Üç Bes Çapulcu – Taksim Gezi Parki Olaylari

16
234
Ne zaman açiklama yapilacak olsa, sürekli üçten- besten bahsediliyor. Üç-bes çocuk, çapulcu, agaç… gibi. Evet biz üç- bes ayyasin, üç-bes çapulcu torunlariyiz. Bununla da gurur duyuyoruz. Bu direnis, sadece Gezi Parki direnisi degil. On bir yilin bize attigi kaziklarin artik canimizi yakmasindan olusan bir direnis. Kaziklari geri iade etmenin zamani geldi de geçiyor, bile.

%50LIK kisim gelse de fark etmez. Biz Kurtulus Savasini kazanmis, ülkemizi demir aglarla örmüs bir milletiz. Bütün dünya destek veriyor. Sizlerin TOMAlariniz, biber gazlariniz varsa, bizim arkamizda dünya var. Önderimiz Atatürk var. Ormanlarimizi yaktiniz, egitimi mahvettiniz, tarihi miraslarimizi yiktiniz ve sattiniz, bayramlarimizi engellediniz, dizilere karistiniz, sehit annelerine “yaygaraci”, sehitlere “kelle”, Izmire “gavur” dediniz, T.C ibarelerini kaldirdiniz, dagdakileri ise kahraman ilan ettiniz, ve daha nicesi.


Gezi Parki simgedir. Bu yapilanlarin intikamini almak isteyen bir savasçidir. Bir kaç agaç degildir. Sizler bunu anlayana kadar direnmeye devam edecegiz. Göle maya çalmaya çalisiyoruz belki ama, bu sefer o maya tutacak. 

tatürk geldi, Gezi Parkindaydi. Sizler göremezsiniz, ama oradakiler gördüler. 


Taksimde parlayan kivilcim, dünyaya yayildi. Degil %50, %150 gelse, bunu degistiremez. Çünkü güçleri yetmez. Bu olay iyi seylere de vesile oldu. Halk din, dil,  oyuncu, müzisyen, yazar, GSLI, FBLI, BJKLI… demeden bir araya geldiler. Tekrar kenetlendiler. Insanligin üzerindeki ölü topragi kalkti.

Biz yoktan var eden ayyas dediginiz insanlarin evlatlariyiz. 

Var olan vatanimizi yok edilmesine müsade etmeyecegiz. Bu #Direngeziparki #DirenTürkevladi


Arkamizda tüm dünya 

Yikilmayacagiz asla,

Böyle yer etmeli akillara,

Üç-bes çapulcuyuz, ama

Sonlarina sifirlar kondugunda,

Üç yüz- bes yüz oluruz,

Üç bin- bes bin de,

ÇÜNKÜ BURASI TÜRKIYE…


HALK OLARAK SORUYORUZ: ” SIZCE BIR KAÇ ÇAPULCUNUN SADEDE GEZI PARKI DIRENISI MI? YOKSA DIRILISI MIDIR?”

16 YORUMLAR

 1. Simdi ben bu heyecani çok iyi anliyorum. Katiliyorum da çokça.

  Biliyorum, gururumuz incindi öfkemiz kabardi ugradigimiz haksiz ve orantisiz siddet karsisinda. Ki bu kadar akilliyken asagilayici kelime olarak seçilen "çapulcu" lakabini mizaha çevirebilecek kadar zeki olan, kimi üç dil bilen, kimi ülkemizin seçkin okullarinda okuyup "insan" olan arkadaslarimizin yanindayiz evet… Hep yaninda olacagiz evet… Lakin,

  ben diyorumki; sagduyuya ihtiyaç olan günlerdeyiz. Olayi kayikçi kavgasina çevirmek bizi güçlendirmez. Halk dedigimiz insanlari ötekilestirmeye çalismak da bize yakismaz. Algilama yetenegini bozmak için ugrasilmis insanlarla alay etmek bence dogru bir yöntem degil! Onlara öfke kusmak yerine onlari kullanan sistemin egemenligini genisleten olgular ile sonuna kadar savasmak daha akillica geliyor us'uma! Eger bu kutuplasma devam eder ve bizle de buna katki saglayici davranis, söz, eylemde bulunursak savunmaya çalistigimiz degerler bir bir yikilir ve bizde o sistemin bir parçasi haline dönüsür "fasist" birer kukla oluruz!!!

