Ve Anilara Yolculuk Baslar 15.Bölüm

0
80

Avlunun içinde etraftaki herkes kayboldu sanki tek basima basimi egerek girdim türbenin içinde degerli yazilarla süslenmisti sanki eski zamanlarda bir sehre yolculuk eder gibiydim islemeli kilimler, kudümler ve neyler vardi. Mevlananin babasina, Mevlanaya, esi ve çocuklarina, akrabalarina ve postnisinlere ait sandukalar bulunmaktaydi. Yesil kubbenin altinda Mevlana ve oglu Sultan Velet’in mavi mermerden yapilmis sandukalari bulunmaktaydi. Sandukanin ön, arka ve yanlarinda Ayet-ül Kürsi, Mevlana’ya ait beyitler, Divan-i Kebir’den seçilmis gazeller ile Mesnevi’den alinmis beyitler yaziliydi.

Semahane’de yer alan naat kürsüsü ve müzisyenlerin oturduklari mutrib hücresi ile erkekler ve hanimlara ait mahfiller orijinal halleri ile korunuyordu. Semahane’nin duvarlarinda halilar ve vitrinler içerisinde madeni ve ahsap eserlerle Mevlevî musiki aletleri sergilenmekteydi.

Öylesine kendimden geçerek gidiyordum ki hiçbir ses duymuyordum kulagimda sadece Ali’nin yillar önce üfledigi ney sesine benzer bir ses isitiyorum ugultu seklinde. Kendimi bu büyülü atmosferde kaybolup gidecek gibi hissettim, engel olamiyordum sanki dervisler raks ediyor sema dönüyorlardi bende tam ortalarinda kalmis ellerimle bedenimi kapatip yere çökmüs gibiydim. Tipki rüyamda oldugu gibi DUR.. DUR.. DUR.. Diyordu bir ses durdum bu defa bir bayan sesiydi cesaret edip arkama döndügümde karsimda duran bu kadin düslerimi yakan, yasak sevdamin çiçeginin annesiydi. Sarsildim, neye ugradigimi sasirdim sarildik birbirimize uzun uzun agladik. Annesin de Ali’nin kokusunu duyuyordum .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here