Tebrizli Semsin Kirk Kurali – Mevlana Ve Sems

51
1280

1. kural: Yaratani hangi kelimelerle tanimladigimiz, kendimizi nasil gördügümüze ayna tutar. Sayet tanri dendi mi öncelikle korkulacak, utanilacak bir varlik geliyorsa aklina, demek ki sen de korku ve utanç içindesin çogunlukla. Yok, eger, tanri dendi mi evvela ask, merhamet ve sefkat anliyorsan, sende de bu vasiflardan bolca mevcut demektir.

2. kural: Hak yolunda ilerlemek yürek isidir, akil isi degil. Kilavuzun daima yüregin olsun, omzun üstünde ki kafan degil. Nefsini bilenlerden ol silenlerden degil!

3. kural: Kur’an dört seviyede okunabilir. Ilk seviye zahiri manadir. Sonra ki batini manadir. Üçüncü batininin batinisidir. Dördüncü seviye o kadar derindir ki kelimeler kifayetsiz kalir tarif etmeye.

4. kural: Kâinattaki her zerrede Allah’in sifatlarini bulabilirsin, çünkü O camide, mescitte, kilisede, havrada degil, her an her yerdedir. Allah’i görüp yasayan olmadigi gibi, onu görüp ölen de yoktur. Kim O’nu bulursa, sonsuza dek O’nda kalir.

5. kural: Aklin kimyasi ile askin kimyasi baskadir. Akil temkinlidir. Korka korka atar adimlarini. “Aman sakin kendini” diye tembihler. Hâlbuki ask öyle mi? Onun tek dedigi: “Birak kendini, ko gitsin!” akil kolay kolay yikilmaz. Ask ise kendini yipratir, harap düser. Hâlbuki hazineler ve defineler yikintilar arasinda olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

6. kural: Su dünyadaki çatisma, önyargi ve husumetlerin çogu dilden kaynaklanir. Sen sen ol, kelimelere fazla takilma. Ask konusunda dil zaten hükmünü yitirir. Âsik dilsiz olur.

7. kural: Su hayatta tek basina inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankisini duyarak, hakikati kesfedemezsin. Kendini ancak bir baska insanin aynasinda tam olarak görebilirsin.

8. kural: Basina ne gelirse gelsin, karamsarliga kapilma. Bütün kapilar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmedigi gizli bir patika açar.  Sen su anda göremesen de, dar geçitler ardinda nice cennet bahçeleri var. Sükret! Istedigini elde edince sükretmek kolaydir. Sufi, dilegi gerçeklesmediginde de sükredebilendir.

9. kural: Sabretmek, öylece durup beklemek degil, ileri görüslü olmak demektir. Sabir nedir? Dikene bakip gülü, geceye bakip gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah asiklari sabri gülbeseker gibi tatli tatli emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayin hilalden dolunaya varmasi için zaman gerekir.

10. kural: Ne yöne gidersen git, dogu, bati, kuzey ya da güney- çiktigin her yolculugu içine dogru bir seyahat olarak düsün! Kendi içine yolculuk eden kisi, sonunda arzi dolasir.

11. kural: Ebe bilir ki sanci çekilmeden dogum olmaz, ana rahminden bebege yol açilmaz. Senden yepyeni ve taptaze bir sen zuhur edebilmesi için zorluklara, sancilara hazir olman gerekir.

12. kural: Ask bir seferdir. Bu sefere çikan her her yolcu, istese de istemese de tepeden tirnaga degisir. Bu yollara dalip da degismeyen yoktur.

13. kural: Su dünyada semadaki yildizlardan daha fazla sayida sahte haci, hoca ,seyh, sih var. Hakiki mürsit seni kendi içine bakmaya ve nefsini asip kendindeki güzellikleri bir bir kesfetmeye yönlendirir. Tutup da ona hayran olmaya degil.

14. kural: Hakk’in karsina çikardigi degisimlere direnmek yerine, teslim ol. Birak hayat sana ragmen degil seninle beraber aksin. Düzenim bozulur, hayatimin alti üstüne gelir diye endise etme. Nereden biliyorsun hayatin altinin üstünden daha iyi olmayacagini?

15. kural: Allah, içte ve dista her an hepimizi tamama erdirmekle mesguldür. Tek tek her birimiz tamamlanmamis bir sanat eseriyiz. Yasadigimiz her hadise, atlattigimiz her badire eksiklerimizi gidermek için tasarlanmistir. Rab noksanlarimizla ayri ayri ugrasir çünkü beseriyet denen eser, kusursuzlugu hedefler.

16. kural: Kusursuzdur ya Allah, onu sevmek kolaydir. Zor olan hatasiyla sevabiyla fani insanlari sevmektir. Unutma ki kisi bir seyi ancak sevdigi ölçüde bilebilir. Demek ki hakikaten kucaklamadan ötekini, Yaradan’dan ötürü yaratilani sevmeden, ne layikiyla bilebilir, ne layikiyla sevebilirsin.

17. kural: Esas kirlilik dista degil içte, kisvede degil kalpte olur. Onun disindaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yikandi mi temizlenir, suyla arinir. Yikamakla çikmayan tek pislik kalplerde yag baglamis haset ve art niyettir.