  Aman ha! gözünüzü seveyim yapacagimiz her davranisi ve agzimizdan çikan her sözü bir iki kere düsünüp öyle hareket edelim… Bildiginiz gibi "bu egitim sisteminde, bu sosyal düzende, bu medya karsisinda BIR ÇAPULCU kolay yetismiyor."

  sevgilerimle,

 2. öncelikle düsüncelerini paylastigin için tesekkür ediyorum. endise etmeni anliyorum, hak da veriyorum. ama sen susarsan, ben susarsam, nasil kavusur karanliklar aydinliga? sence 11 senenin verdigi suskunluk yetmedi mi? asil simdi susarsak, fasist olmus olmaz miyiz? yazdiklarim benim düsüncelerim. katilip, katilmamak sizlere kalmis. ben kimseyle alay etmiyorum, ötekilestirmiyorum, ben gördüklerimi, okuduklarimi yazdim. kukla olmak istemiyorsan, düsüncelerini dile getirmen gerekir, aman ben suna dokunmayim, dersen kukla olmayi kabullenmissin demektir. biz aksine kuklayken, iplerimizi kopartip, özgürce yasamak istiyoruz.

 3. 1 neden yorumumu kisisellestiriyorsun?
  2 sustugumu nereden çikariyorsun?
  3 sen simdi ne yaptigini saniyorsun?
  4 susmakla fasizmin alakasini anlayamadim gerçekten:))
  5 yazdiklarimdan bir bok anlamamissin:)))

  özgürlük nedir bir izahini yap da kisisellestirmeden olgular üzerinden tartisalim!!

  simdi bunca yazidan sonra gidip o "bok" kelimesine takilacaksin bahse girerim:)

 4. 1. yorumunu kisilestirmedim, sadece kendi düsüncelerimi anlatmaya çalistim. yazimin dilini aktarmaya çalistim. yanlis anlasildiysam, özür diliyorum. bir de hak verdigimi söylemistim basta, bir daha oku derim.

  2. ben sana susuyorsun demedim. kendine alan sensin. ben ülkenin genel sessizliginden bahsettim.

  3. ben simdi basta da yazdigim gibi gözleyebildigim kadariyla, kendi düsüncelerimi sizinle paylasmak istedim. katilip, katilmamak sizlere kalmis.

  4. susarak, bize yapilanlari kabullenmis oluyoruz. On bir yil yedigimiz kaziklara eyvallah demis oluyoruz. fasist olan basimizdakiler, biz sessiz kaldigimiz sürece, hakkimizi aramadigimiz sürece, onlardan oluyoruz ki degiliz.

  5. hakaret etme, o lafi geri al. ben sana hakaret etmeden, anlatmaya çalisiyorum. her dedigini gayet iyi anladim.

  bir insan, özgürlügün ne oldugunu bilmiyorsa, hep baskasinin eteginin altina siginiyorsa, kendine ait bir ideali yoksa, her yapilana boyun egiyorsa, o kisi özgür degil demektir. Ama bunlarin tam aksiyse durum, o kisi ve o millet özgür demektir. Özgürlük, baskasinin özgürlügünü kisitlamadan, onun önüne geçmeden, yaptigi ve söyledigi her durum ve davranisidir. sözlüge ya da nete de bakabilirsin 🙂

 5. Hakaret etmem ben! Lafimi da hiç geri almadim… Almam.

  Yangina kürekle gitmek ile akilli davranip boyun egmemek ayni seyler degil!

  Özgürlügün ne oldugunu sözlük kurcalamadan da anlayabilirim:))

  Ayrica özgürlügü tarif edememissin hatirlatiiyim:)) sözlükte yazilan gibi degildir. Çok baska bir seydir…!!

 6. Hakaret etmem ben! Lafimi da hiç geri almadim… Almam.

  Yangina kürekle gitmek ile akilli davranip boyun egmemek ayni seyler degil!

  Özgürlügün ne oldugunu sözlük kurcalamadan da anlayabilirim:))

  Ayrica özgürlügü tarif edememissin hatirlatiiyim:)) sözlükte yazilan gibi degildir. Çok baska bir seydir…!! Zira, özgürlügün de kendi içinde bir disiplini vardir.

