Uzaktan Ask

5
380

Askin en güzeli en olunmaziymis derler. Orada, çok uzakta biri var.
O öyle biri ki;

  • Varligini bilmek, var olma sebebim olan,
  • Sürekli özlem duymaktan bile mutlu olan,
  • Uzun süreler sonunda sadece bir günlük, ayni sehirde ayni havayi solumakla bile yetinmesini bilen,
  • Ah simdi burda olsaydin diye iç geçiren,
  • Telefonda konusurken görmese de, nefesini hissedemese de, saçini oksayamasa da bununla yetinmesini bilen,
  • Askin ve hayatin getirdigi yükler yetmiyormus gibi bir de hasretin getirdigi agirligin altinda ezilmeden dimdik durabilen,
  • Gece yarisi aniden sebepsizce uyanip "Simdi sevgilim yanimda olsaydi" diyen ve hayallerde ona kosabilen,
  • Sadece o uzaktaki sevgilisinin ekseninde hareket etmekten hosnut olan birisi… Uzaktaki sevgili… Düsünmek

Senden baskasina; dili mühürlü, gözleri kapali, kulaklari tikalidir uzaktaki asigin. Çünkü açik olmasi onun için bir sey ifade etmez. Aski uzaktadir. Sanki gözlerini kapamasa onu görebilecek mi? Sanki dili çözülse onunla bas basa konusabilecek mi? Sanki kulaklarini açsa seni duyabilecek mi? Onun için kapalidir. Ta ki bu hasret, vuslata dönüsünceye dek.
Öylesine güven ve sabir içindedir ki, arkadaslari deli der. O ise deli gibi asigim… Önceleri sokakta gördügü çiftlere gipta ile bakarken, artik "bir gün ben de sevgilime kavusacagim" diyerek sabreder. Çevresindeki iliskilere bakarak hem güler, hem de sükreder. Ellerindekinin kiymetini bilemeyenlere ya da elindekine kiymet veremeyenlere… Elleri bos olsa da, onlar kadar boslukta degildir. Hayat, onlar kadar basit veya eglenceli gelmese de o huzurludur. Her ne kadar uzakta da olsa; onu çok iyi taniyan, anlayan ve hep düsünen biri vardir.

En uç noktalardadir duygulari. Güven, saygi, sevgi, empati, aza kanaat, sabir, sükür…
Sairin dedigi gibi; "Alismak, sevmekten daha zor" gelse de…
Gözleri hep yaslidir siz fark etmeseniz de, akli hep uzaktadir, yüregi de. Çünkü uzaktakine söyledir hitaplari; Canim – Hayatim. Cani da hayati da uzaktadir. Hayal gücü dogal olarak gelisir. Gelisini beklemektense hayal aleminde kendisi her gün defalarca ona kosmaktadir. Hiç beklemedigi bir anda küçücük bir sürprizle dünyalar onun olur. Neredeyse tüm materyallerden uzak, kendine ait 2 kisilik dünyasinda yasar hayatini.

Zaman zaman haykirsa da uzaktaki canina "Gel gel artik. En azindan ayni sehirde yaslan. Benimle yaslan!" diye. Ama hemen kendine gelir. Çünkü çok iyi bilir ki, uzaktakinin imkani olsa 1 dk. bile kalmaz ki uzaklarda. O gün gelene kadar dayanabicek midir küçücük yiregi? Dayanmak zorundadir. Eger Leyla Mecnuna, Asli Kereme, Sirin Ferhatina kavusabildiyse onlar da kavusacaktir. Bir sarki dolanir diline. Baslar mirildanmaya "Seni uzaktan sevmek, asklarin en güzeli" diye. Sirf kendini avutabilmek için söyler. Sirf yine aglamamak için. Ama faydasizdir. Akmistir yine birkaç damla…

Kederli ask sarkilari yasaktir. Inancini, umudunu, hayallerini kaybetmemelidir. Basini her zaman dik tutmalidir. Her ne kadar da ona "imkansiz ask" deseler de. Çünkü uzaktaki cani hep demistir ona; "Imkansiz pek az sey vardir. Digerleri sadece biraz zaman alir" diye. Hatirlar ve yeniden mutluluk okyanusuna yelken açar. Hatirlar ilerde sevdiginden bir bebegi, kizi olacagini. Adini bile koymuslardir simdiden. "Inanmak basarmanin yarisiymis. Yolu yarilamisiz simdiden, ne kalmis ki geriye?" der kendi kendine.

SENI SEVIYORUM cümlesine, uzaktan aski tatmayanlardan kat kat fazla anlam yüklemistir. O kadar anlamlidir ki bu cümle, içerisinde tüm iyi niyetleri; safça, katiksizca, masumca tasir. Sevmenin tadi bir baskadir simdi. Yine de içinde bir burukluk vardir. "Seni Çok Seviyorum Askim" cümlesini masum bir öpücükle süsleyememekten dolayi. Yine derinden bir nefes gelir. Gelirken de yakar içini bir alev gibi.

Sevgililer günü ve dogum günleri daha bir buruk geçer. Uzaktan kutlanmistir, hediyesi yollanmistir ama, onun beklentisi sadece uzaktaki askidir. Birlikte geçirememislerdir bu özel günleri. Amaç kutlamak, eglenmek degildir. Tek istedigi bu günde canina sarilmak… Sikica sarilmak ve hep öyle kalmak… Hep zamanin çabuk geçip vuslata ermesini dilerken, böyle simsiki sarilmisken zamanin durmasini istemektedir.

Gel desem gelemezsin biliyorum. Kal desem kalamazsin. Ama sunu da çok iyi biliyorum ki; kolay elde edilemeyen mutluluklarin degeri daha iyi anlasilir. Ben senin kiymetini bir ömür degil ebediyen bilecegim. Senden sonrasi yok, sadece sen varsin. Sen. Sen. Sen…

Seni çok seviyorum!

5 YORUMLAR

  1. Askini uzaklarda yasamak… Kavusmak isteyip de kavusamamak, daha fazla askina bagliyor insani. Sevgilerin en acimasizi en güzeli bu olsa gerek. Insan degisik duygular hissediyor. Acaba simdi ne yapiyor? Beraber olsaydik acaba neler yapardik? gibi sorulari daha da genisletmem mümkün. Insan evladi bu ask denen üç harflik deneyimi tatmali. Tatmali, sevmeli insan evladi… Uzak diyarlarda sevgili ne kadar zor bir iliski gibi gözükse de iki insani daha da birbirine baglamaz mi? Benim için baglar. Peki uzak asklarin sonu nereye varir sizce? Iki sonucu yok mu? Ya o ask zamanla kuvvetlenir ve evlilige dogru yol alirsiniz ya da askiniz biter ve ayrilirsiniz. Umarim istediginiz gibi olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here