Sudan Ucuz – Suyun Kullanimi Ve Çevreye Etkileri

13
538

Su hayattir. Insanin fizyolojik ihtiyaçlarini karsilamakla sinirlandirilamaz sudan dogan yasam.

Tüm uygarliklarin tarihine baktigimizda, yerlesim alanlarinin suyun etrafinda yogunlastigini görmekteyiz. Su insanin yerlesik yasama geçmesiyle beraber, büyük bir birlestirici, yapistirici güçtür. Ortak dillerin, ortak kültürlerin gelismesine en büyük katkiyi saglamistir. Asirlar boyu yasam sunmustur her canliya.

Tabiat her zaman cömert davrandigi canlilara, günümüzde daha tutumlu davranmaya basladi maalesef. Ve yine tasi kaldirdigimizda altinda insanoglunun imzasini görüyoruz. Tabiat yasam devamliligi için bize cömertçe sundugu “su” yu bile çekmeye basladi yavas yavas. Insanoglunun bitmek, tükenmek bilmeyen harcama, tüketme egilimi tabiatla-insanoglu arasinda bir savasi baslatmis bulunmakta.

Dünya üzerindeki bütün canlilar tehdit altinda bugün.

 

Tabiri caizse bu savasla insanoglu bindigi dali kesiyor ve bundan da hiç rahatsiz gibi durmuyor. Bu tüketim çilginligina bir son verilmedigi müddetçe hiç bir canli güvende olmayacak yarin…

Arkadaslar bu dünyada sadece bizler yokuz, dünya üstünde bütün canlilarin ortak hissesi ve yasama hakki var, böyle davranislarla onlarin haklarina tecavüz ediyoruz. Dünya kendi sonunu kendi hazirlamiyor bugün, biz dünyanin sonunu hazirliyoruz. Tabiat gücünü gösterirken, bütün canlilar çaresiz bugün, insanogluna dur diyecek güçleri de yok. Tabiatla savasacak gücümüz yokken hala bu inat neden.

Bir Çin atasözü derki,

“Sular yükselince baliklar karincalari yer, çekilince de karincalar baliklari. Kimse bugününe aldanmasin, çünkü kimin kimi yiyecegine su karar verir.”

Yani kimin kimi yiyecegine dair karar merci tabiatin elinde. Su dur buna karar veren. Ve su kararini vermis, baliklari yem edecek karincalara…

Malumunuz üzere  bahar geldi arkadaslar, tabir-i caizse günes bugünlerde yüzünü gösterdi, buda gelecek sicacik günlerin habercisi. Çogumuz tatil planini bile çoktan yaptik. Fakat bir kere düsündük mü, barajlarimiz ne kadar dolu. Maalesef arkadaslar bu senede kuraklik bas gösteriyor. Tüm umudumuz baharda anlayacaginiz. Yagmur duasina çikacagimiz günler çokta uzak gibi görünmüyor, bugün bakildiginda…

Su dünyayi kurakliga mahkûm ediyor yavas yavas, bunu görmezden gelemeyiz. Bugün hala suyun cömertliginden kalma günleri yasamayi yegliyoruz su israflariyla. Bugün bosa akitilan bir damla su bile çok kiymetli arkadaslar. Bos vermisligimiz devam ettigi müddetçe dünya intihara sürüklenecek ve kendimizle beraber birçok canliyi yok edecegiz.

