Türkiye ve Dünya Engelli (Özürlü-Sakat) Güzellik Yarismasi

3
347

Yazimiza konu olan güzellik yarismasi biraz farkli… Oysaki birçok çesidi defalarca birçok ulusal kanallarimiz tarafindan gözümüze gözümüze sokulmustu. Hemen hemen her kanalda görebiliyorduk çesitli türevlerini. Dünya güzeli, Kâinat güzeli (o da nasil oluyorsa artik? Hem kâinat yarismasi diyoruz hem de sadece insanlar arasindan seçiyoruz!) yeralti güzeli, hamsi güzeli vs…

Simdi de engelli (özürlü!) bayan vatandaslarimizin en güzelinin seçilecegi bir yarisma tertip edilecekmis.

Adini daha önce duydunuz mu bilmem? Kendisi de bir engelli olan Yeliz Güllü hanim ve organizatör Arif Çelik’in bir araya gelmesi ile olusturulmus bir proje. Bu arada Yeliz Güllü hanim’im bir de kitabi var, kitabinin ismi Özürlü Oldugum Için Kimseden Özür Dilemiyorum

Bir Engellinin gözünden hayata, yasama bakisin anlatildigi…

Konuya daha hâkim olabilmek için biraz daha detayli bir arastirmaya giristim. Öncelikle dile getirmek istedigim bir husus var. O da güzellik yarismasini dahi yapmaya yeltendigimiz kisilere hala bir sifat konduramama sikintisi…

engelliMesela http://www.youtube.com/watch?v=sxM2jjP2W08 adresinde Yeliz Güllü ve Kanal D spikeri arasinda geçen konusmada hem Yeliz Güllü hem de spiker tarafindan sarf edilen 3 sifat var. EngelliÖzürlüSakat Birebir yasayan bir insan bile bu sifatlardan hangisini kullanacagini bilmezken, toplumdan nasil, ne derece ve ne beklenir ki?

Yabanci dillere bir bakalim, bizdeki çeliski onlarda var mi? Ingilizce Handicapped ya da Disabled kelimelerini görüyoruz ki ikisi de sakat demek. Kaldi ki Disabled kelimesini yorumlamaya kalkarsaniz Türkçede aciz kelimesi esdeger olur, o derece… Almancada da keza öyle…

Hayatimiz boyunca hep acidik onlara. Ama ögretilen gösterilen de böyle degil miydi?(genellememi mazur görün lütfen!) Ilkokuldayken okulumuza koro olarak gelirlerdi. Ya da en ucuz kâgittan yapilmis sari zarflari velilerimize göndertirler, para isterlerdi dernek adina. Ya da bir anda okula gelirler, eve götürmeye firsatimiz olmaz, harçliklarimiza ortak olurlardi. (Lütfen dikkat! O zamana ait çocuk akli degerlendirmesidir…) Öglen ki yemek paranizin bir kismini verip köfte ekmek yerine simide talim etmekle, gün boyu vicdan azabi çekme arasinda seçim yapmaya zorlanirdik. Kimimiz simidi, kimimiz de köfte ekmegi tercih ederdi.

Bugün bile Istanbul’un en islek caddelerinde, bazen tek, bazense gruplar halinde sarki söyleyip yardim isterken (diger tabiri kullanamayacagim!) görüyoruz onlari. Diger tarafta görme engelli Bogaziçi mezunu bir dostum, kendisini en çok üzenin kendisine acinmasi oldugunu birçok hikâye ile dile getirmistir defalarca.

Sürekli bir acima, gözlerinin içine bakamama ve kendi öz kültürü ile de buna yatkin bir toplum nasil olsun da sizlere normal insan gibi davransin ki?

O kadar çok dernek, o kadar çok web sitesi var ki engellilerle ilgili. Biraz arastirdiginiz zaman sasirip kaliyorsunuz. Hangi birine yardim edeceginizi, hangi birine gönülden yardimci olmaya çalisacaginizi bilemiyorsunuz. Hepsi de ayri telden çaliyorlar. Sizce de bir igne ve çuvaldiz ikilemi degil mi bir parça bile olsa da?

Yarismanin web sayfasinin durumu ne yazik ki içler acisi. Firefox sayfayi açtigim zaman kendini kapatiyor. IE ile bakip yaziyorum yazimi mecburen.

Efendim yarisma 13 Mayis Sakatlar haftasinda (haftanin adinda sakat kelimesi geçiyorken, telaffuz etmemeye çalismak ne kadar ironik!) Antalya’da seçilen 20 finalist yarisacakmis. Bu arada 300 kisi katilmis yarismaya. Kayitli 8.000.000 kayitli olmayan tahmini 15.000.000 (Nüfusumuzun 4’te biri ama biz daha sifatlandiramiyoruz)

Kraliçe seçildikten sonra da, Dünya Engelli Güzellik Yarismasi 8 Aralik 2008’de yine Antalya’da yapilacakmis

Umarim bu yarisma hem engellilere, hem de topluma bir ayna vazifesi görür. Herkes kendine bir pay çikartir ki, hem engelliler hem de engelli olmayanlar adina daha bütün bir toplum olmak için neler yapilmasi gerektigine dair kafalarda bir ünlem isareti olusturur.

Bu arada konuyla ilgili ne görme engelli vekilimiz Lokman Ayva, ne de bürokratik anlamda herhangi bir girisim, destek vs. olmayisi da dikkatimi çekti. Birakin bunlari konuyla ilgili (sadece internette arastirabildigim kadar) dogru dürüst bir dernekten de bir destek vs göremedim! Sanirim organizasyonun özel olmasi bundaki en büyük sebep.

Sizce de öyle olabilir mi?

3 YORUMLAR

  1. MERHABA BEN YELIZ GÜLLÜ. BIRAZ ÖNCE YAZINIZI OKUMA FIRSATIM OLDU. KIM OLDUGUNUZU VE NEREDE NE GÖREVDE YER ALDIGINIZI BILMIYORUM. AMA SADECE BILDIGIM VE ANLADIM TEK BIR SEY VAR. GALIBA SIZDE ENGELLISINIZ VE ENGELINIZI ASAMAMISSINIZ. BENIM BEYAZ SHOWDA BEYAZIT ÖZTÜRK ILE YAPMIS OLDUGUM KONUSMAMIN IÇERISINDE "ÖZÜRLÜ, SAKAT, TOPAL, KÖR " VS. DENMESI BENIM NEREDE NE KONUSACAGIMI VE NASIL HITAP EDECEGIMI BILMEYISIMDEN DEGIL. INSANLARA INCE BIR DOKUNDURMA YAPMAK ISTEYISIMDENDIR. YOKSA BENDE PEK TABII BILIYORUM  NEREDE NE KONUSACAGIMI. ORADA VERMEK ISTEDIGIM MESAJ: NEDENDIGI HIÇ ÖNEMLI DEGIL, ÖNEMLI OLAN BANA INSANCA YASAMA HAKKIMI VERSINLER. SIZINDE BUNU ANLAMAYISINIZ BENI HAYRETE DÜSÜRDÜ. ENGELLI BIR BIREY OLARAK ÇOK ÜZÜLDÜM. TÜM OKURLARA SEVGI VE SELAMLAR.  

  2. Sevgili Serkan, Yeliz hanim ima yoluyla engelli olup olmadigini ögrenmek istemis. Cevap vermemis oldugunu görünce ben de merak ettim açikçasi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here