Ülkemizde Sanat Egitimi

0
165

Ülkemizde sanat egitimi örgün ve yaygin olarak verilmektedir. Sanat egitimi denilince yalnizca sanatçi yetistirmek algilanmamali, sanat bilgisi olan iyi izleyici ve dinleyici yetistirmek asil amaç olmalidir. Ülkemizde okullar ve yüzlerce kurs, sergiler, bazi basin ve medya kuruluslari araciligi ile yapilan yayinlar, dergiler ile sayisiz insan egitilmektedir. Okullarda veya kurslarda (Okullarda ögrendigi bilgileri asmis, kendi deneyimlerini katabilme cesareti gösterebilen egiticilerin bulundugu donanimli  kurslardan söz ediyorum.) sanat bilgisine sahip kisiler yetismektedir.

Iyi bir sanat egitimi iyi izleyici ve dinleyici yetistirir. Asil gerekli olanda budur. Insanlarin okulda veya kurslarda egitim görüp zaman zaman pohpohlanmalari ile kendilerini büyük sanatçi görmeleri yerine, iyiyi görüp iyiyi dinleyen kisiler olarak kendileri ile gurur duymalari gerekir. Sanat kaygisi gütmek ayricalikli bir durumdur. Bu kaygiyi duyan kisiler arastiran, okuyan, etütler yapan ve sorgulayan kisilerdir.

Sanat çabasi olan ama yasam gereksinmelerini gidermek için istemedigi çalismalar yapan veya yaptiran nice sanatçi için aci veren bir zorunluluk oldugunu düsünüyorum. Zaten bu aciyi hissetmeyenler için bir açiklama getiremem.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here