18. kural: Tüm kâinat olanca katmanlari ve karmasasiyla insanin içinde gizlenmistir. Seytan, disimizda bizi ayartmayi bekleyen korkunç bir mahlûk degil bizzat içimizde bir sestir. Seytani kendinde ara, disinda, baskalarinda degil ve unutma ki nefsini bilen Rabbi’ni bilir. Baskalariyla degil sadece kendiyle ugrasan insan sonunda mükâfat olarak Yaradan’i tanir

19. kural: Baskalarindan saygi, ilgi ya da sevgi bekliyorsan önce sirasiyla kendine borçlusun bunlari. Kendini sevmeyen birinin sevilmesi mümkün degildir. Sen kendini sevdigin halde dünya sana diken yolladi mi, sevin. Yakinda gül yollayacak demektir.

20. kural: Yolun ucunun nereye varacagini düsünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacagin ilk adimi düsünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliginden gelir.

21. kural: Hepimiz farkli sifatlarla sifatlandirildik. Sayet Allah herkesin tipatip ayni olmasini isteseydi, hiç süphesiz öyle yapardi. Farkliliklara saygi göstermemek, kendi dogrularini baskalarina dayatmaya kalkmak, Hakk’in mukaddes nizamina saygisizlik etmektir.

22. kural: Hakiki Allah asigi bir meyhaneye girdi mi orasi ona namazgâh olur. Ama bekri ayni namazgâha girdimi orasi ona meyhane olur. Su hayatta ne yaparsak yapalim, niyetimizdir farki yaratan, suret ile yaftalar degil.

23. kural: Yasadigimiz hayat elimize tutusturulmus rengârenk ve emanet bir oyuncaktan ibaret. Kimisi oyuncagi o kadar ciddiye alir ki aglar, perisan olur onun için. Kimisi eline alir almaz söyle bir kurcalar oyuncagi, kirar ve atar. Ya asiri kiymet verir, ya kiymet bilmeyiz.
Asiriliklardan uzak dur. Sufi ne ifrattadir ne tefritte. Sufi daima orta yerde…

24. kural: Mademki insan esref-i mahlûkattir, yani varliklarin en sereflisi, attigi her adimda Allah’in yeryüzünde ki halifesi oldugunu hatirlayarak, buna yakisir soylulukta hareket etmelidir. Insan yoksul düsse, iftiraya ugrasa, hapse girse, hatta esir olsa bile, gene de basi dik, gözü pek, gönlü emin bir halife gibi davranmaktan vazgeçmemelidir.

25. kural: Cenneti ve cehennemi illa ki gelecekte arama. Ikisi de su an da burada mevcut. Ne zaman birini çikarsiz, hesapsiz ve pazarliksiz sevmeyi basarsak, cennetteyiz aslinda. Ne vakit birileriyle kavgaya tutussak; nefrete, hasede ve kine bulassak, tepetaklak cehenneme düsüveririz.

26. kural: Kâinat yekvücut, tek varliktir. Her sey ve herkes görünmez iplerle birbirine baglidir. Sakin kimsenin ahini alma; bir baskasinin hele hele senden zayif olanin canini yakma. Unutma ki dünyanin öte ucunda tek bir insanin kederi, tüm insanligi mutsuz edebilir. Ve bir kisinin saadeti herkesin yüzünü güldürebilir.

27. kural: Su dünya bir dag gibidir, ona nasil seslenirsen o da sana öyle aksettirir. Agzindan hayirli bir laf çikarsa, hayirli laf yankilanir, ser çikarsa sana gerisin geri ser yankilanir.
Öyleyse kim ki senin hakkinda kötü konusur, sen o insan hakkinda kirk gün kirk gece güzel sözler et. Kirk günün sonunda göreceksin her sey degismis olacak. Senin gönlün degisirse dünya degisir.

28. kural: Geçmis zihinlerimizi kaplayan bir sis bulutundan ibaret. Gelecek ise basli basina bir hayal perdesi. Ne gelecegimizi bilebilir, ne geçmisimizi degistirebiliriz. Sufi daima su anin hakikatini yasar.

29. kural: Kader hayatimizin önceden çizilmis olmasi demek degildir. Bu sebepten, “ne yapalim, kaderimiz böyle” deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamini degil, sadece yol ayrimlarini verir. Güzergâh bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatinin hâkimisin, ne de hayat karsisinda çaresizsin.

30. kural: Hakiki sufi öyle biridir ki baskalari tarafindan kinansa, ayiplansa, dedikodusu yapilsa, hatta iftiraya ugrasa bile, o agzini açip da kimse hakkinda tek kelime kötü laf etmez.
Sufi kusur görmez kusur örter.

31. kural: Hakk’a yakinlasabilmek için kadife gibi bir kalbe sahip olmali. Her insan su veya bu sekilde yumusamayi ögrenir. Kimi bir kaza geçirir, kimi ölümcül bir hastalik, kimi ayrilik acisi çeker, kimi maddi kayip… Hepimiz kalpteki katiliklari çözmeye firsat veren badireler atlatiriz. Ama kimimiz bunda ki hikmeti anlar ve yumusar; kimimiz ise, ne yazik ki daha da sertleserek çikar.

32. kural: Aranizda ki perdeleri tek tek kaldir ki Allah’a saf bir askla baglanabilesin. Kurallarin olsun ama kurallarini baskalarini dislamak yahut yargilamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur, dost. Ve sakin kendi dogrularini putlastirma. Inancin büyük olsun ama inancinla büyüklük taslama!

33. kural: Bu dünyada herkes bir sey olmaya çalisirken sen hiç ol! Menzilin yokluk olsun. Insanin çömlekten farki olmamali. Nasil ki çömlegi tutan disinda ki biçim degil içinde ki bosluk ise, insani ayakta tutan da benlik zanni degil hiçlik bilincidir.

34. kural: Hakk’a teslimiyet ne zayiflik ne edilgenlik demektir. Tam tersine, böylesi bir teslimiyet son derece güçlü olmayi gerektirir. Teslim olan insan çalkantili ve girdapli sularda debelenmeyi birakir; emin bir beldede yasar.

