Sosyal Adalet Nedir Ve O Nasil Bir Seydir?

9
346

Görülen sudur ki biz insanligin cehaletinden dolayi islerine çözümler üretmediklerinden dolayi ve kendilerini bir takim krallara teslim ettiklerinden dolayidir ki bu insanligin içinde yasadigi bir takim acilari yüzünden bir türlü haklarini ve kendi varliklarin ve insanliklarini hala taniyamadilar.

Ve yaratilis gayelerinde her seyin insanligin rahati ve onlarin huzuru için yaratilmis oldugunun da hala farkinda bile degildirler.

Iste bunlari farkinda olmayanlar, bu yüzden isyana dahi sürüklenirler. Onlar bu isyanin içinde keske insan olacagima toprak olaydim, ot olaydim, hiç dünyaya gelmeseydim Allah beni yaratirken bana mi danisti diyerek bu yanilgilarinin yüzünden pek çogu hayata küserler. Sonuçta bu hayat onlara zindan olur ki bu çok yanlistir. Yaratilista kulluk insanligin huzuru için ne gerekiyorsa onlari üretmektir ve daima iyi ve geçerli olanlari yapmaktir.

Islamiyet dininde ve insanlik haklarimizda hâkim siniflar diye bir sey yoktur. Servetçilik ve üstün irkçilikta yoktur daima esitlik ve adalet hâkim güçtür bu da esitliktir.

Fakat yasanan ve yasatilan zihniyet sudur:

Emekçiler patrona itaat ederler. Onun verdigi bir kemige, bir lokmaya, bir hirkaya razi olurlar ve sonra da bu benim kaderim derler. Ve Allah beni böyle imtihan ediyor derler ve kimsenin malina göz dikme sabret gibi uyusuk fikirler üretirler.

Ve zengin maliyla, fakir de fakirligi ile Allah bizleri böyle imtihan ediyor zannederler ki bu Islam’a hiç uymaz. Ve Allah’a da bir isyan edis olur ve onu tanimamis oluruz. Allah’in gazabina ve onun öfkesine de sebep olabilir.

Insan abidesi dikilecek bir kutsal varliktir, onlar köle olamazlar. Iste her insan önce kendini tanisin sonra da o insanlar Rab’lerini tanirlar. Ayrica haklarini arasinlar ve onu mutlak alsinlar bu onlarin kulluk görevidir hem de insanlik görevleridir derim.

Selamlar
r.ç.

9 YORUMLAR

 1. DÜNYA BARISI VE NIMETLERI VE SOSYAL ADALET EMEKLE KAZANILIR ONLAR KENDILIGINDEN OLMAZ VE GELMEZ.

  kaldiriniz bu dünyadan seytani yapili olan su patronlugu ve kapitalizt sistemi.

  kuralim onun yerine bu insanlik için rahmani olan rahmeti ve bereketi bol olan dünya ticaret hayati birligi olan bu insanlik ortakligini.

  ve kurtulun her türlü belalardan ve hilecilerden ve entrikacilardan ve hileli toricilerdeve önce su sahteci din adamlarindan su siyaset adamlarindan.

  çünkü sahsi servet çikarciligi gidince elden her sey yerli yerine oturur yalan dolan ve talan gider onun yerini yanliz dogruluk ve adalet ilkeleri ve inkilaplari doldurur ve o kürsüye bu hukuk sekli ve sistemi oturur.

  zulüm gider seref gelir ve gerçek insan o zaman oluruz derim.

  iste bunlari yapmamiz için tevbe suresinin 111. ayetide satin aldim caninizi ve malinizi cennet karsiliginda diyor yüce Allah.

  varmi içimizde bunu kabul eden babayigitler iste meydan diyor yüce Allah derim.

  yalana menkibelere sema yapanlarsa tef çalip oynayanlara ayinler yapanlara ilahi uydurup onlari okuyanlara islam dinini oyun eylence yapanlara Allah cennet vermiyor ves selam derim .

  sosyal adalet insanligin patronlarin etrafinda degil ilim bilim çatilari altinda birleserek bir çok ticari isleri milletce ve dünyaca birleserek ortakça kurmak ve kazanmaktir ve bunun yolunu açmaktir derim. r.ç.

