Uçan Spagetti Canavari (U.S.C) Ve Kitabi – Pastafaryanizm – Flying Spaghetti Monster

9
254

Uçan Spagetti Canavari bir dinin tanrisidir. Bu dinin inananlari kendilerine Pastafaryan demektedirler.

Dinin kurulma amaci, yasamdaki “Akilli Tasarim”  konusunun müfredata alinmasi kararini protesto etmektir.

Evren, beraberinde bir dag, agaçlar ve bir cüce ile birlikte, görünmeyen ve saptanamayan Uçan Spagetti Canavari (USC) tarafindan yaratilmistir.

Evrim hakkindaki bütün kanitlar Uçan Spagetti Canavari tarafindan yerlestirilmistir. USC, etraftaki seyleri olduklarindan daha yasli göstererek Pastafaryanlarin inançlarini sinamaktadir. Örnegin, güzel ve seksi bir kadini bir anda çirkin ve burusuk bir nineye çevirebildigi gibi, yakisikli ve seksi bir adami küçücük yasli bir cüceye dönüstürebilir… Bunun nasil oldugunu anlayamayan müritlerin gözden kaçirdigi sudur:

“Uçan Spagetti Canavari’nin gelip (K.M.K ) Kutsal Makarna Kollariyla gerçek olani degistiriyor oldugudur. Elimizde bunun nasil mümkün oldugunu detaylariyla anlatan ve Onun bunu neden yaptigini söyleyen çok sayida belge mevcuttur. O elbette ki görünmez olandir, normal cisimlerin içinden kolaylikla geçebilendir.”

Pastafaryan inancindaki Cennette göze çarpan iki nokta vardir.

“A) Uçsuz bucaksiz bira volkanlariyla doludur. B) Bir striptizci fabrikasi vardir.”

Pastafaryan dininin metinlerine “Delifisek” denir. On Emir yerine ahlâkî açidan daha zayif olan sekiz “Yapmazsaniz Çok Memnun Olurum” ögesi içerir.

Sekiz adet “Eger Yapmazsaniz Çok Memnun Olurum” maddeleri;

1. Eger benim Makarnavi varligimdan bahsederken sofuluk taslayan ben-senden-daha-kutsalim tipi serserice davranislarda bulunmazsan çok memnun olurum. Eger bazi insanlar bana inanmazsa, sorun degil. Cidden, o kadar kendini begenmis degilim. Ayrica, meselemiz onlar degil, o yüzden konuyu degistirme.

2. Eger benim varligimi baska insanlari bastirmak, buyruk altina almak, cezalandirmak, desmek veya yani iste, kaba davranmak için kullanmazsaniz çok memnun olurum. Ben kurban talep etmiyorum ve saflik dedigin suda olur, insanda degil. Saf olani zaten peygamber yapiyoruz=)

3. Eger baska insanlari yargilamak için nasil göründüklerine veya nasil giyindiklerine veya nasil konustuklarina bakmazsan veya yani, iyi davran iste, tamam mi? Ha bir de sunu kalin kafalariniza sokun: kadin = insan. Erkek = insan. Ayni = ayni. Biri digerinden daha iyi degildir, tabi konumuz moda degilse, zira kusura bakmayin ama onda üstünlük kadinlarda, ha bir de mor ile fusya arasindaki farki bilen bazi erkeklerde.

4. Eger sizin ve karsinizdakinin yasal yas siniri ve ruhsal olgunluga ulasmasi kosuluyla sizi inciten veya arkadasinizin gönlünün ve iradesinin razi olmadigi iliskilere girmezseniz çok memnun olurum. Itirazi olanlara ise sunu söyleyebilirim: gidin kendinizi. (özgün metindeki gibi sansürlenmistir). Eger bu cevaptan hoslanmazlarsa gidip televizyonlarini kapatsinlar, yürüyüse falan çiksinlar. Internette sohbet filan etsinler hihhh…

5. Eger baskalarinin bagnaz, kadin düsmani, nefret içeren fikirleriyle, miden bosken yarismaya kalkmazsan çok memnun olurum. Önce yemek ye, sonra ne b** yersen ye!

6. Eger Makarnavi varligima adamak üzere milyon dolarlik kiliseler/tapinaklar/camiler/sinagoglar/türbeler yapmak yerine parayi daha iyi amaçlarla harcarsan çok memnun olurum (istedigini seç):

A- Fakirligi ortadan kaldirmak

B- Hastaliklara çare bulmak

C- Baris içinde yasamak, tutkuyla sevmek ve kablolu televizyon fiyatini düsürmek Ben karmasik karbonhidratli sonsuz kudretli bir varlik olabilirim, ama hayattaki küçük ama anlamli seyleri severim. Bana inan. Sonuçta yaratan benim.