35. kural: Su hayatta ancak tezatlarla ilerleyebiliriz. Mümin içindeki münkirle tanismali, Allah’a inanmayan kisi ise içinde ki inananla. Insan-i kâmil mertebesine varana kadar gidim gidim ilerler kisi. Ve ancak tezatlari kucaklayabildigi ölçüde olgunlasir.

36. kural: Hileden, desiseden endise etme. Eger birileri sana tuzak kuruyor, sana zarar vermek istiyorsa, Allah da onlara tuzak kuruyordur. Çukur kazanlar o çukura kendileri düser. Bu sistem karsiliklar esasina göre isler. Ne bir katre hayir karsiliksiz kalir, ne bir katre ser. O’nun bilgisi disinda yaprak bile kipirdamaz. Sen sadece buna inan!

37. kural: Allah kili kirk yaracak titizlikle çalisan bir saat ustasidir. O kadar dakiktir ki sayesinde her sey tam zamaninda olur. Ne bir saniye erken, ne bir saniye geç. Her insan için bir âsik olma zamani vardir; bir de ölmek zamani.

38. kural: Yasadigim hayati degistirmeye, kendimi dönüstürmeye hazir miyim? Diye sormak için hiçbir zaman geç degil. Kaç yasinda olursak olalim, basimizdan ne geçmis olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün.
Tek bir gün bile öncekinin tipatip tekrariysa, yazik!
Her an her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yasama dogmak için ölmeden önce ölmeli.

39. kural: Noktalar sürekli degisse de bütün aynidir. Bu dünyadan giden her hirsiz için bir hirsiz daha dogar. Ölen her dürüst insanin yerini bir dürüst insan alir. Hem bütün hiçbir zaman bozulmaz. Her sey yerli yerinde kalir, merkezinde… Hem de bir günden bir güne hiçbir sey ayni olmaz.
Ölen her sufi için bir sufi daha dogar.

40. kural: “Asksiz geçen bir ömür beyhude yasanmistir. Acaba ilahi ask pesinde mi kosmaliyim, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani diye sorma! Ayrimlar ayrimlari dogurur. Ask’in hiçbir sifat ve tamlamaya ihtiyaci yoktur.
Basli basina bir dünyadir ask. Ya tam ortasindasindir, merkezinde ya da disindasindir, hasretinde…”

 

51 YORUMLAR

 1. Her bir satirinda gönlümü eledi diyebilirim.Keske o zamanda yasasaydim.Kimya onu anlayamadi ya ben en çokda ona yandim 🙁

  "Asksiz geçen bir ömür beyhude yasanmistir."

 2. valla kimi kitap öyle yaziya kimisi böyle yaziyo, kafami karistiriyo. amann napiim kim kime asik olursa olsun:) ahkam kesecegim bir konu degil zzzzzzz… uykum var benim:)))

 3. Git uyu annem sen =)

  Ama gitme yaw yanliz kalicam yoksa zati bir sen bir ben kimseler yok yine 🙁

  Körler sagirlar birbirini agirlar misali olduk iki deliye koyup gittiler caaaanim dergiyi ehu ehu

 4. içerim kaymagim:))) du ben bi de sarki patlatiim "yeni türküden" çatlak sesimlee hazir kimseler yokken:)

  Diyorlar ki bazen gözlerimden

  Deliler dolusmus bakiyor birer birer

  Delilerden sen anlarsin, konus onlarla

  Nasil muhtacim buna

  Diyorsun ki bazen geceler boyu

  Sayiklarmisim olanlari birer birer

  Düslerden sen anlarsin, konus onlarla

  Nasil muhtacim buna

  Bir gece ansizin gel yine

  Elinde mor çiçeklerle

  Tazelikle gel yine

  Binbir güzel hikayeyle

 5. insana ask bir izdirap olur. ama ne zaman onun ihanetine ugradigin zaman. çünkü aldatilmak kadar insana aci veren bi nesle yoktur. bütün güvenlik duvarlarimiz yikilmistir iste bu hal her seyin içinde vardir. mesela satin bir meyve alirsin onun içine kasten çürüleri doldurmussa bu ask burada biter misalidir. çünkü saygi, sevgi, vidan, merhamet, ve ask, bir bütündür iste bir hile bunu yikar onu yapanlarda bu insanliktan çikarlar derim.r.ç.

 6. Sevgili kalemsörler,uzunn zamandir yazilarinizi takip ediyorum hakikaten hayranlik ve muthis bir sevgi besliyorum icimde size karsi..keske bende sizin gibi duygularimi yaziya dokebilecek kadar yetenekli olsam:( ama sizin yazilarinizi inanin bir cok duyguma tercuman oluyor ayni duygularda bulusuyor olmamiz bile muthis saadet…sevgiyle kalin…

 7. Sevgili melekcim güzel sözlerin için arkadaslarim ve kendi adima çok tesekkür ederim.Ama bu cesareti bulup yorum yapman dahi yazmaya bir baslangiçtir bir denesen ne güzel dökülü verir cümleler kaleminden ha ne dersin?

  Sende sevgiyle kal…

 8. benim bir makine mühendisi arkadasim vardi.

  onlar bir gün hocalarina sormuslar hocam sen bukadar tecrübeyi nasil ögrendin demisler.

  oda onlara kaziklana kaziklana ögrendim evlatlarim demis.

  onun için hayata her türden yedigimiz kaziklarin her biri ayri bir tecrübe oluyor insanlara elbetki derim.r.ç.