 2. MEDENIYET DÜNYA HAYATINI ORTAK VE ESIT ÖLÇÜDE YASAMAYI BILMEKTIR.

  mesela bir örnek olarak on kisi bir araya geldiler her biri binerlira sermaye koydu ve bu parayla bunlar kendilerine ortak bir is kurdular ve bu on kisinin besi bu iste çalisti ve bunlar bu iste farkli bilgi ve beceri sahipleri olduklari için ve Allahin bilenle bilmeyenler bir olmazlar ayetinde uygun sekilde bu ustalar bu isi yaparken bu isten farkli yögmiyelerini aldilar ve bütün masraflar çikinca bunlar bu isten on binlira kar ettiler iste bu onbinlirayi bu on kisi bu on ortak biner lira olarak esit paylasirlarsa bu ticarette bu sekilde bu esitlik ilkeleride saglanmis olur derim bu iste usta olarak üretimde çalisan bu bes kisi bu iste çalistiklari için daha fazla para kazandilar ama bunlar bu iste burada isçi sifatindaydilar iste bu durum bu esitlik ilkesini bozmaz derim.

  mesela nahl suresinin 71 ayetinde rizikta esit gelinceye kadar Allahin nimetlerini bölüsünüz ayetinede bu iste tam olarak uyulmus olur demektir iste bu misal bize bu hakta milli gelirde esitlikler kazanmak konusunda bir numune ve bir gösteridir ve ilmi bir ölçüdür iste bu konuda esitlik olmaz diyenlere ve bu konuda bozgunculuk yapanlara ve bu konuyu sulandiranlarada bir teknik örnek ve hesap olarak bir cevabimizdir ve bir numunedir derim .

  iste bu örnegimizi sosyal adalet olarak insanligin önüne koymus olduk iste bu konu üstünde bu islerin üstünde o islerin sekline göre milletçe birleserek ve bir kanun üzerinde ortaklasarak bu ticari islerimizi milletce kendimiz için yaparsak hem issiz hem malsiz kalmayiz ve bu seklide bütün dünya insanligida bu sekilde ticari alanda birleserek kendi milli ticaretlerini milletçe yaparlarsa bunlarida kendilerinin refahi için kurarlarsayaptiklarini bir birlerinede pazarlarlarsa iste o zaman patronlarinda siyonistlerinde hiç ezilmezler.

  ve onlar tarihe karisirlar derim ve artik onlar bize is kursunlarda çalisalim diyede onlara minnetleride hiç olmaz derim ve ayni zamanda onlara kölece ezilmezlerde ve hepside o islerden esit dengeler içinde musavi ölçülerde kazanirlar ve casiye suresinin 13. ayetide oldugu gibi Allahin nimetlerini insanca paylasirlar ve mutlu yasarlar ve hilesiz ve helal olarak kazanirlar derim. r.ç.

 3. ne güzel söylemissiniz… kaderciligi tam anlamiyor bizim insanlarimiz. nasilsa ne yasayacagimiz alnimiza yazilmis, ben nasil degistirebilirim ki, bu da allahtandir deyip bosveriyor herseyi. halbuki kutsal kitap böyle buyurmuyor

 4. insanlar neyi neden yaptigini ve yapmasi gerektigin çok iyi bilmelidirleki kendilerini ona göre hazirlayip ona göre bir is ve kar politikalarini kurgulasinlar derim.

  iste bunu bu islam dini bu kuran bunlarin en hasas ölçülerini dahi veriyor ama bunu kimse anlamak istemiyor kurani ölü kitabi yapmisiz ve ilahide okuyunca her isimiz olaçak zanediyoruz ve zarar ediyoruz.

