Söylenenin Tersini Yapma Egilimi – Gel / Git Sorunsali – Inatlasmak

3
183

Genelde çocuk yaslarda ortaya çikan bu inatlasma ve söyleneni yanlis algilama eylemi, önlemi alinmazsa ileriki yaslarda iletisim sorunlari ile karsimiza çikar.

Sirf bir seye karsi çikmak adina yapilan durumlardir.

Anne : aa bak çocugum jandarma

Çocuk : iiiihhh jandaracam isteee…

Jandar oglum jandar görecez ilerde jandarma oldugun günleri.

Anne : oglum gelir misin buraya.

Çocuk: pipiyi kopartir atar ortaya hehe artik kizinim.

 

Bir anlamda ego savasidir.

-Ben senden daha ileri iseyebilirim.

-Ise, isedin mi? Ne oldu simdi ?

 

Kisisel gelisim açisindan baktigimizda, insan psikolojisinin söyleneni olumsuz emir olarak algilama durumudur.

– “Bir daha bu adami damat diye getirme karsima.” Gider onunla evlenir 3 tane de çocuk dogurur.

-“Derslerine çalissana evladim… “

-Al sana 4 zayif  ohh. Bir daha söyle de 2 tane daha ekleyeyim.

-“Hee ne oldu sanki sinifta kalan ben miyim saskin sey…”

Zeki olduklarini, o yüzden kendi bildiklerini okuduklarini, bu davranislarinin kendilerine öz güven yogunlugundan kaynaklandigini söyleyenler ise çogunluktadir. Bindikleri dali kesme egilimi içinde olduklarinin farkinda ligini göremezler. Nasil bir zekaysa?  Söyleyip uyarsan dinlemezler.

Sanki hiçbir sey yapmamislar gibi, siritarak insani sinir etmeleri de çabasi.

Ne geçer ellerine bilinmemekle birlikte, gel – git sorunsali yasar ama uyardiginda hayir derler. Neden? Çünkü sen uyardin.

Çocukken önlerine seçim hakki sunulmamis, genelde emir komuta zinciri edebiyatiyla yetistirilen çocuklarda inatlasma en had safhada görülür ve maalesef ileriki yaslarda bu tavirlar huy seklinde üzerine yapisir insanlarin. Ne diyelim kendi hallerine birakmak epey faydali bir tutumdur.

Konuya su açidan da bakmak gerekirse, aslinda söylenenin tersini yapma egilimi bir tarafa, bir bakima isine geleni yapma, isine gelmeyeni yapmama olarak da düsünüle bilinir. Oglum gel dondurma alayim, sinemaya götüreyim seni, sana Liv TYLERi alayim de, bak tersini yapiyor mu? Tipis tipis gelir valla

Ayse ÖZEN 

(Uludag Sözlükten faydalanilmistir.)

3 YORUMLAR

  1. efendim nasretin hocanin bir oglu varmis hep babasinin dediginin tesini yaparmis onun için hoca ona her seyi tesinden söylermis ve bunda hocamiz çok memnunmus bir gün hoca bir çuval tuz almis onu esesine yüklemis yük denk olusun diye tuzun karsisinada tas yuklü bir çuval koymus oglunuda esegin semerine oturtmus yolda giderken bu derenin için geçerken tuz tarafi suya dogru kaymaya baslamis.

    hoca bunu görünce ve ogluda her isi tersini yaptigin bildigi için ogluna tuz tarafina agarligi ver demis ve ogluda ayni seyi yapinca tuz çuvali suya gömülmüs tuz berbat olmus ve hoca buna çok kizmis neden öyle yapigini sormus ogluna oda bazen baba sözü dinlemek gerekiyorda ondan demis.

    iste bu isler her nedense bazen böylede oluyor.

    birde iki inatçi keçi varmis bunlar dar bir köprüden geçmeleri gerekiyormus ikiside ayni anda bu köpyüye gimisler ve ortada kavgaya baslamislar sen geçen ben geçem derken ikiside köprüden su düsüp bogulup ölmüsler.

    biz bunu ilk okulda ders olarak okumustuk bir zamanlar iste insan ogluna yanlisi terk etmesi için bunlar bir ders araci oluyorlar. selamlar. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here