  Demokrasi egitimli sagduyulu insanlarin içinde varligini sürdürebilir diger türlü sen bana bunu yaptin o zaman ben de sana sunu yaparim türünden davranis sekli ile oligarsiye dönüsür. Ve bu inatlasma sonucu da ortaya bir yigin diktatör çikar!

  Ben bunu tercih etmem ama ayni zamanda boyun da egmem!!!

  kisaca bu sevgili antikayna…

 7. Hakaret etmem ben! Lafimi da hiç geri almadim… Almam.

  Yangina körükle gitmek ile akilli davranip boyun egmemek ayni seyler degil!

  Özgürlügün ne oldugunu sözlük kurcalamadan da anlayabilirim:))

  Ayrica özgürlügü tarif edememissin hatirlatiiyim:)) sözlükte yazilan gibi degildir. Çok baska bir seydir…!! Zira, özgürlügün de kendi içinde bir disiplini vardir.

  Demokrasi egitimli sagduyulu insanlarin içinde varligini sürdürebilir diger türlü sen bana bunu yaptin o zaman ben de sana sunu yaparim türünden davranis sekli ile oligarsiye dönüsür. Ve bu inatlasma sonucu da ortaya bir yigin diktatör çikar!

  Ben bunu tercih etmem ama ayni zamanda boyun da egmem!!!

  kisaca bu sevgili antikayna…

 8. o insanlar yapilanlara karsi boyun egseydi, hemen orayi terketseydi, iyi olacakti degil mi? basimizdakiler de at kosturmaya devam edecekti. ama hak aradiklari için kötü oldular. çapulcu, ayyas oldular. ATATÜRK düsmanlara karsi boyun egseydi, simdi ne sen ne de ben bu rahatlikla oturuyor olamazdik. bu insanlarda Atatürk nasil savastiysa ve de kazandiysa, kaçmadiysa, karsilik verdiyse, oradaki insanlar da kaçmadi.
  özgürlügü ben kendimce tanimladim, sözlüge bakarak degil. herkese göre tanimi farklidir. tipki hayatlarimizin farkli oldugu gibi. oligarsi yaratan basimizdakilerdir, polislerdir.

 9. :)))

  O insanlar! Yani ben:))

  Ben seni anliyorum. Sen de beni anla ama lütfen… Bak kaç yasinda insanim gaz yedim, tazyikli sular sikildi üstüme. Hem sadece bana da degil! Ayni zamanda çocuklarima da… Ve bütün direnisteki yoldaslara da… Hatta demokratik hakkini kullanan tüm insanlara da… Bu uygulanan siddet akilli bir kafanin isi degil!!!

  Oysa biz akilliyiz. Hakkimizi "göze göz dise dis" siddet araciligiyla degil, bilakis demokratik yoldan arayacagiz. Bize bu yakisir.

  Böyle zamanlarda kendini koruma altina alip benmerkezcilik yapmak yerine birlikte halk olarak örgütlenmenin bilincinde bir çogunun göremedigi ise yarar isler yapildi. Yani "boyun egilmedi"… Zira mesele su ki; o parktan müdahale ile çikartilan vatandasin anlamli nesnelligini görmek için 31 Mayis ile su andaki durum araligina bakmak yeterli! Bu bir kazanimdir eyvallah! Lakin isi kutuplastirici hareketlere yöneltirsek/ yöneltici söz ve davranislarda bulunursak bu kazanimlari da kaybederiz diyorum. Iste üstte anlatmaya çalistigim bu!

  Biz siddeti kinayan ve yaptirimlarimizi demokratik yoldan arayan bireyler olarak "gaza" gelmemeliyiz!!! Kimki haksiz, adaletsiz davaranmisirt bunun hesabini tek tek verecektir. Bizim yapmamiz gereken siddet degil, adaletin yerine gelmesi için olaylarin takipçisi olmaktir. Ama nasil? Demokratik yoldan…. Yoksa ötekilestirmeye çalisanlardan bir farkimiz kalmaz…!