  hem dünyamizi birde ahiretimizi birlikte kaybetmis oluyoruz da bunun bile hala farkinda olmayan bir insanin ve toplumlarin mümin olmasida bence mümkün deglidir çünkü Allah ben onlara hidayet etmem diyor.

  iste ölçü bu ve islam oyun ve eglence degildir diyen gene Allahtir onun için din bunun ölçüleridir israfsiz üretin ve onu israfsiz tükedin ve dünya nimetlerin esit sekilde insanca yasamak için en hassas sekilde devlet denetimiyle bir güzel pallasin emride kesindir derim r.ç

 5. dinin oyuncak edildigine iki örnekte ben vermek isterim.

  1) son dönemlerde bas agrisi için dua, romatizma için dua gibi saçmaliklarin türemesi

  2) bi kaç sayfalik namaz süresi varligina ragmen, namaz nasil kilinir diye neredeyse ansiklopedi boyutunda kitaplar yazilarak dinin sekilcilige dönüstürülmesi

  ne diyelim allah akil fikir versin…

 6. namaz suresi diye bir sey yok ki bütün kuran namaz suresidir zaten namaz kelimeside irancadir onun türkçeside yoktur.

  kuranda salat veya salate adi geçerki bununda açilimi pek çoktur bunu bir açinimi allahi ve islami desteklemektir ve onun peygamberini desteklemektir çünkü din desteklemeyle yasanir.

  mesela Atatürkü milleçe desteklemeseydik oda kendi basina bu isleri basaramazdi misalidir onun için bu kuran destek ister ve iyi islere destek kötü islerede mani olmaktir.

  mesela tevbe suerinin 111. ayetide okunur ve ona uyulursa o zaman Alllahi ve bu kurani desteklemis oluruz ve o zaman kazaniriz yoksa kuru kuru kurani okumakta hiç bir mana ifade etmez yani dua esit o ugurda onu kazanmak için çalismaktir.

  ben dua mi yaptim gelsinde o isi Allah yapsin demek büyük hatadir Allah bizim angaryecimizmi onu biz yapacagiz biz derim.

  onun için namaz suresi diye bir sure yoktur bütün kuran bir suredir her ayet baska konulari anlatir ve ögretir Allah ögretmenimizdir bizlerde onun talebeleriyiz iste bu konu böyledir ama birileri isleri paraya tahvil etmeye ugrisinca her sey amacindan çikiyor ve din ticaret haline dönüyor derim selamlar. r.ç.

 7. SOSYAL HAYATI HAREKET ETTIREN BAZI GÜÇ NOKTALARI

  hak hukuk adaler hürriyet egemenlik laiklik cumhuriyet demokrasi funtementelislik gibi hallerimiz insanligin ayakta durmasini saglayan ve saglikli yasam saglayan bir sosyal sistemin karekterleridir ve onun hareket güçleridir.

  bir insanlik aleminin elinde bunlar olmadikca onlar güdülerler ve onlar insan olamazlar bunlari insanlara veren güç yüce Allahtir bazi kisiler degildir ve bu haklar islam dinidir iste dinimizin verdigi bunlari krallarin ve siyonlari ellerinden kurtarip almak için bu ugurda ölenler ve mümin olanlar Allah katinda sehittirler bu hakkida onlara gene Allah vermistir.

  iste tevbe suresin 111 ayetinde anlatilan Allaha satilmak bunu anlatiyor o erbakana satilmayi degil vur de vuralim öl de ölelim diye er bakana köle olanlar eger onun ugrunda ölürse onlar sehit olamazlari anlatiyor bu ayet derim.

  ve bakara suresinin 193. ayetinide anlatiyor bu tevbe suresinin 111. ayeti derim fitne kalkincaya kadar Allahin dini yer yüzüne hakim oluncaya kadar onlarla savasin diyor yüce iste allah.

