Türk Seciyesi – Türk Milletinin Onuru, Sani ve Dürüstlügü…

9
474

20. yy baslarinda Istanbul Bahçekapida ünlü mü ünlü Macar bir terzi var imis. Ünü o kadar yayginmis ki, Istanbulda ne kadar kalburüstü zengin varsa hepsini o giydirirmis. Saygi deger Mösyö Back.

O devrin en önemli gece kulübü Circle Dorian daimi müsterilerinden olan meshur terzimiz bir aksam Fransiz, alman, rum, Ermeni, Yahudi vs den olusan dostlari ile sohbette imis. Baslamis anlatmaya…

Efendiler! Ticarethanemde tezgâhtarlik eden bir Türk var idi. Kendisini askere çagirdilar. Giderken avans olarak almis oldugu 15 Lira borcu veremeyecegi için özür diledi. Akabinde savastan döner dönmez ne yapip edip borcunu ödeyecegini belirtti. Malum harp zamani, ne denir ki… Elim mahkûm kabul ettim. I. Dünya savasi bittikten sonra genç bir delikanli ziyaretime geldi ve tezgâhtarin oglu oldugunu söyledi. Babasinin harpte sehit düstügünü bu sebeple babasinin borcu olan 15 Lira’yi ancak kendisinin getirebildigini belirtti. Ayrica borcu daha önce ödeyemedigi için de özür diledi.

Malum, durumdan çok etkilendim. Parayi kabul etmek istemedim. O zaman da delikanli pek üzüldü ve bunun baba vasiyeti oldugunu yineledi. Kabul etmezsem babasinin ruhunun rahat etmeyecegini belirtti. Ayrica bunun kendisi için bir namus borcu oldugunu da belirtti.

Sohbetin son demlerinde Mösyö Black’in gözlerinden yaslar akiyordu.

9 YORUMLAR

 1. nerdeeee o güzel ,dürüst yürekler ,nerde????
  benim çocuklugumda yalan söyleyen bir esnaf dahi dislanir toplum disi edilirdi insanlar dükkanina ugramaz aforoz ederlerdi. simdi alkislaniyor en yalacisi …
  kaleminiz daim olsun.

 2. Iyi de tek dürüst biz miyiz bu dünyada?
  Pek saygideger insan Tezgah abimiz dürüst diye tüm Türk milleti de dürüst müdür?

  Sorulari çogaltabilirim ama gerek yok sanirim.

 3. Hosbuldum, tesekkür ederim.
  Serkan, tabi ki durum bundan ibaret degil. Ancak, bizim tarihimizde bu sekilde anlatilan o kadar çok yasanmis var ki… Ben de bunlardan birini paylastim sadece. Bildiklerimi paylasmaya devam edecegim. Su an bekleyen bir yazim var zaten.

 4. tesekkür ederim hepinize 🙂

  Bu tarz bilgileri paylasmayi seviyorum. Siyaset vs yüzünden tarihimizden bihaber, hatta utanir olduk. Osmanli derken kisik sesle söyler olduk. Egrisiyle dogrusuyla bu bizim tarihimiz, baska kimsenin degil.

  Bu konuda çok doluyum 🙂 Fazla konu disina çikmak istemiyorum. Elimden geldigince tarihte yer etmis bu anektodlari yazmaya çalisacagim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here