Varolusun Içinde Insan Olmak…

17
410

Çok kere anlamlarin anlamsizliginda
Koca bir deniz resmine takildi kaldi gözlerim
Düz ve sakin bir deniz…
O denli düz ve çikintisizdi hayallerim
Bu kayganlikta bile yüzmedi gemilerim…
Ugrastim her olguyla
Ugrasmaya degecek sandim
Ugraslarim hep yarim
Ahh Tanrim!!!
Bitmeyen susmalarinin içinde
Ben yine yapayalnizim…
Sulu gözlü dünyada
Kupkuru kaldi yasim
Bellek yakalar mi ki
Hatirlayamadigim bir küçük mutlu ani..
Yani, kendisi ile seni sürükleyecek çaglayani
Zaman…
Ey iyilestirici vakit,
Ya geç, ya gel, ortalarda kalmak kötü
Ya basla, ya bit…
Varolusun içinde insan olmak en zoru…

delisey,

17 YORUMLAR

 1. neden etiketlenir insan? neden etiketleriz ? deli, tembel, uçuk, tuhaf, huysuz, fazla bilgili, entellektüel, saf, mekanik v.s…

  çünkü kendimize benzetemeyiz!!!! bize benzemiyorsa "yabancidir" … Bizden degildir! yanimizda yeri yoktur. sekillendimeye çabalariz, bize benzetmeye ugrasiriz….

  Insanlari tanimak için çaba sarf etmeyiz, ama etiketleme kisminda elimize su dökülmez:))

  insan olmak en zoru bu yüzden….

 2. "Varolusun içinde insan olmak en zoru…"

  kesinlikle…

  etiketlemek kismina gelince kötü maksatli oldugunda sanirim onu asmakta insan olmaya baslamaktan geçiyor böylece herkese yafta yapistirmayan zihniyete sahip oluyorsun

 3. seyircilerin bu kadar merakli ve kizistirici oldugu, degerlerin her insanda farkli anlamlar dogurdugu bir dünyada evet insan olmak çok zor… dis görünüs ve kaliplarin yarginlandigi bir düzen herkez kendince, kendi fikriyle dogru…

  devekusuna "uç" demisler ben deveyim demis… öyleyse "kos" demisler ben kusum demis… herkez isine geldigi gibi =))

 4. seyircilerin bu kadar merakli ve kizistirici oldugu, degerlerin her insanda farkli anlamlar dogurdugu bir dünyada evet insan olmak çok zor… dis görünüs ve kaliplarin yarginlandigi bir düzen herkez kendince, kendi fikriyle dogru…

  devekusuna "uç" demisler ben deveyim demis… öyleyse "kos" demisler ben kusum demis… herkez isine geldigi gibi =))

 5. ohooohoo bayildimmm zetthdarkcigiimmm:))

  "devekusuna "uç" demisler ben deveyim demis… öyleyse "kos" demisler ben kusum demis… "

  hadi konuyu itekleyelim biraz olur mu?

  peki insan olmak zor ise; kolaylastirmanin nedir yolu? bu yolun geçtigi asamalar ne olmalidir? ne yapmaliyiz bu zorluktan kurtulmak için, nasil bir hal içinde olmaliyiz ki zorlugu kolay edelim?

  hadi buyrun bakalim tartisalim:)

 6. mesela su merakli seyircilerimizden kurtulmamiz lazim, insanoglu merakini azaltmasi lazim… insanlarin mahremine saygi duymaliyiz.

  bakin hersey bu merak yüzünden ortaya çikiyor. "komlsunun kizi surda sunla görüstü" "bilmem kimin oglu küpe takiyor" vs

  sonra bunu cümlede özne olan kisinin ailesi duyuyor, o andan sonra yasam çakinilmez oluyor.

  birde daha mutlu yasamak için geçmisi unutmak lazim ( su an kendimle çelisiyorum ( eyvallah ) yazimla ) geçmisi unutmak içinde yine ayni konuya geliyoruz taniklarin olmamasi lazim. kimsenin bilmedigini unutmak daha kolaydir. bize geçmisi yasattiranda iste bu kabugunu siyiramayan taniklar. yani bizler. hepimiz bunu yapiyoruz….tabularimizi yikamiyorsak, yikanlari engellemeyelim.

  kisacasi farkliliklarida kabullenmeliyiz. bize benzemeyeni yadirgamamaliyiz…

 7. SENINKISI TATLI BIR MERAK ABLACIM… benim bahsettigim özünde iyilik tasimayan, ikirciklik sokan meraklar. kisacasi halk dilindeki tabiriyle "dedikodu", bana göre en büyük düsmanimiz. birde yenilige kapali olmamiz, insanlarin diledigi gibi yasamasina karsi durulmasi.

  örnegin mini etek giydiniz, "ailenizin ilk tepkisi elalem ne der" degilmi. zira benim annem öyle. küpe takiyorum akrabalarin yaninda çikar der. hep elalem iste. demek istedigim bu. seninki çok masum bir merak canim 🙂

 8. etraf ne der hiç umurumda olmadi çokkk sükür 🙂

  annem ve babamda öyle degillerdi ama benzeri konulari çevremde gördüm biliyorum ohooooo fitne dedikodu giybet girlaa nefret ediyorum o tiplerden!!!

 9. nefret ediyorum hayattan ve nefes aliyor olmaktan=((neden her sey bu kadar kötü ki?her sey bu kadar olumsuz gelismek zorunda miydi?birileri benimle gurur duysun, birileri bana imrensin, övsün, SEVSIN diye o kadar ugrastim ki!..yoruldum.bugün son darbeyi de aldim, ölmeliyim!.

 10. zetthdark,

  merak iyi bir seydir aslinda. merak bilmeye iten bir güçtür insan evladini:)) bu konuda ekleme yapmak istiyorum yorumuna. senin bahsettigin dedikodu boyutuna ulasmis, zekanin egitilmemis halinin ortaliga siçramasi:)

  bence tüm bu kargasa insani tanimamak, tanimaya çalismamak durumundan kaynakli:) emek vermiyor, düsünmüyoruz, soru isaretlerinin kiymetini bilmeyen bir toplumda ve toplulukta insan olmak zor bence:)

  peki ne yapalim? ben hep öz ile ilgili bilmeye yönelip, insani tanimaya çalisip, empati kurmaya yönelik eylemlerden yana olmaliyiz diyorum. böylece karsi tarafi olmasa bile kendi insan olma zorlugumuzu kolaylastirabilecegimiz düsüncesindeyim:)

 11. kesinlikle bize benzemeyene karsi bir saygi, herkesin hayat hissesinin esit oldugunu, inancin içlerde olup kiyilarda dolasmadigini (kilik kiyafet gibi) insanlara asimaliyiz. mutlak bir empati sart…

  ha birde tüm bunlara ön ayak olucak binlerce deli lazim bize, bizim gibi =)))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here