  Allahin dini nedir onu bilmedikçe onlari bu kurandan bu insanlik alemi kendi gayretiyle ve özellikle ögrenmedikçe bu insanlari birileri kendi menfaatleri için devamli güdenler ve onlari birde Allah ile kandiranlar çok olur.

  Allah iste bunlarin teknigini her insan her müslüman bilmedikçe onlar giderler canlarini mallarini Allaha degil bazi seytanlara satarlarda bunun bile farkinda olmazlari anlatiyor bu insanliga bu kuran ve bu islam dini derim. r.ç.

 8. SOSYAL ADALET NEDIR VE O NASIL KAZANILIR.

  bir insanin zenginligi onun elindeki maliyla ölçülür parasiyla degil çünkü para bir mal degildir para ticaretin akisini saglayan bir icadin ürünüdür onun için para bir mal degildir ve para daima ölüdür parayi dirilten onu harekete getiren insan emegiyle üretilen çesitli mallardir ve o zaman elindeki malin kadar zengin sayiliriz çünkü her mal bir emekle üretilir.

  her emegin karsiligi gene onun emsali olan bir emektir bunun ticaretini yapmak demek mal takaziyladir her malin bir üretim hizi ve zamani vardir iste insanlar bir birlerine bu emeklerini ve bu zamanlarini satarak veya onu satin alarak bu mal takazi ile bu ticareti yaparlar buradaki para bilincimiz o mala kasilik bir para degeri yüklemektir yani 1000 lira esit o degerde olan zamanin içinde üretilen o maldir yani zaman para ile ölçülürse her malin üretim zamani o malin gerçek degeri olur seklidir derim.

  buna mal takazida diyebiliriz ve bu mal takazinda emeklerimiz bilgilerimiz kalitelerimiz ve zamanimiz deger kazanirlar ve onunla biz baska bir mal satin aliriz iste bu ticarettir eger bu ticareti para ile ölçersek mal takazi yerine mal esit parayi koyariz ve o zaman para esit bir mal olur mesela 8 saalik zaman dilimine 440 liradir dersek her malim ve emegin karsiligini bununla kolayca tespit ederiz tabiiki bunu devlet otaritesi tayin edecektir derim.

  iste bu ticareti bu para ile ölçülendirirsek para bir tarafa malda bir tarafa olurlar iste burada 1 emek 2 -zaman 3 – mal 4 – para sistemi kurulursa iste malimiz ne kadar çoksa onu satinca paramizda o nispette çogalir o parayla mal alirsak bu seferse malimiz çogalir ve mal ve para esitligi dogar ve sosyal adalette ancak bu tür usullerle saglanir derim.

  onun için insanin zenginlik ölçüsü daima maldir o bunlari kazanabilmek için kendi iki eliyle ve kendi gücüyla çalisarak kazanirsa iste o onun gerçek hakkidir eger onu bir takim patronculuk oyunlariyle kazanirsa onu baskalarinin sirtindan kazanmis olacagi için o mal onun hakki olmaz iste onda kul haklari vardir derim.

  çünkü parayi ve isi tek eline geçiripte birilerini bu isinde isçim diye çalistiripta onlarin olmasi gereken onlarin emek ve zaman haklarini onlardan keserek patron kari diyerek onlari kendinde toplayan kisiler emek hirsizidirlar çünkü emek esit emek zaman esit zaman degerlerini bu sekilde bozarak bu patron kisiler baskalarinin sirtindan böyle yaparak kazandilar ve o malin sahipleri öyle oldular ve o mal onlara haramdir. bunu bakara suresinin 286. ayeti bu insanlara bunuda haber veryor derim.

