Windows Ipuçlari – Hiz Kazandiran Öneriler

4
378

Her ne kadar kullanma sikligim azalsa da windows hakkinda bir seyler karalamak istiyorum. Yaziyi yazma fikri de bir bilgisayar magazasinda aklima geldi. Içeri giren her insan alacagi bilgisayarin hizi ile ilgili endiseleri var gibiydi. Içimden :

-Yahu sen zaten o bilgisayari aldiktan sonra hizin yari yariya düsecek.

Sakin yanlis anlasilmasin bu hiz düsüsü bilgisayardan degil, kullanicidan kaynaklanan bir durum. Aslinda yeni bilgisayarlar ile verilen windows isletim sistemi de öyle günahsiz keçi degil hani

tertipli olIste size hiz kazandiracak öneriler.

 • Düzenli Olun

Daginik bir ev ortami yasanmaz olabilir. Ayni sey sisteminiz için de söz konusu. Öncelikle yazilimlari kurdugunuzu yer, varsa yazilim kurulum dosyalari (setup.exe gibi), ve belgelerinizi ayri tutun. Windows klasörü zaten kendi halinde ayridir. Sonra belgelerinizi de kendi içinde (fotograflar, müzik, görüntü, yazilar, e-kitap gibi) ayirin. Artik bir dosyayi bulmak için çok daha az zaman harcayacaksiniz.

 • Masaüstünüze Çeki Düzen Verin

Masaüstünüz sizin yazilim kurma yeriniz degildir. Windows klasörleri açarken (masaüstü ekrani da bir klasördür) exe dosyasi gibi çalistirilabilir uygulamalarda belli bir süre bekler. Bu yüzden kisayollar haricinde pek dosya birakmayin masaüstü ekraninda.

 • Kisayollari Yapilandirin

O kadar sene windows kullandim alisamadim su baslat dügmesine. Hadi kendine göre özellestirmeye kalksan windows sürekli degistiriyor. Basa çikmak mümkün degil. Kullandigimiz yazilimlara ulasmak için farkli bir yöntem kullanmanin zamani geldi.

Size tavsiyem nasil dosyalari çesitlerine göre (fotograf, müzik, yazi gibi) ayirdiysak, ayni seyi kisayollar için de yapin. Sistemdeki tüm yazilimlar için kisayollar (.Ink) dosyalari dosyalari olusturun. Ve bunlari çesitlerine göre klasörlere dagitin (sistem, masaüstü, düzenleme, güvenlik yazilimlari gibi). Ve bir araç çubugu olusturarak, kisayollarin bulundugu tüm klasörlere bu araç çubugundan erisin.

 • Kisayollara Kisayoldan Ulasin

Kisayollari dedigim gibi klasör içinde topladiktan sonra sizi uçuracak bir öneride bulunabilirim artik. Artik tüm yazilimlariniza, sadece çalistirmak istediginizin ismini ekrana yazarak çalistirabilirsiniz.

Launchy yazilimini bilgisayariniza kurun ve tüm yazilimlarinizi parmaklarinizin altina alin.

Launchyyi kurduktan sonra kisayollari bir araya topladiginiz klasörü Launchyye gösteriyoruz. Artik Launchy biz msn yazmadan o ekrana msn messenger getirerek çalistirmamizi sagliyor. Güle güle kullanin.

 • En Yüksek Hiz Önerisiubuntu

Bir an önce kendinize gnu/linux dagitim seçin. Bu ilk baslayanlar için pardus veya ubuntu olabilir. Donaniminizi en iyi sekilde kullanacak olan linux çekirdegine sahip isletim sistemleri, sizden bizden insanlarin destegi bu kadar iyi bir yere geldi. Sürekli de gelistirilmektedir. Bu yüzdendir ki herhangi bir gnu/linux dagitimi, bizim gibi kullanicilarin isteklerini ve kullanim esaslarini çok iyi göz önüne alinarak tasarlanmistir.

4 YORUMLAR

 1. Açikçasi bu güzel önerilerinizin sadece windows için degil, her isletim sistemi için geçerli oldugunu düsünüyorum. Linuxe geçmek belki kolay olsa da, asil isin geçisten sonra basladigini düsünenlerdenim…

 2. Evet, haklisiniz sanirim. Hatta launchynin linuxda alternatifi gnome-do oldugunu söyleyebiliriz.

  Linuxa geçtikten sonra biraz ilgi istiyor. Ama bu ilgi windows kurduktan sonra kurdugumuz onlarca yazilim ve donanim sürücülerinin yaninda devede kulak kalir. Hele hele ubuntu veya pardus gibi paket yöneticisine sahip sistemlerde isler çok basitlesti.

 3. yaw iyi güzel demissin de ben öyle kolay isletim sistemi degistirebilceklerden degilim

  masaüstü temami bile kolay kolay degistirmiom -ki degistirince hem aklim ona takilio hem de alisamiom 1 hafta- bi de isletim sistemi degistrirsem nolur merak ediom

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here