Tiftik Keçisi

4
342

                                         

  Bir sinavim var hem de cografya dersinden. Çalisinca bal gibi de yapilabilecek bir ders. Yalniz ezberi fazla, insan o kadar sayfayi görünce arkasina bakmadan kaçmak istiyor benim sadik dostum.

    Cografya tiftik keçisini yücelten bir derstir kanimca. Unutma, her sey tiftik keçisi için! Medeniyetin simgesi tiftik keçileridir aslinda. Eski zamanlarda herkesin tiftik keçisi varmis. Sonra yerini otomobiller almis. Zatü’s Seyyare derlermis o zamanlar arabaya. Kendiliginden giden yani. Bu eskiler birakin zatü’s seyyare sahibi olmayi önünden geçmeyi bile gurur meselesi yaparlarmis… Hâsili kelam, zatü’s seyyare nami diger simsek Mc queen geldikten sonra tiftik keçisinin tahti sallanmaya baslamis. Böylece pabucu dama atilmis.

        Of aman Tanrim! Tiftik keçilerinin pabucunun dama atildigini söyleyerek sanirim medeniyetin simgesinin kalbini kirdim. Kalp kirmaktan zevk aldim. Ezdim onu. Her sey birbirini ezmeye çalisir lakin güçlü zayifi ezer. Kedi fareyi kovalar, fare kediyi yer klisesi…

    Geçenlerde bir tiftik keçisiyle karsilastim. Hayat üzerine sohbet ettik kendisiyle. Içim sikiliyor dedi. Sebebini sordugumda bana verdigi yanit o kadar üzücüydü ki hala gözyaslarima hâkim olamiyorum…

“Ah insanlari sevdigimde mutluyum oysa onlarin beni artik sevmedigini gördügümde üzgünüm. Hayat yorucu, nefes almak güçse eger… Hayat güzel degil. Hayat sadece bir çikolatan varsa güzel, amma velâkin bir tiftik keçisi asla çikolata yiyemez!” dedi. Öyle deme diyecek oluyordum ki son kelamini ettikten sonra söyleyecegimi dinlemeden gözü yasli yanimdan ayrildi.”Hayati baslatmak kolay, bitirmek zor.”

    Oysa beni dinleseydi ona hayati baslatmanin zor bitirmenin kolay oldugunu söyleyecektim. Ahh tiftik keçisi ah keske beni dinleseydin. Keske muallimim seni böyle anlatmasaydi. Medeniyetin simgesi oldugunu iddia etmeseydi çünkü sen sadece Ankara’nin simgesiydin. Ve eskiden arabalarin yerine sen kullanilmiyordun. Hayat böyle degildi. Bosuna depresyona girmemeliydin. Keçilerin yiyemedigini bile bile çikolatam yok diye aglamamaliydin. Kil keçisi olmadigina sükretmeliydin. Böyle yapmayaydin tiftik!

4 YORUMLAR

 1. keçi denince aklima geldi.

  bir zamanlar bir padisahin vezirleri devletin hazinesini yemisler ve bütçeleri iyice açilinca bunu kapamanin bir yolunu bulmuslar halki soyalim ama nasil demisler ve hemen bir çare üretmisler mesela bir sehir meydanina bir çadir kurmuslar ve içinede bir keçi yayrusu olan bir oglak koymuslar ve halki bu meydana gelmesinide telallarla çagirmislar ve haliki bu çadinin önünde tek siraya dizmisler.

  ve içeride bir hakim ve bir savci bir kaç tanede insan dövücüleri varmis ve o çadira vatandaslari bu çadirin içine girmelerini ve sorulana cevap vermelini sölemisler ve durum bu sahne ile baslamis islemye.

  içeriye giren kisiye sormus savci bey bu nedir demis ona oda demiski bu hayvan bir keçidir ve hemen hakime yaz buna on sapa ve 100 lirada para cesasi çünkü
  bu Allahi bu yüce mahlukuna keçi dedi ve kara verilmis ve infazda baslamis aninda bakmiski halk içeri girenler hem ceza veriyor hemde birde falakayla dayakta yiyiyor ve sormuslar bu cezalilara ne var içeride de siz ne dedinizde bu cezaya çarpildiniz desimler onlarda basina geleni anlatmislar.

  içeride bir keçi var ama ne desek olmuyor kabul edilmiyor yani bir keçi demis öteki keçi yavrusu demis biride bu oglaktir demissede bunlarin hiç binini ne hakim nede savci bey kabul etmiyormus yaziyorlarmis onlara cezayi atiyorlarmis onlar birde sopayi bu ara biri daha girmis bu çadira.

  savci bey onada sormus soruyu bu nedir adam isi artik bildigi için demis ki oda buna keçi desem keçi degil oglak desem oda degil keçi yavrusu desem o hiç degil bu olsa olsa Allahin bize verdigi bir zulmudür derim ve neyse cazami ben onu para olarak onu vereyimde bali beni halk içinde falakayla dövmeyin demis ve o böyle paçayi kurtarmis derler.

  bu hikayede insanlik hayatimizi zaten ortaya koymuyormu derim ve herkeze çok selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here