Soruyorum / z

4
272
Ve Bizden Önceki Tüm Nesillere Soruyorum/z!

[-Bizden Geriye/Bizden Sonrasina…-]

Susun! Soracaklarim ve içimde tuttugum bir kaç cümlelerim var.

Sustunuz mu? Dinliyor musunuz beni? Baslayayim öyleyse..

Geçmisi ve gelecegi düsünüyorum. Zaman su gibi akip gidiyor. Bizler, sizlerin oynadiginiz oyunlarin hepsini oynayamadik. Izi kalmadi o bazi oyunlardan, kalanlarla idare ettik.  Ve simdi görüyorum ki sizin oynadiginiz oyunlari birakin, bizim oynadigimiz oyunlari bile oynamiyor yeni nesil. Bizim evcilik oyunumuzu bile bilgisayarda oynuyorlar artik. Ah, gelisiyoruz, ilerliyoruz! Gelisirken ve ilerlerken gerimizde neler biraktigimizdan bir haber önümüze bakiyoruz sadece. Bakiyoruz ya görüyor muyuz peki?

Bir döngüdür hayat. Sizler; yurt için çalismis, tirmalamis, isgallerden kurtarmis, gelecek nesillere parlak bir gelecek birakmak için savasmis, bize piril piril bir gelecek hazirlamis yüce Türk Milletinden teslim aldiniz bayragi. Ya peki bizlere nasil teslim ediyorsunuz bu bayragi?

Disarida nefes almanin dahi zor oldugu bir dünya,

Yesilliklerin sadece biraz daha fazla para için turizme açilarak yol edildigi bir yurt,

Insanlarin sadece çikarlarina göre hareket ettigi yalan bir dünya,

Kan üzerinden siyaset yapilan bir yurt,

Düsüncelerini özgürce dile getiremeyecekleri bir dünya,

Sag ya da sol gruptan birine dahil olmak zorunda oldugu bir yurt,

En önemli seyin para oldugu bir dünya,

Kendi kültüründen yozlasmis bir yurt,

Emperyalizmin arttigi bir dünya,

Iki üniversite bitirip, ileri düzeyde kendisini gelistirip lakin meslegini degil de kapici olarak hayatini devam ettirmek zorunda birakildigi bir ülke,

Egitimin her gün oyuncakmis gibi oynandigi ve ögrencileri korkutan kokusmus bir egitim sistemi,

Okulun sadece nottan ibaret oldugunu düsünmemizi saglayan bir ülke,

Sinavlara mahkum olmus bir gelecek,

BIRAKTINIZ / BIRAKIYORSUNUZ!

Farkinda misiniz bu biraktiklarinizin?

K o r k u y o r u m / z ! Bu eksilerin artilari götürmesinden, gelen nesile böyle bir gelecek birakmaktan korkuyorum/z. Sizler bu bayragi böyle almamisken bizlere böyle veriyorsunuz ve bizlerde bu bayragi daha kötü bir sekilde teslim ederken çocuklarimizin bize sordugu sorulara ne cevap verecegiz? Karamsar miyim? Yo, hayir karamsar degilim. Sadece gördüklerim ve daha göremedigim çok sey bunlar.

Simdiki gençlik kendi kültürünü kaybettiyse, kitap aliskanligi yoksa, farkli kimliklere büründüyse, yalana ve dolana basvuruyorsa, çok çabuk pes ediyorsa, farkli olmak için bir seyler yapiyorsa ve lanet olasi haplara hapsoluyorsa, egitimin kokusmus sayfalarinda kayboluyorsa ve onca yil okuyup meslegini yapamayip sokaklarda sürünüyorsa bunda sizin payiniz büyük degil mi?

S o r u y o r u m !

Sizin hiç bir suçunuz yok mu?

K o r k u y o r u m !

Bu döngü içerisinde hepimizin kaybolmasindan!

Simdi susma sirasi bende sanirim…

S u s t u m !

Gelecege Karsi!

4 YORUMLAR

 1. HAKLISINIZ: sadece ne kadar haklisiniz demenin ötesine gidememenin sikintisi içindeyim . tüm üstte yazdiklarini bildigim halde okurken bir kez daha içim burkuldu utandim kendi adima. gerçekten gençlige söyleyebilecek bir süzümüz yok. söyleyenlerde aslinda basarisizliklarini örtbas etmek için gençlige çamur atmayi daha kolay görüyorlar. ama eminim bazilarimiz farkinda. yerden göge kadar haklisiniz.