Gerçekten kuruyoruz arkadaslar, bos kalan barajlar bu gerçegin en iri kaniti. Var olan tehlikenin ne kadar farkindayiz. Sular çekilirken, baliklar yem olurken bizde “sudan ucuz” yasam tehlikesiyle karsi karsiyayiz…

Buna dur demek bizim elimizde. Bize düsense bugün,  en basta bireysel platformda bu gerçegin farkina varmak, bireysel çabalarimizla sahiplenmek var olan tehlikeyi ve çözüm yollarini…

Hazir, bugün hala “suya sabuna” dokunabiliyorken…

Zetthdark

 

13 YORUMLAR

 1. su konusunda potansiyel kriminal olarak hissettim bir an… o kadar çok suyla ugrasiyorum ki… dikkat de ediyorum tabi…

  çok bi güzel oldu bu yazi:)

 2. tesekkür ederim deliseyim…herkes senin kadar duyarli olsa keske.

  artik gerçekten bir seyler yapilmasi gerekiyor. dünya'nin su hali gerçekten beni çok düsündürüyor. bir sekilde bizim yasadigimizi fazedelim bizden sonrakilerin halini hiç düsünemiyorum.

  biraz daha duyarlilik. ben elimden geleni yaptigima inaniyorum. sanirim herkes bireysel olarak böyle konulara dikkat ederse. daha yasanilabilir bir dünyamiz olabilir….

 3. evet dogru da,

  aslinda bu baglamda bakarsak su olayina , biz de daha sanssiziz bizden öncekiler, ondan öncekiler ve daha öncekilerden:((

  zetthdark,

  duyarsiz degildi insanlar ama oldular… daha çok yazmali anlatilmali…

 4. eger bu sekilde devam ederse bizden sonrakiler'den sonrakiler diye bir sey olurmu bugün o bile süpheli serkan. ya zaten ben söyle düsünürüm biz teknoloji geçis dönemi nesliyiz. farkindamisiniz hersey bize denk geldi. beyinler bulamaç haline geldi, güngörmemis bir nesiliz….sans mi diyeyim, pes mi diyeyim….

  ah deliseyim yazalim, yazsinlarda ilgi ragbet görmüyorki bu tarz yazilar. içinde aski tasimayan yazi okunmuyor neslim tarafindan…okuma orani zaten taban seviyede okunanlarda gündemden siyaset ve magazin…yazilar da aska bir degincek söyle..

  ne kadar çok yazilirsa o kdarda çok okunmayacak ama yinede yaziyoruz. deniz yildizi hikayesi bu konu, bir kisi bile okusa kar . ne kadar okutabilirsek o kadar iyi…..

 5. eheheee ee bende diyorum ki;

  "biz eskiden çok eskiden su içinlerdendik testiden, daldirdinmi su kabini akan suya içermissin kana kana, sinir yoktu musluk gibi fln"

  can can:))

 6. iyi güzel bizler çesmelerden akana dikkat edelimde villalardaki özel havuzlara napicaz genel havuzlari otel havuzlarini saymiyorum bile ?????

 7. lyra;

  bütün insanligi ele aldim ama yazi nereye kadar ulasabilir ya da kaç kisi ciddiye alir bu tamamen ben disi bir konu…bir kisi bile dikkat ederse sayet yazinin amacina ulastigina inanacagim. bütün kitlelere ulasamasada bir birey dahi benim için önemli. bugün kitlelere ulasacak gücüm yok maalesef. dedigim gibi deniz yildizi hikayesi bu konu, ne kadar kurtarirsak o kadar kar…..=(

 8. ee iste onun için en basta dedimya Lyram,

  "su konusunda potansiyel kriminal olarak hissettim"

  ama sonuçta bana özel degil ki havuz ben girmesemde içini dolduracaklar:(

  günah çikartiyorum:P

  zetthdark ,

  merak etme konuya duyarli insanlar var… konu zaten sürekli gündemde sanirim

  2011 su kaynaklarini kullanma kongresi Ankara'da olacak bu yil…

 9. ya elbette duyarliyiz zaten sorum sana degildi zetthdark bir an sesli düsüneverdim duyarlilik neden hep orta tabakanin düsturu oluyor diye. :))

 10. tabiii yinede yazalim yazmaliyiz belki birileri birgün duyarliligi bizim gibilerle paylasir. deliseyim sen rahatlikla gir havuzuna bende giriyom. :))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here