 9. ilk olarak Ask kitabinda ogrendigim bu kurallarin hikayesi gec kalinmis bir ögrenme oldu benim için. Gercekten hayata dair olmasi gereken prensipler,bakis açilari var bu kurallarda.beni büyütüyolar diyebilirm. tesekkurler delidivane:)

 10. Haklisiniz sevgili @zahmin, lakin bunlar kesin kati kurallar degil. Bir kilavuz silsilesi. Kendinize uygun olani ya da olanlari alabilirsiniz. Hepsi bu =)

 11. Gönül, her an sevdiginin kapisinda ol;
  Her istedigini onda ara, onda bul.
  Ask tavlasinda hileye kaçma kallesçe:
  Koy canini ortaya, soyulursan da soyul!

  ÖMER HAYYAM

  eee simdi bu akilli isi mi? hem, hep sevdiginin kapisinda olcek, hem ne ararsa onda bulcek, hileye kaçmicak bi de, caninida vercek her seye razi olcek hehheeee.

  hani nerde simdi böle ask? böyle düsünenlere deli diyolar:)))

 12. 40 rakaminin Islam âleminde önemli bir yeri vardir. Iste birkaç örnek: Hazreti Muhammed 40 yasinda peygamber oldu… Islam’a ilk baglananlar 40 kisiydi… Nuh tufani, 40 gün süren yagmurlardan sonra olustu… Hz. Âdem’in çamuru 40 günde yogruldu… Medine’de kilinan ilk cuma namazinda 40 kisi vardi… Her Müslüman, malinin 40’ta birini zekât olarak verir kirk gün kirk gece dügün bebegin kirkinin çikmasi bir seyi 40 defa sölemek …

 13. Elsi rica ederim arkadasim,beni de büyüttüler ama yaslaniyor muyum ne =)

  @zahmin semsi tebriz saygi duyulacak bir zattir saçmaliyorlar kelimesi hos olmamis yakistiramadim açikcasi

  deliseyim ,pirim bosuna deli olmadik ya, biz o dediklerini bizzat uyguladik…

 14. ve tugçe 40 rakkami tipki dediginiz gibi dinimizde çok önemli bir yer alir

  kirklara karismak,kirklanmak..

  Bektasilikte 40lar vardir

  Sufinin 40 günlük inzivaya katlanmasi sarttir

 15. mevlaninin diye sunulan bu 40 sözün bazilarina biraz takintim olduda. mesela

  Allah insanlari düzeltmeye ugrasmiyor bunuda onun bir ayetinden anliyoruz.

  bu ayette eger insanlari kendi istedigim gibi düzeltmek isteseydim her yöreye bir korkutucu koyardim ve onlari tam istedegim gibi yapardim diyor.

  bu kirk kuralin onbesincisinde verilen rab noksanliklarimizla ayri ayri ugrasiyor deniyor iste budurum kuranile uyumsuzdur. çünkü insanlar kendilerini bu kurana uyumlu düzeltecektirki. çünkü bu bir imtihan meselesidir. eger Allah insanlari ayri ayri düzeltseydi o zaman cehennemi ortadan kaldirirdi.ve her insan direk cennete giderdi. onun için bu kuranla bagdasmiyor derim.

  mesela kural 22. de "bekri" den bahsediliyor. benim bildigim kadar bu bekri mustafa adindaki kisi 4. murat zamaninda yasamistir ve alkol bagimlidir yani tiryakisidir.

  iste bu durumu bu gelecegi asirlar önce bu mevlana nasil görmüste bu 40 kurala onuda yazmis acaba diyorum ve ben bu olur sey degildirdiyorm.

  ama birileri bunu kendi yazipta onu mevlanaya mal etmek isremiste olabilir mesela hazreti peygamberin adina sayisiz hadisler yazilmistir.

  budumda bölede olablir bence ve biz insanlara bir yutturma dolma olabilir derim.

  kural 27.de 40 gün güzel isler yapalim bakalim bu amerikalilarin dünyayi gütme siyasetleri degisecekmi. bu isler karsilikli olusa belki ama, menfaat ve güç hep gönülleri yikiyor çünkü dünyada tek basimiza degilizki nedense her güçlü kral benim diyor ve dünyayi basimiza yikiyor çünkü her sey ortada derim.

  kural 18. de seytani kendinde ara baskalarinda degil diyor.

  ama biz hep kazigi baskalarindan onlarin seytanlarindan yedigimizde meydanda

  onun için bu kurallar benim hiç aklima dahi yatmadi bilmem baskalari neder ama bunlar bir dolma olduguna kanaat içindeyim çünkü bunlar ne kurana nede ilmi bir kurala uymuyorlar demek istedim. r.ç.

 16. askin çok çesitlileri vardir mesela meslek askimizda vardi ask olmazsa o iste yapilmaz derim.

  ve bir gördüm asik oldum derler ama bu gençlik körlügünde oluyor ama ne yazikki yanlistir diyorum.