  Umarim izah edebildim:)

 10. Ayrica, Mustafa Kemal Atatürk hiç bir zaman demokratik yoldan sasmamis ve hiç bir zaman eli sopali bir sarlatan olmamistir. Izledigimiz yol onun aydinliga açtigi onurlu yol olmalidir…

 11. Verdigin örneklerin ülkemizde yasaniyor olanlarla farkliliklari var. Söylemek istedigim tam da bu aslinda. Bizim karsimizda "düsmanimiz" diyebilecegimiz bir kitle yok! Algilari bozulmaya çalisilip sürekli kutuplastirilmaya çalisilan ve bizim insanimiz olan bir kitle var! Aldiklari emri piskopatça uygulayan bir kolluk gücü de var evet. Sindirme, yipratma politikasi uygulaniyor evet. Yarali ve can kayiplarimiz da var bu çok üzücü buna da evet. Ancak sagduyumuzu kaybetmemeliyiz. Bunu asla yapmamaliyiz. Nedenini ayrintilariyla tartisabilirz baska bir baslik altinda ama…

  Ayrica, Mustafa Kemal Atatürk hiç bir zaman demokratik yoldan sasmamis ve hiç bir zaman eli sopali bir sarlatan olmamistir. Izledigimiz yol onun aydinliga açtigi onurlu yol olmalidir…

 12. ben de zaten aksini iddia etmiyorum ki. oradaki insanlar aksine tamamen sag duyulariyla hareket ediyorlar. hiç kimsenin zorlamasi ya da tehditi olmadan oradalar.
  ben de bunu kendimce aktarmaya çalistim. yoksa niyetim sen söylesin, ben böyleyim demek degil. en son karanfillerle gitmisler, anma töreni yapmak için ama yine sert müdalede bulunulmus. burada ben sag duyu göremiyorum. öncelikle polislerin sag duyulu olmasi lazim.

 13. Agustos Böcekleri duraksiz zikre dalarken, biz hu demeyi çok gördük. Ekmek kazanalim derken, ekmegi verene degil, patrona el pençe divan olduk…

  Devlet hastahaneyi, okulu, yolu kolay yapar. Hatta imfye olan borcu bile kapatabilir. Ama en önemlisi farkli renkleri ayirmadan bir araya getirebilmesi.. Bunu yapamadigi takdirde manen bir çöküntüye girer.

  Konu Atatürkçülük degil, konu gezi parkinda yürüyenler hakli degil, konu 11sene hiç degil… Konu, gönül kirmak, solcunun gönlü kirildi sagci sevindi, sagcilarin basörtüsü çekildi, güldü ler…

  Farkli renkler, kültürler bir araya gelmedikçe bu ülkede, azinliklarla çogunluklarin kapismasi kaçinilmazdir.

  Duysuz bir ampül daimi yapmaz, bu yüzden yüce divan dan sag duy/u ve eylem yapan arkadaslarinda taassuben degil bilinçli olmalarini temenni ederim…

 14. onlar zaten bilinçli ve her seyin farkinda olan insanlar. bunu neden görmek istemiyorlar. biraz haber seyretseler görürler. basi örtülü olanda orada insanlara yardim ediyorlardi. onlarda bikti artik, ampülün cizirdayip durmasindan. temasiz konusmalarindan. biz sagci solcu diye ayrim yapmiyoruz ki, zaten öyle bir sey olsaydi, 23 gündür böyle güçlü bir direnis olmazdi.

 15. Ayni görüsün zittini savunan insanlarin oldugunuda unutmamak gerek. Ki hakli boyuttan haksiz boyuta düsüren insanlar var, bknz: Gonca Vuslateri (Vasfiye Teyze). Oradaki insanlar suurlu,digerleri suursuz zihniyeti yine bir ayrima giriyor. 23 gündür kuvvetlibir direnis… Bu ülkede muhaliflerin oldugu kadar,birde erdogancilar var. mühim olan her iki kesimin birbirinin özgürlügüne müdahale etmeden,kardesce yasayabilmesidir. ki polisler biçaklanarak, vatandaslar kör olarak, taslar ile türkiyede intifada harekati yasatilarak, herkes yipranir. Darbe olmasada içerden darbeli ülkem…

 16. Erdogan bize o savasi açmasaydi, AKMYI DE yikicam demeseydi, polislerini orada insanlarin üstüne salmasaydi ya da en basindan parki oradan kaldirmaya çalismasaydi, bizim kimseyle bir derdimiz yoktu. baslatan, zeytin yagi gibi üste çikmaya çalisan yine o. geri çeksin polislerini o parkimizi ormanlarimizi ve içerideki direnisçileri serbest biraksin. o zaman bir sorun kalmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here