Timurlenkin Filleri

0
281

Timurlenk fillerini çok sever, bakimi zor olan fillerini de civar köylere göndermis Nasrettin Hocanin köyü de bu fillerden nasibini almis.
 
ancak, Hocanin köyüne gönderilen fil çok oburmus ve bir türlü doymuyormus. Köyde adeta kitlik baslamak üzereymis. Köylüler toplanip filin iadesine karar vermisler.
Hep beraber Timurlenkin huzuruna gidip, kendilerine gönderilen fili besleyemediklerini belirtip,  geri alinmasini isteyeceklermis.
 
 bunun için de Nasrettin Hocayi sözcü seçmisler. belirlenen gün gelince timurlen in huzuruna çikmislar. timurlenk, gelenleri süzdükten sonra sert bir ses tonuyla Hocaya; söyle bakalim ne istiyorsunuiz?
 
dediginde, Hoca konusmadan önce sag ve sol tarafina bakmis birde ne görsün, gelenlerden kimse yok. Kekeleyerek;  Efendim,  bizim köye gönderdiginiz fil varya… onun için geldik de…
Evet… ne olmus o file? Hoca son bir çaba ile basini çevirerek arkasinda da hiç kimse kalmadigini fark edince. Yanliz birakilmanin da sikintisi içersinde Timurlenke dönmüs  Efendim biz gönderdiginiz erkek fili çok sevdik de acaba bir tane de disi fil gönderirmisiniz diyecektim!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here