  çünkü evlilik çok zor bir meslektir. bu meslegede asik olmak için bunu da ögrenmek için çok ter dökmek gerekiyor dersem yanilmis olmam onun için bu isin altindan kolay kalkilmaz çünkü bu islerin içinde güzel huy var, ahlak var, karekter yapilarimiz var, bilgi ve beceri meselesi var,karsilikli olan tavir tavirlarimiz var. güvenli olmak var, daha neler var neler derim.

  bunlara hiç önem vermiyoruz kendimizi iyi yetistirmiyoruz ve çok kisa zamandada bosa beni hakim bey diye solugu mahkemelerde aliyoruz. onun için bir gördüm asik oldumu türkülerde söyleyelim ama gerçeklerden hiç vaz geçmeyelim çünkü yanarsin billah derim. fakat is isten geçmis olur gayri ne fayda derim.

  birde Allaha asik olmak vardir ama oda emek ister yani bu kurani bu dini iyi ögrenmek gerekir ve onu yasadigimiz hayatta da uygulamamiz gerekir. bir ayet vardir namusuna kale gibi sahip çikiniz deniyor. bir ayettede bu kurani iyi anlayasiniz diye onu kolaylastirdim diyor demekki bu kuranida iyi anlamak için onun içide ter dökmek gerekiyor.

  onun için bu meselede bir gördüm asik olduma benzersek onada ask denmez çünkü emeksiz yemek yoktur bu dünyada derim ve taktir hali de daima Allaha kaliyor derim. r.ç.

 17. Sevgili rahmi bey Hz Mevlana nin degil,Tebrizli semsin 40 kurali (sufi mesreplerinin) anlasilan basligi tam okummamissiniz…

  Kurani kerimin her mealinde kisi algiladigini anlatmistir,alabilen istenileni almistir.Bu kurallar da size uygun gelmeye bilir kurani kerimle örtüsmüyor gibi bir benzetme çok da dogru degildir.Bizler o muhterem zatlarin ne dediklerini anlayamaya biliriz.örnegin;

  Mevlana nin bir siirinde :

  Tanriya hürmet eden insan Bu suretle niçin düsünürsün Agirbasliliga döndüm yüzümü, Ben ne müslümanim,ne hinduyum, Ne hristiyan Ne Zerdüst ne de Yahudi.

  Bu sözlerde nasil bir hikmet vardir bilinmez..Demem o ki herkes diledigini alir.Semsin 40 kurali bana iç dünyamda hesaplasmalar yapmama sebep oldu.Sizleri bilemem…

 18. Eklemeden geçemedim bu hikayeyi

  Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alir. Neden sonra, yaptiklarindan pisman olur ve hiç olmazsa iyi birsey yapmis olmak için bunu Haci Bektas Veli’nin dergahina kurban olarak bagislamak ister. O zamanlar dergahlar ayni zamanda asevi islevi görüyordu. Durumu Haci Bektas Veli’ye anlatir ve Haci Bektas Veli helal degildir diye bu kurbani geri çevirir. Bunun üzerine adam mevlevi dergahina gider ve ayni durumu Mevlana’ya anlatir. Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. Adam ayni seyi Haci Bektas Veli’ye de anlattigini ama onun bunu kabul etmemis oldugunu söyler ve Mevlana’ya bunun sebebini sorar.

  Mevlana söyle der: – Biz bir karga isek Haci Bektas Veli bir sahin gibidir. Öyle her lese konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

  Adam üsenmez kalkar Haci Bektas Dergahi’na geri gider ve Haci Bektas Veli’ye, Mevlana’nin kurbani kabul ettigini söyleyip bunun sebebini bir de Haci Bektas Veli’ye sorar.

  Haci Bektas da söyle der: – Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana’nin gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayi o senin hediyeni kabul etmistir.

 19. sevgili deli divane kardesime önce selam ederim.

  kusura bakma benim tebrizi ile mevlanayi karistirmam bu yeni bilgilere sahip olmama bir vesile oldu.

  hani derlerya her serde bir hayir her hayirdada bir ser vardir.

  iste benim bu konuyu yanlis anlamam bu hayirli bilgilere sahip olmak oldu belkide daha bir çok kisi bu vesileyle bu bilgilerden faydalanmislardir derim. ve bu zahmetinizede çok tesekkür ederim ve basarilar dilerim. r.ç.

 20. Delidivanecigim öncelikle bu güzel paylesimin için çok tesekkürler ederim.Rahmi bey sizin yanlis anlamniz benide aydinlatti.Ben suan bu kurallarin geçtigi elif safagin ask romanini okuyorum.Bitirmek üzereyim ama bu kurallari bir arada okumak bana olaylarin gelismesinde bir isik tuttu sanirim kitabi artik daha iyi özümseyebilirim.Hepinize hürmetlerimi sunarim…..

 21. siz o elif safagin romandaki o kurallari okuyun, ama kuranida iyi anlamak için onuda okuyalim çünkü o romandan degil ama biz hepimizin bu kurandan mutlak hesaba çekilecegimizide iyi bilelim.r.ç.

 22. Dün aksam elif safagin ask romanini bitirdim.Kitap bittiginde o son yapragi çevirirken içimden birsey kopup gitti.Ama gidenlerin yaninda bana kazandirklari saymakla bitmez.O kirk kurali odamdaki panamo astim.Belki sufi olamam,belki dünyayi dolasamam ama iç dünyamda uzun bi yolculuga çikmaya karar verdim.Eger okumayaniniz varsa,bu kitabi daha fazla bekletmeyin derim.Herkezin kendinden bisiler bulabilecegi türden bi roman…. sevgiyle kalin………
  Küçük ari sizleri seviyor………

 23. Arkadaslar yorumlarinizi buyuk bir ilgiyle okudum.
  yazacak cok seyim varken yorgun ve zamansizim.
  ama iki satir yazmadan gecemedim. hepinizde biraz sufi'lik yuregi var umarim bu isigi hic sondurmezsiniz hem kendinizi hem cevrenizi aydinlatmaya devam edersiniz.
  yazitlariniz saticilik tan cok yapicilik vericilik var.
  diyecegim sizinle genis bir zamanda daha icerikli derin konularda sohbet etmek isterim
  .hak yardimciniz olsun sevgiyle kalin