7. Eger etrafta dolanip herkese seninle konustugumu söylemezsen çok memnun olurum. O kadar ilginç biri degilsin. O kadar böbürlenme. Ayrica sana insan kardeslerini sevmeni söyledim, bu ipucu yetmiyor mu?

8. Eger, ilgilendigin konuda, yani çokça kapütilasyon/kayganlastirici/Kayzer Wilhelm gerektiren bir konuda, kendine yaptirmayacagin isleri baskalarina yapmaya kalkmazsan çok memnun olurum. Eger karsindakinin gönlü razi ise, sinsice kandirisçi düsüncelerden uzak (madde 4e göre) devam et ve Midi Fare askina, bir KONDOM TAK! Cidden, sadece bir lastik parçasi. Eger iyi hissetmeni engellemesini isteseydim onu dikenli olarak falan yaratirdim.

Ve son olarak kendine saygi duy ki digerlerine de duyabilesin, baskalarinin onuru ile oynama, sonuçta oyunun sonu geldiginde “yiyip içen, uyuyan, arada çiftlesen iki ayakli hayvandan” bir farkin kalmaz…

Delisey,

Not: Bazi bölümlerdeki cümleler alintidir…

9 YORUMLAR

 1. Pastafaryan bu dinin inananlari, aradim ama "pastafaryan" kelime anlamini bulamadim. Hayal gücümü zorladim, bunlar türkçeyi kullanmis olmalilar "pasta" kök kelime "far" gözlerindeki isigin simgesi, "yan" ise taraftar olabilir =)) acaba bunlar yasamak için pasta fln mi yiyorlar???

 2. "pasta" italyancada "makarna" anlamina geliyo "far" ingilizcede "uzakta" anlamaina geliyo "ya" kelimesinden "n" harfini atarsak da "zaten" anlamina geliyo esittir.. "makarna uzakta zaten"..=) böyle bi cümle ortaya çikiyo saççmada olsa ..=)

 3. Pasta italyancada makarna demek, rastafaryanizm ise saçlara yapilan rafta varya Bob Marley misali ondan gelme diye biliyorum. Bunlarin birlesiminden ortaya çikan parodi bir dindir pastafaryanizm, yani Uçan Spagetti Canavari. Amaç dini dayatmalara karsi gelmektir, yani söyle düsünün "protestan"lik nasil bir isyan temsil ediyorsa hristiyanlik için, paztafaryanizm de bir baskaldiridir. Bunun için Russel'in çaydanligi, ve Tek boynuzlu Görünmez Pembe At la akrabaligi oldugu söylenir. Hem görünmez , hemde pembe oldugu bilinen bu tanriça at ile ironi yapilmistir. Yani sudur eger görünmezse pembe oldugunu nerden biliyoruz?

  Iste bu tarz parodi dinlerde su ifade edilmek isteniyor aslinda "Sizin inandiginiz Tanrinin varligi hakkinda ne kadar belirti varsa bizim bahsettiklerimiz içinde o kadar belirti var".

  Bir süre konu ilgimi çekmis ve arastirmistim. O yüzden bu bilgiler aklimda kalmis, paylasmak istredim.

 4. Ben de okumustum bir yerlerde, Renklidergi'de yer almasi güzel oldu. aslinda çok daha derinlemesine irdelenecek bir konu.

  Olay aslinda sadece din – din karsiti olma meselesi degil. Yapilmamasi gereken kurallara dikkat ederseniz, mevzu aslinda insanlarin din adina yaptiklari, dayatmalari…

  Birinci maddeden ititbaren insanlarin bagli olduklari din adina yaptiklarini, eger kisi Pastafaryan ise bunlari yapmamasi isteniyor.

  Ço kdegisik örneklemeli bir elestiri tarzi. Ilk okudugumda çok hosuma gitmisti =)

 5. bir çok yerde gruplari var. iletisim sekilleri sürekli tepki vermek. ilk okudugumda benim de ilgimi çekti. hatta din adina yapilan bir çok yalnisla karsilastirdigimda bazi maddelerde çok içtenlik hissettim açikçasi =)

  "6. Eger Makarnavi varligima adamak üzere milyon dolarlik kiliseler/tapinaklar/camiler/sinagoglar/türbeler yapmak yerine parayi daha iyi amaçlarla harcarsan çok memnun olurum (istedigini seç):

  A- Fakirligi ortadan kaldirmak

  B- Hastaliklara çare bulmak

  C- Baris içinde yasamak, tutkuyla sevmek ve kablolu televizyon fiyatini düsürmek Ben karmasik karbonhidratli sonsuz kudretli bir varlik olabilirim, ama hayattaki küçük ama anlamli seyleri severim. Bana inan. Sonuçta yaratan benim."

  yani su maddeye katilmamak mümkünmü?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here