Web2.0 Uygulamalari

3
511

Bir çok kisiye sorun internette devrim oldu web2.0a geçtik diye. Size verecekleri yanit "internetin yeni sürümü mü çikti ne güzel". Hayir efendim internetin yeni sürümü çikmadi. Sadece internete yeni bir anlayis yeni bir tasarim düsüncesi geldi. Artik siteler kullanicilar ile çok yakin olmayi, kullanicilari sitelerine dahil etme yolunu ariyorlar ve sitelerinde yaptigi uygulamalarda kullanicilari rahat ettirecek tasarimlara yöneliyorlar.

Burada en çok kullandigim web2.0 uygulamalarini tanitmaya çalisacagim.

Rss ile siteleri takip: bloglines
Rss kullanimi için bir çok yazilim ve bir çok web2.0 uygulamasi mevcut. Ancak benim en çok begendigim, bu alanda ilklerden olan bloglines sitesi. Çok sade bir tasarim ve basarili bir uygulama. Takip ettiginiz siteleri paylasmaniza da izin veriyor. Firefox 2.0 öncesi eklenti ile siteleri ekleyebiliyorduk. Firefox 2.0 ile birlikte eklentiye gerek kalmadan ekleyebiliyoruz.

Sosyal yerimleme sitesi: del.icio.us
Tüm dünyada bu hizmeti ilk sunan sitedir del.icio.us. En önemli özelligi hizli olmasidir. Kendilerini bir çok kez satip baska servis kullanmayi denememe ragmen hiç basaramadim. Bir baska farkli özelligi ise Türkçe karakter destegi.

Sosyal fotograf alani: flickr
Eskiden aylik 20mb yükleme imkani veriyordu. Geç sene 100mb yaptilar fotograf yükleme sinirini. Eklediginiz fotograflari arkaslarinizla, ailenizle veya herkese açik bir sekilde gösterebiliyorsunuz. Ayrica kimsenin görmesini istemediginiz fotograflari gizli yapabiliyorsunuz. Isterseniz fotograflari sitenizde göstermek için çesitli eklentiler de kullanabilmeniz mümkün. Bu site Yahooya ait ve Yahoo hesabinizla giris yapabilirsiniz.

Google ve hazineleri
Fazla söze gerek yok. Içinde bir çok web2.0 uygulamasi barindiriyor. Bu konuyla zaten sitemizde çok güzel bir yazi bulunuyor. Okumanizi tavsiye ederim.

Müzik yasantimiz: last.fm

Öyle bir site ki ne dinliyorsak kaydediyor. Kaydettiklerini kullanabilecek tüm alanlarda kullaniyor. Bu kayitlarla en çok dinlediklerimiz, en son dinlediklerimiz, hangi müzik türü seçtigimiz gibi listeleri tutuyor. En güzeli de bu kayitlardan yararlanarak bizimle ayni tür müzik dinleyenlerle yakinlasmamizi, tanismamizi sagliyor. Ayrica tuttugu kayitlari da internet sitelerimde göstermeme izin veriyor.

Her yerde Msn, Yahoo, Gtalk ve Jabber: meebo

Siteye üye olduktan sonra istediginiz hesabi ekleyebilirsiniz. Bazen Msnden daha rahat oldugu durumlar var. Ayrica sitenize aninda iletisim formu koyabilirsiniz. Böylece sitenize gelenler size aninda ulasabilirler.

Su an da ne yapiyorum: twitter
En yeni web2.0 uygulamalarindan biri. 140 harf ile sinirli bir sekilde o anda ne yaptiginizi yaziyorsunuz. Yazdiginiz yazi tüm dünyaya ya da sadece belirlediginiz kisiler ile paylasiliyor. Siteye girmeden yazi göndermek için Firefox için eklentiler var. Bir baska güzel özelligi ise cep telefonun mesaj çekerek o anki durumunuzu gönderebiliyorsunuz. Ayrica o an da ne yaptiginizi sitenize aktarmak da mümkün.

Günlük sitesi yayinlama yazilimi: wordpress
En iyi günlük (blog) yazilimlarindan biri. Aslina bakarsaniz en iyisi. Önemli özelliklerinden bir çok güvenli olmasi. Neredeyse haftada bir güncelleme çikiyor. WordPress için kullanabileceginiz binlerce tema ve eklenti mevcut. Açik kaynak bir yazilim oldugu için de hem Tükçe hem de yabanci sitelerde çok kolay bir sekilde teknik destek almaniz mümkün.

görüntü paylasim sitelerinin sahi: youtube
Internette gezinip de youtube sitesine bir kere bile ugramamis insan yoktur herhalde. 2006da google 1.6 milyar dolara satin almisti. Internette insanlari kendi görüntülerini paylastigi, bu görüntüleri oyladigi, kaydettigi bir site. Bunlarin disinda youtube ile yapilacaklarin bir siniri yok gibi.

Sadece aklima gelen web2.0 uygulamalarini tanitmaya çalistim. Mutlaka unuttugum olacaktir.

Tüm yazdiklarimin yaninda David Lee King adli bir kisini youtube sitesindeki sarkisini izleyin. Izlerken yüzünüzde tatli bir gülümseyis hissedecek ve web2.0 konusunda genis çapli bir izlenim edineceksiniz.

3 YORUMLAR

  1. last.fm hiç kullanmadim. twitteri ilk defa yazinda görüyorum. Ne güzel kisa kisa web2.0 uygulamalarini anlatmissin. Yakin bir tarihte bir “kisa kisa” da benden gelecek. tesekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here