyiz…..

  türbana gelirsek te, benim bu konudaki görüsüm biraz daha farkli, hayir diyenlere nazaran daha yumusak, türbanlari savunanlara göre daha sert.

  ben özgürlükten yanayim, her zaman her yerde mutlak özgürlük (baskasina zarar vermedigimiz müddetçe). eger özgürlük platformunda bir insan, kendi vicdaninin terazisini dengelerken herhangi (çevreden olabilir, aileden olabilir vsvs ) bir extra agirlik yüklemeden sadece kendisi olarak akliyla, inanciyla türbani takiyorsa mutlaka takmali ama aile ve dis baskilarla bu basa takiliyorsa orda dur iste. buna saygim yok olamazda.

  üniversiterde türbana gelince çok açik ve net türban yasak olmamali sahsimca, benim sinif arkadasim yanima mini etegiyle oturdugunda ben rahatsiz olmuyorsam, türbanli bir bayan oturdugundada elbette rahatsiz olmayacagim. ama bu görüsümü ne zaman söylesem genisletiyorlar mesela ilkokul lise yi de içine katip cvp veriyorlar.

  bakin ilkokul ve lisede yas devreye giriyor. ilkokulu zaten es geçiyorum hayatin ne demek oldugunu idrak edemeyen bir çocuk birey sayilabilirmi, kaldi ki sevap günah kavramindan inancimiz geregi zaten vakif olmamistir ve muaftir, bu yasta kapanan bir çocuk diyeyim zaten istegiyle kapandi gibi birseyin bahsi bile olamaz, aile zoruyla kapatiliyorsa eger bu çok büyük bir cehalettir, sirf bu yüzden okutulmayan kiz çocuklarinin artik eskiye nazaran daha azaldigini, ailelerin egitildigini düsünmek istiyorum diyeyim insafiyetimi kullanmak istiyorum. bu farkli bir konuya gidiyor zaten.

  liseye gelirsek te burada ki birey de daha yeni içinde asil var olan gerçek kimligiyle tanisirken ne denli özgürce bir karar vermis sayilabilirki. hayati yeni idrak ediyorsun, kendinle tanismanin verdigi saskinligi henüz üstünden atamamisken. en az 19 yasina kadar bir insan tanri inancini tam olarak yoluna koyamaz. o yüzden lise ve ilkokulda da din yön veren taraf olarak belirmemeli.

  bir çocuk yolunu kendisi bulmali. yaradan akil vermis arastirmali ve yolunu kendisi seçmeli, bu sekilde bir birey gerçek mutluluga ulasabilir. müslüman bir aileden dogabilirsiniz ama kendinize hristiyanligi daha yakin da görebilirsiniz bu yüzden kimse suçlanmamali. yanlisligi, dogrulugu degisir inanca göre.

  ama üni gelirsek kimse simdi bana demesinki üniversiteye giden kizlar baskiyla kapaniyor. buna beni kimse inandiramaz. üni gelen bir birey diyeyim artik kendi fikirlerini oturtmustur yolunu seçmistir zaten. diyelim ki zorla kapandilar bir yolunu bulur üni açilir o kiz. o türban çikar eger çikmiyorsa kendi tercihindendir. ve bu yüzden üniversite de türban kesinlikle yasak olmamali.

  inançlarindan, tercihlerinden dolayi hadi en kötüsünden bakalim diyin ki bana inandindan kapaniyor (ben üni okuyan bir kisinin inanmiyorum böyle bir tavir sergileyecegine) diyelim ki inadindna yapiyor öyle bile olsa kimsenin okuma hakki, istegi elinden alinamaz. 19_20 yasindaki bir bireyin önüne geçilemez.

  yanlis anlasilmasin uç noktalari elbette katmiyorum, açik bir bayan bikini üstüyle okula giremiyorsa, çarsaf vb. kiyafetlede elbetteki giremez. ama mini etekle girebiliyorsa, güzel bir basörtüsü hadi türban diyelim bence girebilir bir sakincasi yoktur.

