Tembelhane Yaniyor!

11
745

Bir söylentiye göre Fatih Sultan Mehmet Han döneminde Istanbul’da tembel haneler varmis. Buradaki yasayanlara o zamanin devleti bakarmis ve halktan da yardim gelirmis onlara.

Buralarda ki bu tembeller böyle geçinip giderlermis ve bu tembel hanelerden bir kaç

tane varmis o devirde… Bir gün bir tembel haneden digerine acil bir haber götürmek gerekmis. Mesela Istanbul Besiktas’tan Edirne kapi tembel hanesine. E bu da çok acil bir habermis, uçarcasina götürmek gerekliymis bu haberi.

Iste bu haberin postasi da gene bir tembelmis ve o tembel bu haberi alti ay sonra Besiktas’tan Edirne kapi tembel hanesine götürmüs. Oradaki tembellerden birisi sormus:

         “Ne zaman çiktin yola?” demis. Haberci tembel de;

         “Alti aydir yoldayim ancak gelebildim” demis.

Cevabin üzerine soruyu soran tembel hayretler içinde kalmis ve

– “Uçtun mu be mübarek, uçtun mu?” diyerek hayretini böyle dile getirmis. Iste o tembel hanelerden bir örnek vakia bu olmus derim ben naçizane.

Bir gün padisahin kafasi kizmis, bütün bu tembel haneleri yaktirmis. Tembeller kaçmislar, atmislar kendilerini sokaga yanmamak için. Yalniz bu tembel hanelerin birinde iki kisi disari hiç çikmamis. Yangin onlarin da evini sarip, ev yanmayaya baslayinca da tembelin biri digerine:

         “Yaniyoruz arkadas!” demis.Öteki de ona;

         “Yaniyoruz demeye de mi üsenmiyorsun…” demis.

Bu yangin kontrollü ve kasti oldugu için bakmislar ki bu iki kisi yanacaklar diri diri onlari da devlet kurtarmis ve gerçek tembel bunlar diyerek devlet onlara ölünceye kadar bakmis derim ve selamlar.
r.ç. 

11 YORUMLAR

 1. sizlerde sag olun arkadaslar.

  elimiz deydikçe bir seyler yaziyoruz.

  muhapbet olsun diye dünyanin kahrini biraz hafifletmek için .

  eger bu fikralar ve hikayeler olmasaydi biz nasil gülecektik.

  eski devirlerde köylerde köy odalari varmis iste o büyüklerimiz bu köy odalarinda bunlara benzer oyun ve hikayelerle bos vakitlerin degerlendirmisler.

  yani bir ata sözümüz vardir "bos durma bosa çalis derler."

  biz de öyle yapiyoruz ve bos durmuyoruz. .r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here