Srebrenitsa Katliami, Soykirimi, Vahseti… – Sessiz Dökülen Gözyasidir Srebrenitsa…

2
234

“Düsmanlarimiz sadece tek bir irk taniyorlar; kendi irklari, tek bir din taniyorlar; kendi dinleri, tek bir siyasi parti taniyorlar; kendi partileri. Kendilerinden olmayan ne varsa onlar açisindan yok edilmeye mahkumdur.” 
Aliya Izzetbegoviç                                                                                                                                                                                                             Yil 1995’di…

Srebrenitsa’da o gece kasvetli bir hava vardi, Srebrenistsa o gece kan aglayacakti, halk yilmisti, zulüm, baski, esaret Avrupa’nin orta yerinde bir can harbi yasaniyordu, savunmasi elinden alinmisti. Bosna’nin, o sabah ezanla basladi, katliam Sirp askerler, Müslümanlara atesli silahlariyla kan kustu o gece. Ama sehitlerin hepsinin agzinda tek bir cümle vardi  “ALLAHU EKBER “ evet ölüme gidiyorlardi, hem de göz göre göre 12-50-4-5 yas ayrimi yoktu. Sirp caniler, kana susamis bir vampir gibi çöktüler o sabah Srebrenitsa’ya, ama onlar bir seyi unuttular  “ALLAHU EKBER “ diyen diller asla ölmezdi, beden ölürdü ama ruh o yüce sevgilinin huzurundaydi.

Sirp caniler, topladi ne kadar genç varsa… Srebrenitsa’da bos fabrikalar, ormanlar, bos meydanlar her yer ceset doldu 1995’in temmuzunda… O gün kan kustu Srebrenistsa, o gün orada insanlik yoktu, vicdan yoktu, savunmasiz bebeklere sikilan kursunlar vardi. Ama zalimin adi zalimdi, mazlumun adi da mazlum, ama tek bir seyi unuttu Sirp caniler… Herkesten büyük ALLAH vardi, elbette sorulacak o gün o arada yasananlar ve elbette onlara da ugrayacak Rabbin verdigi cani teslim alacak haberci, Srebrenistsa o gün rabbini istedi ölüme kosa kosa gitti o can tasiyan bedenler.

Yüce sevgilinin dedigi gibi  “Her nefis ölümü tadacaktir. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyecegiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. “ ………  Srebrenistsa sustu o gece, ama gönüller susmadi, hep agladi ve Rab söz verdi, 
“Korkma, muhakkak sen üstün geleceksin” (Taha Suresi, 68)…

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here