  ama hiç unutamayacagim bir animi anlatayim size, bir gün arklar hadi dediler pub'a gidelim. biraz demleniriz bilirisniz bu muhabbetleri. anlastik gittik pub'a. inanain buna bir masada bir bayan var türbanli ve pub'da elinde de sarap kadehi. bir de ben öyle bir afet-i devran görmedim ömrümde. öyle de güzel bir bayan, göz kas hani öyle bir afet, öyle bir neriman=). muazzam bir yüzü var. herkesin gözü o masada. eger is buraya geliyorsa ben bunu anlamam, ben buna saygi duymam. buna ne inanç olarak bakarim, nede inat nede baska birsey. bunun tarifi yok sorsan o türbani neden taktin diye verecek cevabi yok. inanç dese anlamayacagim zaten pub dasin, sarap içiyorsun bu günahlarin bir zarari yok ama saçinin telinin günahini düsünüyorsun. iste bu kisma saygim yok benim.

  ha demiyorum ki dünya nimetlerinden türbanlisin elini çek hasa..!!! demek istedigim türbanla pub'a girme. örnegin mini etekle camiye giremessin, daha uygun bir kiyafet seçmen gerekir, insanlarin inancina saygi babinda, bir partiye veya is görüsmesine de esortmanla gidemessin, bir spor salonuna ceket, kumas pantolonla giremessin, bir pub, club ada türbanla girmemelisin.

  birde alti forma, aman üstü hiç sorma kismi var. yahu her kiyafetin bir aksesuari vardir ona göre giyilir veyahut takilir. basi türbanli alti daracik kot, dar bir body üste hadi seçtiginiz yoldaki iradeyi sasirmanizdan geçtim birde komiksiniz.

  iste böyle kapanana hayir, özgür iradesiyle, inancindan kendini öyle daha mutlu hissettiginden takilan türbanada evet diyorum.

  son sözler =)

  o yüzden ne olursak olalim biz olalim, içimizdekini en yakisir haliyle disa vuralim ne elalem bize gülsün, ne saygisizliga maruz kalalim, mantik çerçevesinde hayati daha bir yasanilir kilalim, sonuçta benligimizden ödün vermeden herkesi sevelim BIR olalim….

  Kolaylastirin, güçlestirmeyin. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin. Birbirinizle iyi geçinin, ihtilafa düsmeyin (hadis-i serif)

  Iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe tam iman etmiz olmazsiniz (Hz. Muhammed sav)

  Tanri sevgidir. Sevgide yasiyan Tanri'da yasar, Tanri da onda yasar. (matta – Incil)

  Yesillerden, çiçeklerden meydana gelen bahçe geçici, fakat akillardan meydana gelen gül bahçesi hep yesil ve güzeldir.. (Mevlana Celaleddin Rumi)

  beni övme sözlerini birakiniz gelecek için neler yapacagiz onlari söyleyiniz. (M.Kemal Atatürk.)

  saygilarimla

 50. yazi uzun ama bess dakkada yazmisin:P

  okumaya üsendin, yani sürçi -lisan ettiysek affola 🙂 düzeltmeleri yapamadik mi ? :))

  neyse eline saglik zetthdark:) konuyu kapatayim diyorum ama kapanmiyor bir türlü:)) laf lafi açiyor…

  bak, bu yaziyi yazmadan önce de, yazdiktan sonra da, türbanli çarsafli bir sürü tanidigim oldu benim.

  yedi- sekiz yil önce spor salonunda tanistigim çarsafli bir kadinla yilarca yürüyüs yaptim sahilde. onunla beni yan yana gören nice insan dudak alti alayci gülüslerini esirgemedi benden. "hayirdir ninjalarla mi geziyorsun ?" fln diye hakaret tarzi cümleler de duydum ama beni etkilemez bu tip seyler.konustuk, dertlestik, kadinin ailesi sonradan ileri dercecede dindar olmus. ve kocasi çarsafa gireceksin demis kadin kapanmis. içi fikir fkir yasami seviyor ama direnemiyor hayir diyemiyor… inancindan mi diye sordugumda üzülüyor, asagi tükürse sakal, yukari tükürse biyik… kocasi artik sahilde yürüyüse çikma demis ve benle yürümedi daha sonra… neden diye sormadim… en son gördügümde çarsafi birakmis pardesü ve türban takmisti:) yine sormadim niye diye…

  bu yaziyi bir densize tepkilendigim için öle karalayivermistim.. kendini görmeyen beni yargilayan… isin asli su : kadin, neyin günah neyin mubah oldugu ayrimina varsa ve tepesine "kapanacaksin" diye bir yumruk inmese, gelenek ögretilmisliginin agirligini tasimasa, sözsel taciz v.s görmese kapanmaz… hayir anlamadigim bunu bal gibi bilip halen muhalefet etmesi bazilarinin… zaten aç – kapa artema olanlara hiçççç sözüm yok:)) öle karmasaligin içinde inanç diye debelenip dursunlar… sorgum yok, saygim da yok…

  bak yine çiviler batmaya basladi beynime konusturmayin beni istee:P

 51. deliseyim niye utandiriyorsun ki sen beni simdi =) inanki okumadim deliseyim öyle bir baktim çok uzun geldi gözüme, birde kendi yazilarimi okumayi sevmiyorum ben, kendi yazdiklarimi pek okumam….

