Tavsan Daga Küsmüs Dagin Haberi Olmamis Atasözünün Platonik Hikayesi

3
409
Dogada özgürce yasayan, iyi kalpli ve sevimli bir tavsan varmis. Doganin güzellikleri arasinda  gezer ve oynarmis. Tavsan bir gün kaldigi yerden ayrilip dogada gezerken bir daga âsik olmus. Dagin çimen yesili gözleri, gök mavisi saçlari, toprak gibi kahverengi teni varmis. Tavsan o günden sonra, orada, sevdigi dagin etrafinda yasamis.
Dagi o kadar çok seviyormus ki vaktin nasil geçtigini bile anlayamiyormus, sadece onunla olmaktan çok mutluymus. Bir müddet sonra dagin onu önemsemediginin farkina varmis, ne yaparsa yapsin bir türlü dag onu fark etmiyormus. Tavsan buna o kadar üzülmüs ki sessizce dagi terk etmis ve eski yasadigi yere geri dönmüs. Kendini yere açtigi bir delige kapatmis. Ara sira disari çikip karnini doyurur ve açtigi delige geri dönermis. Orada küçücük kalbinde tasidigi büyük sevgisi ile yasamis ve ölmüs.

Onun anisina o günden beri tüm tavsanlar yere açtiklari deliklerde yasarlarmis…

3 YORUMLAR

 1. sagolasin ellerine saglik rüyaadam… peki bu hikayeden ne anladik?

  demeekki bizi önemsemeyen insanlarin yanlarindan süratle uzaklasacagiz, onlari çok sevsek bile… yoksa bir kenarda kendikendimize kaliriz. oysa ki hayat çok güzel görünüyor ve kimse için onu heba etmeye degmiyor degil mi ama???

 2. Sevgili rüyaadam merhaba…

  Hosgeldiniz renkli dergi ailesine…

  Bence o, tavsan o, koca dagdan daha büyük daha yüce…

  Sevgisine sahip çikip kucaklamis…

  Bazen ulasilmazdir, imkansizdir asklar…

  Kalemine saglik

  sevgiyle kal…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here