 24. bende bu yaziyi paylasmaya kalktim:)ama paylasilmis cok sevindim hep okuyup birseyler kapabilirmiyim diye baktigim yazilardan biridir su 40 indan biri bizlerde olsa hayat cennet olurdu galiba…

 25. yalniz belirtilmemis yada ben gözden kaçirdim bilemiyorum fakat bu sems'in 40 kurali degil.. elif safak bu 40 kurali kendisi yaratmis… bunu bizzat kendisi söyledi.. herkes gerçekten sems'in kurali sanmasi üzerine kendisii bizzat açikladi ki kendisi yaratmis, romanin bir parçasiymis…

  bunu bilmekte fayda var diye düsündüm…

 26. evet arkadasa katiliyorum elif safak derlemistir.ama keza bildigim kadariylada semsin hayat felesefesi ve her biri kendisinin olustumus oldugu ögütlerdir bunu kurallar olarak pek siralamanin manasi yoktur diye düsnüyorum .burda semsin tebrizini anlmaya çalismamiz daha iyi olucaktir!!

  Bir gül kadar güzel ol; ama dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yasat ya da öldür; ama asla yarali birakma.
  Ey Insan kaf dagi kadar yüksekte olsanda, kefene sigacak kadar küçüksün. Unutma …herseyin bir hesabi var üzdügün kadar üzülürsün.
  Hüzün taze tutar ask yarasini. Yaramdan da hosum, yârimden de…
  Hak yolunda ilerlemek yürek isidir, akil isi degil.
  Kapimiza degil ; Kalbimize vuran buyursun !
  Sevmeye layik olmayani hatirlayarak degerli etme! Dönmek mi istiyor, bir sans daha verme. Unutma; sevgi yürekli olana yakisir.
  Otunu, suyunu bilmedigin gönüllerde koyun gütme! Yoksa, 'kaçircagin keçilere' çobanlik yapamazsin …!
  Sig sulari en hafif rüzgarlar bile costurabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladim ki, derin ve esrarengiz olan her sey susuyor. Anladim ki susan her sey derin ve heybetli.
  Diyorlarki Dost aci söyler? Aciyi söyleyene Dost denilmez ki.!Seni sevmeyen aci söyler Dostun sana söyleyecegi aci dahi olsa senin canini acitmayacak sekilde tatli dille söyler.
  Ilim üç seydir: Zikreden dil, sükreden kalp, sabreden beden…
  Insanoglunun edepten nasîbi yoksa, insan degildir. Insan ile hayvan arasini ayiran edeptir…
  Yasarken anlayamadiklari degerleri, öldükten sonra anlamanin kimseye faydasi yok. Sevdiginizi dirilestirmenin
  yolu, hayatin tazeliginde itiraf ve ifade etmektir.
  Sözler hakikat degildir agizdan çikan seslerdir. Hakikati ögrenmek için söze degil yasamaya ihtiyaç vardir.
  Sen ol da; ister yâr' ol, ister 'yara'; lütfun da basim üstüne, kahrin da.
  Ey ask! Seni senelerce yaban ellerde, hoyrat dillerde aradim. Oysa bendeymisin bilememisim. Oyalanmisim. Kalakalmisim.
  Güzel bir gülü, güzel bir geceyi, güzel bir dostu herkes ister. Önemli olan gülü dikeniyle, geceyi gizemiyle, dostu tüm derdiyle sevebilmektir.
  Sanmayasin ki; ask akil isidir. Gül ki her gönlün mürsididir. Kimini kokusuyla sad eder. Kimini de dikeniyle irsad eder.
  Yolun ucunun nereye varacagini düsünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacagin ilk adimi düsünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliginden gelir.
  Sabretmek öylece durup beklemek degil, ileri görüslü olmak demektir. Sabir nedir? Dikene bakip gülü, geceye bakip gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah asiklari sabri gülbeseker gibi tatli tatli emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayin hilalden dolunaya varmasi için zaman gerekir.
  Kalp ruha der ki :Ben severim, asik olurum;ama acisini nedense hep sen çekersin. Ruh da cevap verir : Sen yeterki sev.
  Hayatta her sey olabilirsin; Fakat mühim olan hayatin içinde "INSAN" olabilmektir.
  Hüzün ki en çok yakisandir asiklara. Yandik, yakildik; ama hüzünden yana asla yakinmadik. Ne de olsa biz mahzun bir Peygamberin ümmeti degil miyiz? Hüzün taze tutar ask yarasini. Yaramdan da hosum, yârimden de.
  Kir kalemin ucunu. Bundan sonraki yolculugumuz ask yolculugudur. Aski kalem yazmaz ki kitaplarda bulasin.
  Kalp midir insana sev diyen yoksa yalnizlik midir körükleyen? Sahi nedir sevmek; Bi muma ates olmak mi,Yoksa yanan atese dokunmak mi?
  Anladim ki: Insanlar; Susani korkak. Görmezden geleni aptal. Affetmeyi bileni çantada keklik saniyorlar. Oysa ki; biz istedigimiz kadar hayatimizdalar. … Göz yumdugumuz kadar dürüstler ve sustugumuz kadar insanlar..!
  Elalem sarap içer sarhos olur, biz ask ehliyiz içmeden sarhos olmusuz.
  Bazisi gelirken, bazisi da giderken gönül açikligi verir. Dikkat et ve iyi bak ki, sendeki bu gönül açikligi giderken mi yoksa gelirken mi beliriyor?
