Üç Fidan…

11
371

“24 yasinda bir gencin dilinden dökülür mü “kendimi ülkem için feda ediyorum”

 “Bedendir öldürdügünüz düsüncem degil” kaç can ömrünün baharinda bunu söyleyecek cesarete sahiptir. Düsüncen yasiyor evet..düsündügün kadar ardindan gelemesek de senin gibi olmayi dilerdim

Yoldaslari için gözünü kirpmadan urgani boynuna geçiren nasil bir yürektir, bile bile ölüme bas koymak …Son sigarani içerken hayal ediyorum seni böyle derin derin içine çektigini ve son nefesini.. 52 dk asili kalip canindan kaç can gittigini..

Bir gün yolu aydinlatacaginizi bilerek girdiniz bu yola, yigitlerimiz kan çiçeklerimiz döktüler kanlarini sizin seriniz için. Adiniza yazilan türküleri isittiginizi biliyorum. Halkin evlatlariydiniz bir deniz deyisi vardi annemin birde oyy Hüseyin diye aglayisi.. Hiç okuma yazmasi yoktu anamin ama onlar devrimçiydi evet devrimci bile diyemezdi anlamini bile bilmedigini bilirdim yine de övgüyle bahsederdi hakkimiz ariyorlar bizim derdi..

Senin kadar serefli karsilar mi insan ölümü ben hiç nasil ölecegimi düsünmedim..Böyle cesaretli olur muyum yok hiç sanmam biz sizler gibi degiliz sizler gibi olmadigimiz için hala musta bir bebek küvöz olmadigi için ölüyor.. Okulda bir ögretmeninin gözü önünde sirf sevmedigi için öldürülüyor genç kiz.. Analar sizin gibi yigitler yetistirmiyor artik, ezilen bir köylüyü gördügünde dur demiyor insan.

Savunmani dinliyorum canli sesinden nasil da kendinden emin “ Türkiye’nin bagimsizligindan baska hiçbir sey istemedik ve hayatimizi bu yola koyduk Varligimizi Türk halkina armagan ettik” bunu duyan bir gencin içine sizi girmez mi? Bu günün Türkiyesin de hala fikirlerini söyleyemiyor insanlar 1972’den bu yana çok degisen bir sey yok. Gerçekler saklaniyor etnik kökenli haklar bastirilmaya çalisiliyor, yasasin haklarin kardesligi siari hiçe sayiliyor, emperyalist güçler vatan bölünsün diye Kürt-Türk kardesligini yok ederek halki birbirine düsürüyor. Eskiden bir devrimci için halk ayaklanirken simdi tas atiliyor.

Hani sana belediye baskaninin evini gösteren çocuk gibi tebessüm etmiyorlar artik. Senin kadar merhametli de degil insanlar yalvardigi için az önce seni yakalatmak isteyen o herife beni öldürme bu çocuklara aci dedigi için seni öldürmek istedigini hiçe sayip gittigin gibi gitmiyorlar. En yakinimizdan çikiyor sirtimizdan vuranlar.

Gemerek’te o soguk hava da ellerin üsürken düsünüyorum seni, hani mavzeri tutabilmek için eldivenlerini atmistin ya çok üsümüstür ellerin diye üzülüyorum. Parkanin içinde heybetli durusun geliyor gözümün önüne biliyor musun deniz abi o parkandan bir sürü satin alan sözde devrimciler var simdi sirf imaj olsun diye giyinenler..

Ask olsun çocuk diye adina söylenen türküler de var ama, seni tüm masumluguyla seven analar da var 6 mayisi unutmayanlar o sabahi düsünüp acidan kendinden geçenler..

Bende seni seven o gençlerden biriyim kederimi yazmaya çalisan..

Seni ..üç fidani.. üç cani..daragacina korkusuzca yürüdügünüzü unutmayacagiz!!!

11 YORUMLAR

 1. insan kendinden baska kimseyi umursamiyor ya, arada bir çikiyor böyle kara sürüyü bozan beyaz koyunlar!aslinda tam tersi söz ama, simdi burada bizleriz ya kara olan, o bakimdan:)

 2. Rodrigonun Gitar Konçertosunu dinliyorum tipki senin daragacina giderken son istegin gibi,her ,inledigimde bir yildiz daha kayiyor koca gözyüzünde her gün eksilerek ve her gece yeniden çogalarak..

 3. Rodrigonun Gitar Konçertosunu dinliyorum tipki senin daragacina giderken son istegin gibi,her dinledigimde bir yildiz daha kayiyor koca gözyüzünde her gün eksilerek ve her gece yeniden çogalarak..

 4. kürtlügünle ögün ama kürtçülügünü savunma.

  çünkü hepimiz tek devlette hep ayni kanunla yönetiliyoruz.

  onlarin o üç fidan dedigin kisilerin bu devlete yaptigini kim yaparsa yapsin sonuç aynidir.
  onlar isterse burada yaptiklarini onlar gibiler isterser o yaptiklarini ABD de ve isterse almanyada ve nerde yaparlarsa yapsinlar sonuç gene degismez daima kanun isletilir derim r.ç.

