Termodinamik Askin Kanunlari

1
297

Iklim degisikliklerinin ask üzerindeki etkisi ile alakali yazilarin orijinalligini; haber kanallarinin saat basi verdikleri hava durumu raporlariyla yitirmesi, onlari muhabbet esnasinda soslanarak söylenilmesi gereken sözler konumuna itti.
Sol elini balkon demirine yaslayan ve bacaklarinin arasinda tuttugu sag eli ile sol elini kavusturdugunda sanki baska birinin elini tutuyormus gibi hisseden yazarin; yalnizligini bu biçimde astigini yazsam, kalbinde vicdan ve insan sevgisi bulundurdugu kadar askina güven barindirmayan insanlar beni uyumadan önce son bir kez daha düsünürler muhtemelen. Ancak onlarda merhamet uyandiracagini bilerek, bu yasadiklarimi tamamen dogru bir biçimde anlatmayi içime sindiremiyorum. Hepsi bir yana; yazarin yalnizligini fark etmesi, soguk elinin uyustugu için ona yabanci geldigini anlamasina kadar geçen kisacik sürede olur ve daha da kisa bir sürede soguk olan elin aslinda hep sevgililerine ait olduguna dair muhtesem mecazi bularak üzülür.
askBir üzüntünün tesellisine sahip olan insan, üzüntüsüne teselli dahi bulamayan insandan daha çok yürek yakar. Yanacak yüregi bulunan kimseler, yasananlar çetrefillestikçe gelinen durum iyi ya da kötü olsun umursamadan daha çok üzülürler. Sanki aci verici olayin üzerine eklenen her yeni hadise sirta saplanmis biçagi daha da derine sokmaktan baska bir tesiri olmayan yükler gibi gelir insanlara. Bir kere aci yedikten sonra içtiginiz suyun tatli gelmesine benzemeyen bir biçimde, aldiginiz her tat daha da acilastirir agzinizi.
Dondurma yedigi için midesini üsüten adamin çektigi azabin benzerlerini Allah kimseye vermesin. Hayattan alacaginiz ufacik bir mutlulugun bedelini daha da büyük bir aci ile ödediginizi aklinizdan çikardiginiz dakika kendinizi asla bitmeyecek gibi görünen mutluluklara teslim edersiniz. Hiçbir sey göründügü gibi degildir adamlari ile muhatap olmamak için bu gerçegi asla unutmamalisiniz yoksa insanlarin hayatlarina bir anlam vermeyi görev edinmis yönetmenlerin filmlerine malzeme olmaktan öteye gidemezsiniz.
Keske sarkilarin altindaki niyetleri açiklayabilecek sanatsal birikimine sahip olsaydim. Böylece elde edecegim saygi ve sevginin su an yoklugunu çektigim onlarca hissin yerini tasirarak dolduracagina eminim.
birlikte Süpermarketlerde en ucuz kasetlerin; klasik müzik kasetleri olmasindan ve her sarkisinin kolayca elde edilmesinden ötürü, tavlamasi kolay kizlarla ayni kefeye koydugum bu müzik türünü dinleseydim belki sarkilarin arkasindaki anlamlari açiklayabilecek kadar kültürlü olacaktim. Basit kizlarin pesinde kostursaydim açiklayacak bir sarkim ve açiklayamamanin derdi var bile olmayacakti.
Insanin kibrinden baska hiçbir his onu zor olan yolu seçmeye itmez. Bir yolun birileri için zorlugundan söz ediyorsa insan, istedigi kadar yolun kendisine kolay geldigini söylesin hiçbir anlami yoktur. Mantikli olan seçtigi yolun zor oldugunu söyleyenleri anlayamamasi olurdu. Kibirli davranan her kimse gibi üzülüyorum. Kendine büyük beden pantolon aldiktan sonra aynaya bakana kadar kendini büyük hisseden çocukla aramdaki fark benim ayna ile çoktan karsilasmis olmam.
Alisveris merkezlerinde kiyafetinizi degistirmenize ragmen üsümemenizin, giydiginiz kumasin cinsini ögrenene kadar sicak ya da serin tutacagi konusundaki bir fikir yürütememenizin nedeni son yillarin en aldatici aleti klimalardir. Klimalar disarida degisen hava kosullarina ragmen size arzu ettiginiz dünya düzenini sunmakta son derece önemli bir yere sahiptir.
Klimalarin küresellesen dünya düzeni ile insanlarin hayatina girmesinin ask üzerindeki etkisini konu alan aktivist bir yazar, muhtemelen önümüzdeki 5 sene içinde edebiyat dünyasinda sicakkanli bir biçimde karsilanacaktir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here