Tas Çorbasi – Tas Kebabi – Tas Kadayif

0
237

Birlikte Tas Çorbasi Içmeye Var misiniz?

                                          (Can Kiraç- Bütün Dünya)

Bizim toplum olarak, yardimlasma, paylasma duygularimizin su günlerde yeniden canlanmasi yeniden o güzel geleneklerimizin depresmesi için bu hikayeden kissadan hisse çikartmamiz lazim. (Komsumuz açken biz tok yasayamayiz) Bu nedenle bu hikayeyi sizlerle paylasmak istedim.

Evvel zaman içinde, askerin biri, birligini kaybetmis, bilmedigi yollarda siginacagi bir köye ulasmis. Asker aç ve susuz karsisina çikan ilk evin kapisini çalmis ve kapi araligindan basini uzatan yasli kadindan biraz yiyecek istemis. Yasli kadin Halimi görüyorsun, benim yiyecegim yok ki sana vereyim demis Asker umutsuzluk içinde ikinci evin kapisini çalmis, kapiyi açan kadin da ayni cevabi vermis. Asker üçüncü evden de ayni cevabi alinca yasli kadindan bos bir tencere istemis. Kadin tencereyi vermis ve yeniden getirmesi için çocugunu beraber göndermis. Asker kazani dere kenarina götürüp  etraftan çali çirpi toplamis, dereden su doldurmus ve içine 7 ad tas koyup kaynatmaya birakmis, saskin saskin bakan çocuga  da Tas çorbasi yapiyorum. Keske biraz tuzumuz olsa demis. Çocuk kosarak evine gitmis ve annesine Anne anne, asker amca tas çorbasi yapiyor. Biraz tuz versene demis Çocuk bagira bagira herkese tas çorbasinin güzelligini anlatmis. Köyde tas çorbasininyapildigini duyanlar merakla dere kenarina gelmisler. Tadini soranlara birazcik patates olsa  birazcik bulgur olsa daha güzel olurdu cevabini vermis ve çorbayi tamamlamis kocaman bir tencere çorba pismis hep birlikte yemisler. O günden bu güne bu hikaye anlatilip durmus.

Not: Inancimizi ve sevgimizi hiçbir zaman kaybetmeyelim

TAS ÇORBASI

Malezemeler: 500 gr kemiksiz et, 1 tatli kasigi salça, 1 yemek kasigi ayçiçek yagi, 1 çay kasigi karabiber, 3-4 dal maydanoz, 1 küçük sogan, 1 çay bardagi pirinç veya irmik, 1 yumurta, 1 ad orta boy patates, 1 yemek kasigi margarin

Yapilisi: Et dövme tasinda tokmakla dövülür sonra salça, yag, maydanoz, irmik, tuz katilarak yogurulur (vura vura), karabiber ve yumurta katilip tekrar yogurulur, ceviz büyüklügünde köfteler yapilir. Diger yanda sogan margarinle kavrulur, salça ve su eklenip kaynamasi beklenir. Su kaynayinca köfteler suya ilave edilip 5 dk pisirilir. Patatesler 5-6 parça bölünüp yemege eklenir. Patatesler pisince servise hazirdir.

TAS KEBABI

Hakkari yöresinde çobanlarin üzeri yaglanan sicak tas üzerinde pisirdikleri et türüdür.

TAS KADAYIF

Malzemeler: 5 ad tas kadayif (yuvarlak), 1 su bardagi ilik süt, 2 ad yumurta, 1 çay bardagi un, 2 su bardagi toz seker, 2 su bardagi soguk su, 1 tatli kasigi limon suyu, kizartmak için sivi yag.

Yapilisi: Serbet: Tencereye su ve toz sekeri koyup karistir ve serbeti kaynat, biraz koyulasinca limon suyunu kat. 2 dk sonra ocaktan al, kadayiflari ilik sütün içinde 2 dk süre ile alt üst ederek tut sonra kadayiflari önce una sonra yumurtaya batir ve kizart (kizgin yagda). Kizaran kadayiflari serbet tenceresine at üzerine kapak kapat ve kaynat ( dolma gibi ilik ateste) 15 dk sora ocaktan al ve sogut ( tatli 2 kat büyür). Dövülmüs ceviz vb. kaymakla süsle.

Hiç aç kalmamaniz dilegiyle afiyet olsun…

Selma TOKUSOGLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here