Spore – Haydi, Evrene Hakim Olun! – Hücre’den Uzay Çagina…

10
775

Bu sefer tanitacagim oyun hal-i hazirda bir çok kisi tarafindan oynanmis bir oyun aslinda. Oyunumuzun adi SPORE. Yani bildigimiz spor, hani mantarin üreme yönteminde ki tohumlarinin adi.

Oyunun yaraticici SIMS oyunun mucidi Will Wright. Oyunun oynanisi ve amaci ise oldukça ilginç.

Issiz bir gezegene düsen bir göktasi içerisindeki bir hücreli yasam biçimini evrenin fatihi olana kadar gelistiriyorsunuz. Bir nevi EVRIM oyunu da denebilir.

Göktasi yolculugu ile gezegene düsen tek hücreli yaratiginiz etçil ya da otçul olabiliyor. Çevresindeki besin parçalarini ya da diger canlilari yiyerek büyüyor. Büyüdükçe de gelisen yaratiginiz sizin zevklerinize göre yepyeni özellikler kazanabiliyor ve bunlari siz belirliyorsunuz.

Örnegin yaratiginizi dikenlerle donatabiliyorsunuz kendisini savunmasi için. Ya da yüzgeçlerini gelistirip hizli bir avci olmasini saglayabiliyorsunuz.

Sudaki gelisiminiz yeterli oldugunda artik karaya çikma vakti de gelmis oluyor yaratiginizin. Bu arada bu süreçte yalniz degilsiniz bu gezegende. Sizinle birlikte baska canlilar da çesitli beceriler gelistirerek evrim geçiriyorlar. Karada da onlarla arkadasliklar kuruyor ya da savasiyorsunuz.
            

Yaratiginizin beyni gelistikçe sosyallesip, gücü bir araya getirip binalar yapiyor, sehirler kuruyor. Hatta uzay gemileri yapip evrene açiliyor.

Yaratiginizin sekillenmesinden gelisimine kadar her seyi siz yönlendiriyorsunuz. Yaratginizi ir insana da benzeyebiliyor, ya da bir Trol’e. Ya da bes gözlü, alti bacakli, kuyruklu bir canliniz da olabiliyor.

Oyunla ilgili tüm görseller ve açiklamalara www.spore.com sitesinden ulasabilirsiniz.

Konuyla ilgili Eksi Sözlük Lakirdilari: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=spore

Iste bazi  örnekler:
 
 
 
 

10 YORUMLAR

  1. Bu oyunu oynarken içim bir hos olmustu. Her çesit oyunu içinde barindiriyor. Kolay ve anlasilir bir oyun. Ama ben oyun koloni olusturup strateji tarzina dönünce birakmistim. Bilmiyorum uzaya kadar var mi ?

  2. eee deliyim tamamda benzemiyo mu "domuzcuk kumbarasina" ???

    aslinda bende oynamak istiyorum oyun fln bazen böleee kafami dagitayim istedigim zamanlarda ama firsat kalmiyorki kitap okumaktan isten güçten=))

    ee bide bilmiyorum tabi oynamayi teknoloji özrüm var ya benim:((

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here