  ( "Simdiki gençlik kendi kültürünü kaybettiyse, kitap aliskanligi yoksa, farkli kimliklere büründüyse, yalana ve dolana basvuruyorsa, çok çabuk pes ediyorsa, farkli olmak için bir seyler yapiyorsa ve lanet olasi haplara hapsoluyorsa, egitimin kokusmus sayfalarinda kayboluyorsa ve onca yil okuyup meslegini yapamayip sokaklarda sürünüyorsa bunda sizin payiniz büyük degil mi? ")

  Ama birsey var genç arkadaslar. evet size güzel bir dünya birakamadik. evet belki size evrensel dogru yerine toplum (sürü) dogrularini bastaci ettik önünüze dogru diye koyduk .ama inanin bize sizin ögrendiklerinizden çok daha azi ögretildi .bu bir savunma degil. bence simdi yapilacak sadece su var. bize birsey ögretmediniz veya birakmadiniz yerine kollari sivayip bizim yapamadigimizi yapmak.sizde sadece yapabildiginiz kadarini yapacaksiniz sizden sonrakiler biraz daha iyisini

  yapacak. bizim gibi düsünen ebeveynler azinlikta olsakta BIZ ,SIZE GÜVENIYORUZ. biliyoruzki sizlanmadan kollari sivayip daha iyisini yapacaksiniz.

  unutmayin (HAKLAR VERILMEZ ALINIR. ve HAK LAR HAKSIZLIK NEHIRLERI ASILARAK ALINIR.)

  Yazin çok güzel genç toplumun iç kirikligini çok hos dile getirmissin. tesekkürler.

 2. Bir önerim var. Biyografi okumanin insani zenginlestirdigine inaniyorum. Yazarlarin,bilimadamlarinin,sanatçilarin,serserilerin hayat hikayelerini okumak hayata karsi takinilan sürekli sikayet halinden bizleri kurtarabilir.Bir mirasyedi gibi bana ne biraktin yada miras birakmak için çalisan siradan birine dönüsmektense kendi hayatini anlamlandirmaya çalismak bardagin dolu tarafini da görmemize yardimci olur.Hayatin toz pembe bir kusakta ilerlemedigini bilecek yastayim.Bir çogunuzun oynamadigi oyunlari oynayarak çocuklugumu geçirdim ve teknolojinin su anda geldigi noktaya da yetisebilmis olmaktan mutluyum.

  Mesela Phoenixin(Anka kusu) Marsa inisini orada arastirma yapmis olmasini ve görevi bitince sessizlige gömülen Anka kusunun mezarinin Marsta olmasina taniklik edebilmeyi kendim için bir sans olarak görüyorum.

 3. hersey degisiyor..insanlar degisiyor…

  evet biz gençlere birakildi bu gelecek..biz gençlere emanet edildi hersey..

  ama evet ne birakildiki bize.. siz ne kadar koruyabildiniz bunu..

  size ne kadar büyük bir sey birakilmisti ve belki bazilariniz bu birakilanin içinden geldiniz.. ve dediniz alin iste koruyun bunu.. siz ne kadar korudunuz ki onu, o emaneti..

  evet tabiki siz de diyebilirsiniz bilinçlendirin kendinizi, egitin kendinizi..

  ama önce sizin egitmeniz gerekmezmi?

  kaç genç var bilinçli olan, kaç genç var etrafindan haberdar olan..

  bos beyinli bir nesil yetistirdiniz farkinda olmadan ya da üzerine çok düsmeden..

  çikar, yozlasma aldi basini gitti..

  bu yozlasmislik içinde kaçimiz koruyacagiz emaneti..

  ve biz çocuklariniz olarak bu emaneti koruyamiyoken, kendi çocuklarimiza nasi dicez al ve koru diye…

 4. Gençler,yaslilar,çocuklar,kadinlar,erkekler…Bu gruplandirmalari ben hiç bir zaman anlamam.Tek bir kadinin yaptiklarindan yola çikarak kadinlar böyle ya da tek bir erkegin yaptiklarindan yola çikarak erkekler böyle demek bana irkçilik gibi geliyor.Ben sizlerin baktigi kadar umutsuz bakmiyorum gençlere. Hayati yani gerçekligi benden farkli algiliyorlar ve farkli ifade ediyorlar.Bu durumda gençlerin dilini ögrenmek gerekiyor.Egitim sistemi,is hayati,gelecek kaygisi bunlar var olan sorunlar.Okullarda 12 yilda ögretilen bilgi belki de 2 yilda ögretilebilir.Dikte ettiren bir egitim sisteminden daha dinamik bir sisteme geçilebilir..Tüm bunlara ragmen sanayi sonrasi ya da bilgi çagi dedigimiz çagda varligini sürdürebilmek için insanoglu daha çok çaba harcamak zorunda.Yasam boyu egitim.Yani artik benim meslegim bu ve bunu ömrüm boyunca yaparim gibi bir anlayis yokoluyor.Fransa da haftalik çalisma saatinin 35 saat oldugunu sanirim haberlerden takip etmissinizdir.Teknoloji enformasyonun sinirini ortadan kaldiriyor.Borsada islem gören paraniz bir gecede tüm dünyayi dolasiyor.Yeni hayat kendi kültürünü ve ahlak sistemini kurmaya çalisiyor.Yani zor.Bana ne biraktin ben neyi koruyacagim diye bir anlayis zaten yok.Ben söyle derim " Bu dünya bize atalarimizdan miras kalmadi,biz onu çocuklarimizdan ödünç aldik.." Bir çag yangininin içinden geçiyoruz..Sevdigim bir sözü daha tekrarlamak istiyorum:"Zor:yeni topluma gebe olan eski toplumun ebesidir."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here