Türk Sinemasi Yeniden Dogdu

3
265

Son günlerde hayatta içinde bizden bir seyler olanlari ariyoruz hep. Çünkü bir adim daha yakin hissediyoruz bizden oldugunda. Iste tam bu kistasa uyan bir seylerden bahsetmek istiyorum.

Yerli filmler…

Onlar bizleri anlatiyor, bizleri gizliden gizliye birilerine benzetmeye çalismiyor, yabanci hayranligi yaratmiyorlar. Ve artik sonunda onlarinda sesini duyabiliyoruz, bizde variz diyorlar ve sonuna kadar iddialilar.

Yerli yapimcilar artik kaliteli islerin hak ettigi ilgiyi gördügüne inaniyorlar. Bunu onlara iyiyi kötüyü ayirt ederek bizler ögrettik ve kazanan yine bizler olduk.

Tüm degisim 1996 da basladi. Herkes Baranin Keje’ye olan ölümüne sevdasini ve mega kentte karsilastigi trajikomik olaylari konusmaya baslamisti. Artik Eskiya gösterimdeydi. Sener Sen, Ugur Yücel ve Sermin Sen senelerce unutulmayacak bir oyunculukla sunmuslardi bize bu mükemmel hikâyeyi. “Eskiya“nin 2 milyon 568 bin 339 kisi tarafindan izlenmesi “Türk Sinemasi’nin seyirci ile barismasi” olarak degerlendirildi.

Daha sonralari sov dünyasi bu ise girmeye basladi. Vizontele, Kahpe Bizans, Her Sey Çok Güzel Olacak, Gora, Organize Isler, Hokkabaz. Ve sevildiler de. Çünkü bu halk seviyeli espriyi de takdir etmesini biliyordu.

Bazi filmlerde vardi ki onlara izledigimizde aci çekecegimizi bile bile gittik. Babam ve Oglum Türk sinema tarihine “Basbakani bile aglatan film” olarak geçti.

Bunlar bildiklerinizdi. Simdi biraz daha gölgede kalmis yapitlara bakalim. The Imam, Takva, Fasulye, Kilit, Ilk Ask, Uçurtmayi Vurmasinlar, Saskin. Bu bölümdeki yapitlar hakkinda ayrintili bilgiye www.beyazperde.com’dan hizli arama yaparak rahatlikla ulasabilirsiniz. Daha tatmin edici bilgiler için film yorumlarina göz atmayi unutmamanizi öneririm.

Senaryolar onlari canlandiran oyuncular ve bunun her asamasinda emegi olan yönetmenler tarafindan anlam kazanirlar. Türk sinemasinin Türkan Soray, Sener Sen gibi duayenlerini saymayi planlamiyorum bu bölümde yildizi yeni parlayan ve çok daha iyi yerlere gelecegine inanilanlar var. Dolunay Soysert, Bennu Yildirimlar, Evrim Akin, Ezgi Mola, Özgü Namal, Devin Çinar, Timuçin Esen.

Türk Sinemasi’nin yeniden dogusuna göz attiktan sonra sormak istiyorum yoksa siz hala Türk Sinemasi’ni Yesilçam dan ibaret görenlerden misiniz?

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here