  Bir sey yap, güzel olsun. Çok mu zor ? O vakit güzel bir sey söyle. Dilin mi dönmüyor ? Öyleyse güzel bir sey gör veya güzel bir sey yaz. Beceremez misin ? O zaman güzel bir seye basla. Ama hep güzel seyler olsun. Çünkü; Her insan ölecek yasta…
  Hayata tepeden bakarsan insanlarin sadece tepesini görürsün. Hayata daima insanlarla ayni mesafeden bak. O zaman insanlarin hem yüzünü, hem kalbini görürsün.
  Sana affedilemeyecek kadar büyük hata yapan birine, akil sinirlarinin bittigi. yerden baslayacak ceza vermek istiyorsan ; bütün samimiyetinle affet.Hissedilen her seyi arsivleyen kader, kendisiyle en iyi biçimde ilgilenecektir.
  Söylediklerimin hepsinden vazgeçtim, pisman oldum. Çünkü ne sözde mana, ne de mana da söz kaldi.
  Ne diye böbürlenip büyükleniyorsun. Dogumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak degil mi?
  Bir kisi Allah'tan baska kimseye ihtiyaci olmadigina inanirsa Allah da onu baskasina muhtaç etmez.
  Musikinin ritminde bir sir saklidir; eger onu ifsa etseydim dünya alt üst olurdu.
  Seriat der ki: Seninki senin, benimki benim. Tarikat der ki: Seninki senin, benimki de senin. Marifet der ki: Ne benimki var ne seninki. Hakikat der ki: Ne sen varsin, ne ben.
  Mühim olan yükseklere çikip hayata tepeden bakmak degildir; Mühim olan ne kadar yükselsen de her seye esit mesafeden bakabilmektir.
  Her yolun bir adabi vardir.Allahi sevmenin de bir adabi vardir..Dervis sadece gönlü genis ve ruhu gezgin bir sufi demek degildir ki.
  Yasarim mutlu olurum, yasarim mutlu ederim, Tabiki mutsuzda olurum ama yasadigim… sürece Umutsuz, sükürsüz olmam. Aldatmaya çalisanlar aldanirlar, Güvenim kaybedilir hep ama ben hep kazanirim.
  Her sey çok olunca ucuzlar; Edep bunun aksinedir, o çogaldikça degeri artar.
  Aski kalem yazmaz ki kitaplarda bulasin.
  Kurallarin olsun, ama kurallarini baskalarini dislamak yahut yargilamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur, dost Ve sakin kendi dogrularini putlastirma! Inancin büyük olsun, ama inancinla büyüklük taslama!
  Dürüstlük bir sehirdir, ben de o sehrin sultaniyim, Onda kendim yasayayim, kendim öleyim, kendim korunayim…
  Gel bakalim atesle nasil oynanir göstereyim..Gör bakalim ates mi seni yakar, sen mi atesi?
  Eger Allah seni bana yazmissa, benden kaçisin yok! Lakin kader seni benden almissa, aglamaya lüzum yok.
  Alimken arif oldun peki asik olmaya namzet misin?
  Düzenim bozulur, Hayatimin alti üstüne gelir diye endise etme. Nereden bilebilirsin Hayatin altinin üstünden daha iyi olmayacagini?
  Hak yolunda ilerlemek yürek isidir, akil isi degil..! Kilavuzun daima yüregin olsun, omzun üstündeki kafan degil. Nefsini bilenlerden ol; Silenlerden degil…
  Aradigin sey o kitaplarda degil, aradigin seyi okuyarak bulamazsin. Sende eksik olan seyi gözlerinle tamamlayamazsin. Aradigin seyi Dünya’da arayacaksin, aradigin seyi yüreginle bulacaksin. Dünya’da ki tüm kitaplar, tüm hesaplar, akil oyunlari, sayfalarca laflar, sevginin yerini tutmaz. Okuyarak ögreneceksin ama severek anlayacaksin.
  Sükret! istedigini elde edince sükretmek kolaydir. Sufi, dilegi gerçeklesmediginde de sükredebilendir.
  Ya tam açacaksin yüregini, ya da hiç yeltenmeyeceksin! Grisi yoktur askin, ya siyahi, ya beyazi seçeceksin.
  Bil ki günese bakmaya cesareti olmayan gölgede kalmaya, gölgeyi isik sanmaya mahkumdur.
  Bazen arkasina dönüp bakmasi gerekir insanin; Nerden geldigini unutmamasi için.
  Seytanda insandaki özelliklerin birisi hariç hepsi vardir.Seytanda eksik olan tek nimet Ask..Seytanin insani çekememesi asksizligindandir.

  Buradan çikarabilcegmiz kadar kurallar sayip çikarabilriz zetthdark kardesim Allah bu kurallara uymayi nail eglesin eglesinki hayirli olalim önemli olanda bu degilmi!!

 27. zetthdark bilmiyordum su an saskinligimi görmelisiniz!!!

  tesekkür ederim bu aydinlatici bilgi için..

  @katil katiliyorum size amin ecmain..

 28. Çok fazla lakirti zihin karistirir.

  Sems – i sevip benimserim anlatildigi kadariyla. Inatçi bir yapi, sert ve güçlü karakteri iyi bir kahraman çiziyor zihnimde. ve teorisel yaklasimin disinda deneyimsel yaklastigi için olay ve kisilere hissel gücü iyi kullanabilmis kalpten yola çikip kalbe varmis, bu benim de anlayabildigim bir yol. Celaleddin Rum-i yi Mevlanaya dönüstürebilmis bu yol ile… Döneminde yasayan ve misyonu geregi verecegini vermis insanlara eyvallah.. Emme velakin, "çok söz de yalan, çok para da haram" denildigi üzere, öz'ü sever sorgularim da bi yandan!