 5. Savunalacak bir sey görmüyorum rahmibey zihniyetim belli!!!

  Bize bu devlete neler yaptigini anlatin,nasil bir kötülük yaptilar da asildilar.Is böyle bitiriliyorsa eger o zaman imralida ki köpek neden sallandirilmiyor!!!! Zahmet olucak ama onu da açiklarsaniz sevinirim

 6. bu aziz millet olarak çanakkalede 250 bin fidan verdi istiklal savasinda bir okadar daha sehit fidanlar verdilerki bu dünyada namusuyla ve serefiyle ve baginsiz devleti ile insanca yasamak için bu fedailigi yaptilar.

  edirneli izmirli samsunlu erzurumlu halk nelere sahiplerse karsli ardahanli vanli bitlisli halklarda ayni haklara sahip degilmi sizde onlari söyleyiniz millet meclisinde ve siyasi partilerde silme kürtler dolu degilmi eger bu kaleyide yikarsaniz sizler de enperyalistlerin çizmeleri altinda kalirsiniz da sizi bir daha kimse kurtarmaz ve bu haklari ve bu kutsal kimligi veren de olmaz.

  sizler seyhlerinizin daimi köleleri olmussaniz onlarin toprak agaligini kabul ediyorsaniz hep öyle kalirsiniz buda sizlerin hak edisleri olur ve kendi düsenler aglamaz derler gidisat bunuda gösteriyor bakalim o zaman sizin haliniz neler olur onuda zaman gösterir.

  çünkü nankörler hiç cezasiz kalmazlar buda Allahin kanunudur bunuda bilesiniz derim enperyalistler takmis yulari götürüyor bu insanligi bir yerlere ama hangi uçurumda birakir onuda zaman gösterir derim imrali isini siz israil ogullarina sorun bunu onlar iyi bilirler selamlar r.ç.

 7. Cevabiniz beni tatmin etmedi rahmi bey bildigim seylerI yazmissiniz..
  Soruma bir yanit alamadim.

  sizler diye hitap ettiginiz kategoriye ben girmiyorum Allah'in izniyle, O gençlerinde yapmaya çalistigi buydu bagimsiz bir Türkiye için mücadele vermek,emperyalizmin o devirde ülke üzerindeki oyunlarina bir baskaldiriydi.Amerikaya usaklik edenlerin önünde egilmemekti.

  Sanirim siz benim kürt kimligimden dolayi bu denli tepkilisiniz ama o üç gencin dilinden dökülen sözler yasasin halklarin kardesligiydi anlamak istediginiz yerden anliyorsunuz.

  idam karari alindiginda dillerinden dökülen sözlerden biride Atatürkün yolundan gidenler bizleriz diyorlardi.Bu konuyu bir kez daha düsünmenizi öneririm.

  Selametle..

 8. benim cevabim sizi tatmin etmeye bilir sizinkide beni tatmin etmedi öyle yollarda bagirmakla evleri arabalari yakip yikmakla insanlik haklari aranamaz.

  mademki sizleri çok iyi bildigi bir seyleriniz varsa sizlerde onu kurunuz onu önce siz yasayiniz ve insanliga iyi örnekler olunuz derim.
  öyle lafla özgürlük ve kürtlere azadi sözlerini duvarlara yazmak karin doyurmaz ve onlara zaten benim karnim toktur söyle bir bakiniz türküyenin en zenginleri ve bu devletin kaymagini yiyenlerin bir kimlik listesini önce siz ortaya koyunuiz bakalim bunlar kimlermis bunlari önce taniyalimki ona görede konusalim.

  zaten amerika usagi olmayan kim var su dünyada kürtler amerikanin usaklari degilmi sanki silahlari onlarin eline veren ve birde kürtleri devletlerinin üstüne kiskirtanda onlar degilmi.

  su zihniyet meselesi bir iman ve inanç demektir yani senin dinin sana demektir eger sizin dininizde ne güzellikler varsa sizler bir küçük örnek olarak onu sergileyin bizlerde onu görelim ve onu destekliyelim zaten demokraside budur derim .

  milli kimlik Allah vergisidir ama zalimlikler yapmak Allah vergisi degildir mesela talabani barzani biz yahudiyiz demedilermi ve onlar simdi nerelere getirildiler siz hak davanizi önce onlara açiniz biz kanunlari takip ediyoruz çünkü demokrasi eskiyalik degil o kalemle irfanla kazanilir ve planlada hukuklada yönetilir ve ona alismak için zaman gerekir fakat bütün zalimler dünya hakimi olunca orada ne demokrasi olur nede din olur iste onlar bu insanligi Allah ile ve demokrasi ile aldatan bir tür seytandirlar iste buna ilmi bir çare üretin sizi anlinizdan öpeyim bunlar kirip dökmekle olmaz dogru bir imanla ve bilgiyle ve sebatla olur oda varsa bu insanlarda tabiiki derim selamlar r.ç.

 9. Hayirli Sabahlar Rahmi Bey,

  Kürtler diye genelleme yapmayalim amerikan usagi olan su anda pkk ve onun sempatizanlaridir. Ben nice kürtler biliyorum o canilerden nefretle bahseden.

  Imanin ve paranin kimde oldugu bilinmez diye biz söz vardir ve nitekim de çok yerindedir. Ben hala anlatmaya çalistigim konuyu anlayabildiginizi düsünmüyorum. Çünkü geçmisteki sohbet ve diyaloglardan da takip ettiyseniz ki sitede yillardir birlikteyiz onaylamadigim bir çok konu mevcuttur ülkemizi bölmeye çalisanlar bölücülere karsi.Konuyu buraya nasil tasidiniz onu da anlayamadim

  "Keyfe yehdillâhu kavmen keferû ba’de îmânihim ve sehidû enner resûle hakkun ve câehumul beyyinât(beyyinâtu) vallâhu lâ yehdil kavmez zâlimîn(zâlimîne)."
  Ali imran suresi 86. ayet de bakiniz son ayeti kerimede diyor ki Ve Allah, zâlimler kavmini hidayete erdirmez.

  Bunun bilincinde oldugumuzu da siz bilin derim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here