Tutsak Yunuslarin Sessiz Çigliklari…

5
249

Birçok yunus ve balina türünün gelecegi tehlike altinda… Kirlilik, yasam alani kaybi, besin stoklarinin azalmasi, aglara takilma gibi kaygi verici düzeye gelmis tehditlerle karsi karsiyalar. Ne yazik ki en zeki, en çok “gülümseyen“, strese en dayanakli türler sayilari gitgide artan yunus tesisleri için denizlerden kopariliyor ve ülkeler arasinda bir ticaret objesi oluyor. Dogadaki popülâsyonlarin gelecegini tehdit eden canli yunus ve balina ticareti ve yeni yunus gösteri tesisi insaatlari kaygi verici boyutlara ulasti. Yunus gösterisi ve hala bilimsel olarak kanitlanmamis “yunus terapisini” uygulayan merkezlerin ve dogadan canli yakalanan yunuslarin sayisi Türkiyede de gittikçe artiyor.

Tüm bu canli yunus avlari ve merkez insaatlari ne yazik ki yasal izinlerle yapiliyor. Bu yüzden SAD-DEMAGin da aralarinda bulundugu 5 Avrupa ülkesinden 8 STK, AB ülkeleri ile, Isviçre ve Türkiye Hükümetlerinden yunus ve balina ticaretinin ve yeni yunus tesislerinin yapiminin bir an önce durdurulmasini isteyen bir imza kampanyasi baslatti.

Yunus ve balinalarin zalim yöntemlerle canli yakalanmasi, bu sirada birçok bireyin bogularak ölmesi, tutsak olarak yasatilabilenlerin dogadaki hemcinslerine göre oldukça kisa olan ömürlerini stres içerisinde ve belki de uçaklarla yunus tesisleri arasinda yolculuk yaparak geçirmesi sizleri de rahatsiz ediyor mu? Sizler de bizim gibi yunuslara en çok denizlerin, özgürlügün yakistigini mi düsünüyorsunuz? Öyleyse gelin bu imza kampanyasi ile yunuslarin denizlerde, özgürce yasamasini istedigimizi yetkililere duyuralim. Sadece bizlerin degil, torunlarimizin da denizlerde özgür yunuslarla karsilasabilmeleri için lütfen bu dilekçeyi bastirin, elle doldurun ve adresimize gönderin. Bu formu çevrenize ileterek tüm dogaseverlerin kampanyaya destek vermesini ve sesimizin daha güçlü çikmasini saglayabilirsiniz. Katkilariniz için simdiden çok tesekkür ederiz.

5 YORUMLAR

 1. Tamamdir, yunuslar kendilerine ait denizlerde yasasinlar, özgürlessinler…

  Cici editim sagolasin bu tür kiymetli haberleri bizimle paylastigin için 🙂

 2. Rica ederim. Insanlar hayvanseverlik mevzusu aslinda oldukça derin bir konu. Biraz daha yazmak lazim, daha derine inmek lazim. Bu yazi sadece bir duyuruya ortak olma, destek olma yazisi.

  Kaynak da Sualti Arastirmalari Dernegi…

 3. Geçen gün sahil günlügü programinda sunucu bey Fatih Türkmenoglu Yunus parklarda Yunusa tutunarak suda kaymanin oldukça zevkli oldugunu söyledi. Hanimefendi de onlar da bize binse yolda yürürken gibi laflarla anlatmaya çalisti durumun vehametini.

  Hanimefendi anlatamadi Fatih bey. Bir kere Yunuslar memeli. Önce bunu bir hatirlatayim. ikinci olarak yukaridaki yorumumda bahsettigim filmi oturun da bir izleyin.
  O parklardaki yunuslara hokkabazlik yaptirmak için nasil yakalaniyorlar, yakalanan yunuslardan kaç tanesi hayatta kaliyor? Kaç tanesi su tanklarinda sen o havuzda yüzgecine tutunup "ehueeh" "euehueh" çigliklariyla suda kayasin diye telef oluyor? Bir ögren bakalim. Ondan sonra elinde mikrofonla kamera karsisinda kendi programinda sözde vicdan muhasebeni yapabileceksin?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here