  ama bu sözünden sonra okudum evet baya bir eksik varmis utandim yaww=(

  amaaaaaaaaaaaa

  eksik bir görüs hiç yapilmayan görüsten iyidir (levent u…..)

  yaziya bunu eklemeyi unutmusum =)

 52. ya yok beaa utandirmak için yazmadim =) bende yapiyorum arada harf unutuyorum bazen tusum basmiyor fln fln:)

  ya ne diycem japonyada artçilar oluyormus, spiker diyorki " herkes artçi depremler oldugu için evlerine kaçti, o sebepten sokaklar bombos" bende agzim açik nassii yani evlerine mi kaçtilar aaaa

  fln oldum. tam onu yazacaktim senin yorumu gördüm:))

  bizim burda olsa tam tersi olurdu:) adamlardaki yapilanmaya bak yahu:))

 53. 8.9 büyüklügünde bir deprem, 2dk bu türkiyede olsaydi eger suan heralde yeni bir dünya haritasi çiziliyordu ve türkiye tarihten silinmisti =)

  bu japonlar degisik insanlar ya hani derler ya "bir karis boyu, binbir türlü huyu", acaba diyorum yedikleri çig baliklar mi dokunuyor bunlara, zeka onlarda, uzun yasam onlarda, ölümsüzlügüde bulduklari gün ben burda durmam gidecegim japonya ya =)))))

 54. çig balik mi bilmem de budizme inaniyorlar buda = aydinlanma anlami tasiyor, dogma yoktur budizmde, deneyimleyerek ögrenme vardir.

  Ögretide 4 temel gerçek : Yasamda istirap vardir; istirabin bir nedeni vardir; bu neden yok edilirse istirapta yok edilmis olur; bu nedeni yok etmeyi saglayan bir yol, bir yöntem vardir.

  yani kendi sorumluluklarini kendi üstlerine aliyorlar, baslarina geleni bir allaha havale etmiyorlar:) allahlari peygamberleri yok gibi ilginç bir din:) ee tabi çig baliginda faydalari saymakla bitmez:))

 55. Sonuçta 'basörtü' kelimesi geçiyor öyle degil mi?
  Yani bosuna eklenmemis.
  (Bu Kitabi, insanlarin ihtilafa düstükleri seyi açiklayasin diye sana indirdik.) [Nahl 64]

  Diyanet Isleri Baskani Ali Bardakoglu, basörtüsünün dinî hükmü konusundaki tartismalara son noktayi koydu:

  "Basörtüsü dinî bir gerekliliktir. Biz Islam'in açik bilgisini insanlara söyleriz. Yapip yapmamak insanlarin kendi tercihidir."

  Tamam daha fazla tartismayalim kardesim 🙂

  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=639327

 56. sorun hazmedememek… Bas örtüsü biter, gezi parki baslar, o biter kugulupark baslar, sorun bu ülkenin basina gelenleri hazmedememek… zit görüslerin birbirini hazmedemeyip, akillibir uzlasma saglayamamasi. Sayin Erdogan'i rahmetli Menderes'e yapilani yapalim desek bunu onaylayan jenesit güdülerle dolu, taassub yanlisi genç bireylerle doluyuz.. saygilarimla…

 57. Jenosit (soykirim) hareketlerini sadece fiziksel olarak algilamamak lazim. Yillardir bu ülke için tasarlanmis biyolojik ve kültürel jenosit hareketlerini yasadik yasiyoruz…

  Demokrasinin islememesi seçilmis ve atanmislar tarafindan halen bütünlesememek de önemli… Hazimsizlik elbette mideye indirilenle iliskilidir. Acilen soda kivaminda bir çözüm üretilmeli ve halk ayristirilmadan adalet her kesimde isleme alinmali…!

  Ileri demokrasi lafta kalmamali!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here