Wikileaks, Gazeteciligi Degistiren Site – Wikileaks Ile Gizli Belgeler Açiga Çikiyor!

12
473

http://www.wikileaks.org domaininde yayinlanan ve 2007 yilinda kurulan bu sitenin amaci gizli belgeleri ifsa etmek. Devlet sirlarindan tutun, dev sirketlerin strateji belgelerine kadar her türlü gizli belge onlarin ilgi alanina giriyor. En çok ses getirdigi olay Amerika nin Afganiastan ve Irak ta yaptigi askeri harekatla ilgil binlerce çok gizli ibareli belgeyi yayinlamasi olmus.

Yine sitenin iddiasina göre yayinlanmayan çok daha önemli belgeler var ve ABD hükümetinin baskiya devam etmesi halinde bunlarida açiklamayi düsünüyorlarmis. Sayfanin kurucusu Julian Assange isimli bir hacker. Su an dünyanin neresinde oldugu bilinmiyor. Internette ufak bir arama ile çok daha fazla bilgiye ulasmak mümkün, ben sadece üst baslik vermekle yetinmek, konuya giris yapmak istedim. Zira yazimin bundan sonraki bölümünde anlatacaklarimin takipçisi olup, gelismeleri yine buradan paylasmayi planliyorum.

Buraya kadar yazilanlar hikayenin görünen kismi. Açikçasi bu devirde tüm bunlar hiç olanakli gelmiyor bana. Dünyada saklanarak tüm bu isleri yapabilmek artik teknolojik olarak mümkün degil, bu açik ve gerçek. Herkes, her zaman, her yerde bulunabilir. Bu islerinde yine iddia edildigi gibi tamamen tarafsiz birilerinin desteginin alinmadan yapilmasi olanakli degil. Hep birlikte bekleyip görecegiz bu isin arkasindan kimler, neler çikacak.

12 YORUMLAR

 1. "sapka düstü kel göründü" mu desem "sapa oturdular" mi desem seçemiyorum valla:D

  aslinda sapkayi düsüreni merak etmiyor degilim, lakin bundan sonra dünyanin ve ülkemizin genel tavri ne olacak o daha bir merakim dogrusu…

 2. "sapka düstü kel göründü" mu desem "sapa oturdular" mi desem seçemiyorum valla:D

  aslinda sapkayi düsüreni merak etmiyor degilim, lakin bundan sonra dünyanin ve ülkemizin genel tavri ne olacak o daha bir merakim dogrusu…

  tespit için tebrikler ayrica @pixares:)

 3. hmm hem NTV hem CNN de Wikileaks ile ilgili programin sonlarinda çikan tek sonuç suydu:

  APTAL AMERIKAN DIPLOMATLARI!

  Örnegin 2 zit kutubun temsilcisi Sn. Barlas ve sn. Kongar tek bir agizdan söylediler bu cümleyi. CNN'de de keza öyleydi bu durum.

  Çünkü belgelerde geçen raporlar ismi geçen ülkedeki diplomatlara ait. Dolayisi ile yerli yersiz, dogru dürüst anlamadan isimleri kullanmislar, yazmislar.

  Isimler arastirildiginda genelde elde edilen sonuç hep sifir. Olaylarin dogrulugu belki var ama kisiler nerdeyse uydurma.

 4. Serkan, zaten Türkiye için yazilanlar bilindik seyler takip ettigimiz kadariyla medyadan v.s, en azindan tahmin edilen seyler, sadece belgelendi. iktidar yandaslari Insanlarin birden zenginlesmesi,ülkenin bir bölümü yeni bir osmanli rölüne bürünmesi (tek söz sahibi tek adam ) ab ye girme çabalari oldugunu ama din ve nüfus yüzünden bunun zor göründügü v.s belgelerden bazilari biz bunlarin farkinda degil miyiz zaten?

  arastiriyorum okuyup dinliyorum Amerika kabul ediyor bizimkiler israrla ikiye bölünüyor bir kisim safsata diyor, diger kisim dogruluk payi yüksek diyor. bekleyip görecegiz

  ama bu belgeleri ortaya çikarma sebebi bana göre daha önemli. neden?

  yani biri kalkti alin size ikiyüzlülügün daniskasi mi dedi?

  ya da elimde bu belgeleri nakite çeviriyim mi dedi?

  veyahut biri mikser görevi mi üstlendi dünyayi karistirmak adina? iste bunu ögrenmek önemli olan asil neden ne?

 5. ve iste tahmin ettigim ve politikanin geregi sayin sözcümüz bay Çelik çikip, " bu belgeler var varligi dogrudur, içeriginin dogrulugu yalnisligi önemli degil" bu sebepten dünyadaki hiç bir ülkeyle iliskilerimizi bozacak degiliz dedi ve tavrimiz belli oldu:)))

  cnn türk 13:45

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here