Swon6 – Tamami Yerli, Ilk Çevrimiçi Uzay Oyunu

0
279

Tamami Türk ekip tarafindan yaratilan Swon6, internet tabanli oyun sektöründe söz sahibi oldu. Oyuna özellikle genç stratejistler ve kurumsal yöneticiler ilgi gösteriyor
Emibel Ltd ve Arma Teknik Ltd. Tarafindan hazirlanan ve tanitimi yapilan oyunun “Open Beta” sürümü Ekim 2008’de çevrimiçi oyuncularin begenisine sunulmustu. Deneme sürümü sonrasinda 17 Subat 2009 tarihinde “Swon6 1. Evren” olarak yayin hayatina basladi ve 6 Nisan 2009’da “Swon6 Evren 2” açildi. Çok kisa bir süre sonra da “Swon6 Evren 3” oyun severlerin hizmetine sunulacak.

KENDI KADERINI KENDIN BELIRLE
Galaksinin bir kösesinde kariyerlerine baslayan oyuncular, gezegenlerinin sahip olduklari zenginlikler ve oyuna adini veren “wonderlar” (harikalar) sayesinde oyunda ilerliyorlar. Kaynaklarini kendi hedefine göre “iyi” ya da “kötü” yönde planlayip gelistirerek kendi kaderlerini çiziyorlar.

Mevcut kaynaklarinin yani sira, zamanla bilimler, buluslar ve stratejiler ile kendilerini savasçi, ekonomist veya gezegenci olarak gelistirebiliyorlar. Yaptiklari bilimsel arastirmalara göre yeni gemiler ve savunma silahlari üretip, yeni koloniler kurabiliyorlar.
Oyunculara sunulan farkli kombinasyonlardaki “wonderlar” ve gezegen bonuslari sayesinde birbirinden farkli, sonsuz olasilikta oyuncu profili ortaya çikiyor. Bu olasiliklari, oyuncularin kendi stratejileri belirliyor ve bu özellikleri ile Swon6, daha iyi strateji üretebilenin kazanacagi bir oyun halini aliyor.

Oyuncu, olusturdugu stratejilerle dört ayri kategoride puan aliyor ve bu puanlarin ortalamasina göre siralamanin en tepesinde yer almak için çaba sarf ediyor.

GENÇ YÖNETICILERIN GÖZDESI
Swon6, 2005 yilinda Arcana oyunun senaryosunu Eagle Games‘e satan, ayni sene içersinde Microsoft firmasi ile lisans antlasmasi yapip Age of Mithology oyununu Türkiye’de üretip Avrupa satis rekoru kiran ekip’in yeni projesi.

Genç yasli, kadin erkek binlerce kisinin aktif olarak oynadigi oyunda ilk 10 dereceye girenleri ise; orta ve üst düzey yöneticiler ile genç stratejistler olusturuyor. Bunlar için de 3 kadin da bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here