WordPress, Bloggera 5 Çekiyor

3
526
Bizzat bu yazinin yazari olarak görüslerim, incelemelerim sonucu vardigim kani su: WordPress Bloggeri katlar.

Herkes Bloggeri göklere çikariyor; “Arkasina google destegini aldigi için, önce indexleniyor. Yok söyle, yok böyle.”.

Ben ücretsiz ve ücretli barindirma alanlarinda, ücretli ve ücretsiz alan adlariyla, ikisini de denedim. Iki sistemde de farkli alan adlarini yönlendirip ayni çalismalari yaptim. Vardigim sonuca göre WordPressin sayfalari daha çok indexleniyor. Ayrica Bloggerda eklenti sayfalari, direkt sonuç olarak gösterilmiyor. Bloggerda yaptigim bir blogda 2 aktif kullanicidan fazlasini göremezken, wordpresste yaptigim blogda 3-4 kullanicidan asagi düsmüyor.

Ve, google üzerinden site:alanadi.com seklinde arattigimda, WordPress blogumun daha fazla indexlenmis sayfasi çikiyor.

Bence bunun sebebi, WordPressin eklentileri ve kullanimi. WordPress hizli ve düzenli oldugu için, birden fazla kategori seçip, çok sayida etiketi ekliyorsunuz, ayrica birkaç SEO (arama motoru optimizasyonu) eklentisi sayesinde, daha fazla yayiliyorsunuz arama motorlarina (özellikle Google ve Altavista).

Blogger da iyi, kötülemiyorum; fakat bir kiyaslamada, WordPressin daha iyi oldugunu, rahat bir sekilde söyleyebilirim artik. Gözlemler devam ediyor, eger Blogger karsi atak yaparsa, o zaman yazinin devamini görmeniz mümkün olacaktir.

Nasil bir Blogger blog sahibi olunur?

Öncelikle http://www.blogger.com/ adresine giriniz. “Blogunuzu simdi olusturun” yazan yere tiklayin. Devam edin, kayit olun. Zaten sizi yönlendiriyor. Daha sonra uygun bir blog ismi giriyorsunuz. Bu sekilde devam ettikten sonra “isim.blogspot.com” seklinde bir blog sahibi oluyorsunuz. Daha sonra yönlendirmeleri izleyip giris yaptiktan sonra blogunuzu, sahip oldugunuz alan adiniza (domain) yönlendirebilir yada isim.blogspot.com seklinde bloglamaya devam edebilirsiniz.

Türkçe destek için http://help.blogger.com/?hl=tr veya http://www.bloggerdestek.com/ adreslerinden faydalanabilirsiniz.

Peki nasil bir WordPress blog sahibi olunur?

Bunun için bir barindirma hizmeti ve alan adina ihtiyaciniz var. Burada anlatmam uzun sürer, temel bir seyler söyleyeyim aklinizda canlansin. WordPress kurulum dosyalarini http://www.wordpress-tr.com/indir/ adresinden indirip, web klasörünüze atarsiniz. Web klasörünüzü de alan adiniza yönlendirirsiniz. Böylece blogunuzu kurarsiniz. Admin panelinden giris yapar kullanirsiniz. Eger degisiklikler yapmak isterseniz php programlama dili konusunda biraz bilginiz olmasi gerekir.

Yada en kisa yoldan http://tr.wordpress.com/ adresinden bir adet ücretsiz WordPress blog edinebilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Yazmak belli kisilerin tekelinde olmamalidir. Bir yazi güzelse imzasina, ününe, ünsüz olusuna bakmadan yayinlanmali, güzel degilse çöpe atilmalidir. Sadece yazmakla yetinmemeli, elestirmeli, desteklemeli, yorum yapilmali, güzel yazanlar yüreklendirilmelidir.Ama yazim kurallarina uymayanlar uyarilmalidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here