  Bu kurallarin temeli nereye dayaniyor??? mesela birini alip inceleyelim, sorgulayalim, bakalim kapi nereye açiliyor?

  "Hayatimin alti üstüne gelir diye endise etme. Nereden bilebilirsin Hayatin altinin üstünden daha iyi olmayacagini?"

  diyoki; bodoslama girebilirsin her ise 🙂 hehh hee iyi de bilmedigin bir olgu üzerinden gitmek hangi akla hizmettir? bilinen var iken, onu algilarinla anlayabiliyor, yasayabiliyorken, canin mi sikiliyor senin?

  ne demeye getiriyorsun? kural koymak niyedir? bunun sosyolojik, psikolojik açilimi nedir? bir yandan kurallar koyup tek düzelige yollarken insani, diger yandan haa bak basina gelenler yüzünden gerilme, birak kendini teslim ol fln fln…

  ben sahsen Sems yapisinda birinin (yine anlatilanlardan yola çikarak) bu denli teslimiyetçi davranacagini düsünmüyorum. Ve hayatini inceledigimde koydugu kurallarla (ki bunlar kendi sözleriyse tabi), yaptigi eylemlerin çarpistigini düsünüyorum çogu kez…

  Ask, ilahi Ask, cennet ve cehennemin, hurilerin, serin akan irmaklarin ve yiyip içip sonsuzda hiç bir halt etmeden miskin miskin yasama çabasi için, gerçek yasamda zihne bedene ve kendine ihanet etmekten baska bisi gibi görünmüyor…. bu ilahi aski kendi içinde yasayip gidenlere saygiliyim da üstelik, ama bangir bangir bunu dile getirip ardindan da yemedi halt kalmayanlara sasi bakip sasiriyorum haa!!!

  bu üstte saydiklarim olmasa idi halen ilahi ask diye bir halin içine girer miydiniz çok meraktayim? ve giriyorsaniz bunu ne için yapardiniz ? bak gene merektayim:)))

  bi kandirmayin kendinizi ve milleti yahuu:)

 29. "Cenneti ve cehennemi illa ki gelecekte arama. Ikisi de su an da burada mevcut. Ne zaman birini çikarsiz, hesapsiz ve pazarliksiz sevmeyi basarsak, cennetteyiz aslinda. Ne vakit birileriyle kavgaya tutussak; nefrete, hasede ve kine bulassak, tepetaklak cehenneme düsüveririz." kural 25…

  bak beni desteklemis mesela:))

 30. 32. kural: Aranizda ki perdeleri tek tek kaldir ki Allah’a saf bir askla baglanabilesin. Kurallarin olsun ama kurallarini baskalarini dislamak yahut yargilamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur, dost. Ve sakin kendi dogrularini putlastirma. Inancin büyük olsun ama inancinla büyüklük taslama!

  @delisey buda saan uyuyormus dikkatimi çektide yardimci olmak için söyledim:) madem bi yola bas koymussun 🙂 sems olmak böyle bisey olsa gerek geçmisten bugünün insanalrini görebilmis:Dnacizane fikrim alinmayin lütfeeen:)bir bardak suda firtinalar koparmayalim dimi ama:):)

 31. 32. kural: Aranizda ki perdeleri tek tek kaldir ki Allah’a saf bir askla baglanabilesin. Kurallarin olsun ama kurallarini baskalarini dislamak yahut yargilamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur, dost. Ve sakin kendi dogrularini putlastirma. Inancin büyük olsun ama inancinla büyüklük taslama!

  @delisey buda sana uyuyormus dikkatimi çektide yardimci olmak için söyledim:) madem bi yola bas koymussun 🙂 sems olmak böyle bisey olsa gerek geçmisten bugünün insanalrini görebilmis:Dnacizane fikrim alinmayin lütfeeen:)bir bardak suda firtinalar koparmayalim dimi ama:):)

 32. heheheee,

  iyi de, bana hiç bir kural uymaz, uyamaz, zira ben deliyim, kuralsizim:))) bence bunu kurallara uyan, kural kural diye tutturan leblebiler okumali:))))

  mesela sen!

  büyüklük tasliyorum zira senden büyügüm:) yani sen degilmisin bana tayzelik ünvani yapistiran… he deyzesinin?:)))

  ayrica ben uymus demedim, desteklemis dedim… bunlar iki ayri olgu tamam mi? hadi sen simdi git iki çay kap gel bakiim çabukk ol:))

 33. haa bak, baska bir sey daha : bu taslamak meselesi ile ilgili, bu dergi içi varliklar ve dahi beni taniyan herkez bilir "ne tasladigimi" … bi sen bilemedin haa! ama taslamak ise konu bisiler taslaniyor da, taslamak yerine toslaniyorda sürekli, bu da çok bariz görünüyor… :))

  neyse, sen kap gel su çaylari konusuruz ivedi…:)

 34. üç parca halinde yazdiginiza göre lafim fazla degmis:)size düsünüp düsünüp yazilmis yazilarrr:)bir bardakta hortum yaratmalar vay anasini:):) nese sizi seviyorum ve iyi niyetnizi daha buaradaaaan anliyorummmm:)saygilarrr

 35. hee vallaa çok dokundu çoook:))) bak halen düsünüyorum, sabahin seherinde, bu sogukta sirf bunun için uyandim ve yaziyorum hehehee… deeeettt!!

  affeerrin affeerin ilerleme var demekki, sevgi, saygi, iyi niyet fln fln dedigine göre:))

  eee çaylar nerde peki???:))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here