  ve o malin içinde içinde kul haklarimiz vardir derim. eger insanlik alemi ticarette ortaklasirlarsa bu patronluk sistemi kendi rejimiyle birlikte tarihe karisir ve emek esit emek zaman esittir zaman ve mal esitir mal olur ve insanlik hakki olan bu ticaret hallerimiz ve haklarimiz iste o zaman esitlenir ve ozaman helal kazanan insanlardan oluruz derim. çünkü her sey kontrolümüz altina alinmistir hileye hiç bir yer kalmamistir.

  iste insan oglu bu zor islerinde mühendisleridir isterlerse onlar bunada yapabilirler derim. iste bunu patronsuz yapmaliyiz ki kutsal olan emek gücü haklarimiz patronca usullerlede çalinmasin ve bizler fakir kalmayalim ve cahilde kalmayalim onun için mutlak yeni bir tür ortaklik sistemimi ve onun rejimini bulmak ve onu kurmak ve onun içinde insanca yasamak insanlik haklarimizdir iste o zaman hiç kimse dokunamaz insanlik haklarimiza derim ve gerçek sosyal hak ve adalet sistemi budur hep kendiniz için çalisin ve helalinden kazanin derim. selamlar r.ç.

 9. KAPITALIST SIYONIST DÜNYA EKONOMI KURGU SEKLI VE ONUN TICARET OYUNLARI.

  dünyada uygulanan kapitalist ve libaralist sistem olan bu ticaret ve patronluk ve borsacilik zihniyeti ve onun sistemini kisaca söyle tarif edeyim.

  misalen bütün dünyanin parasini bir araya toplarsak ve onlari her kisiye esit olarak esit sayida dagitsak ve sonra benide is veren patron ve banka sahibide yapiniz ben patronunuz olarak sizlere is vermek için çesitli isler kurayim ve sizlere is vereyim ve paralarinizida bankamda toplayip onuda isleteyin ve sizlere bunlarin faizinide vereyim ve sizleri bu kendi islerimde bu sekilde yöymiyelerinizide vererek çalistirayim iste bu kapitalist sistemde bu sizin paralarinizin tamami belli bir zaman dilimi içinde bende benim kasamda ve benim paralarim olarak toplanir ve insanlar benden faizle borç para isterler yoksa aç ve issizde kalirlar derim.

  ve faizle halka verdigim bu paranin bana akis hizi dahada hizlanir ve insanlik bu sekilde bana karsi hiç borçsuz yasayamazlar ve onlarin bütün topraklari ve kiymet tasiyan altinlari ve bütün mülkiyetleri benim onlari satin almam için ipotekte siraya girerler derim.

  iste dünyada olan yahudilik ve siyonistlik ve kapitalislik ve simonluk ve libaralizim sistemi ve onun rejimi ve onun halka bakisi ve bu siyonlarin dini ve imani ve insanliga bakislari ve tavrida budur.

  onun için yüce Allah bunlari maide suresinin 78. ayetinde lanetledim onlari diyor çünkü bunlar bu libaral is sistemiyle ve bu kapitalist faiz borsa sistemi ile insanligin haklari olan helal ticaret düzenlerini ve onlarin olan ekonomi sistemlerini bu usullerle çökertirler ve bunlari basarmak için bu siyonlar bu insanligin her kanalina sizmis ve girmistir ve insanligin sah damarina kadar girmislerdir ve insanligi böyle yaparak kendi köleleri haline getirmislerdir derim..

  not: bunun dis görünüsüne sakin aldanmayin çünkü ona çok iyi daha ne olsun bile desiniz hem patron bize is veriyor ve paralarinizda bankada size faiz karida getiriyor daha ne olsun dersiniz ama iste bunun birde iç görünüsü vardir iste hilenin nasil kurnazca ve acimasizca yapildigini o zaman görürsünüz iste bu bilmeceyi bu sirri isterseniz sizde düsünüp çözünüz bakalim derim.

  ve gerekirse onuda eger sizler isterseniz sonra bunu çözerim derim çünkü onun anlatimi biraz uzunca sürer derim selamlar. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here