Yakinken Uzak Olmak – Platonik Ask, Karsiliksiz Ask Nedir?

8
241
Ask imkansizi seçmektir ve hepimizde seçeriz. Belki bu imkansizlik yakinken bile uzakliktir. Evet, aslinda yakinsinizdir ama ondan da uzagi yoktur sana. Uzansan dokunacakken mesafeler uzar, kosarsin kosarsin bir bakmissin ki bir adim bile yok katedememissin. Dilersin, istersin, özlersin, dua edersin ama nafile o yoktur belki de hiç olmayacaktir.
Iste anlasan da bilinçsizce yasarsin mantigin baska kalbin baska yok gösterir kalirsin. Yollar ya çok ayrimlidir ya da çikmaz yoldur gittigin. Bir gün ya ayrimlara çarpa çarpa ulasirsin ya da çikmaz yolda yine tek kalirsin. Aci hiç bu kadar acitmamistir canini ve için hiç bu kadar ciz etmemistir ve etmeyecektir. Bilirsin, anlarsin ama uygulayamazsin; severken sevilmemek gibi… Sen herseyinle ait olursun o hiç bir seyini vermemekle karsilik verir ve her nefes alista tikanirsin; aslinda sebeplerin vardir yasamak için. Ama acilar inatla ölümü getirip koyar önüne. Aslinda yasarken ölürsün her nefeste alista ölümü dileyere… Ölüm yaklasirken onunla geçirecegin saniyeler de akip gider ömürden iste asil koyan budur. Ask böyledir iste yasarsin yaparsin ve yine yalnizsin yine tek basina baslarsin tek fark bu sefer acilarla unutulmayack canini yakan anilarla ama mecbursun kurtulmak istersin. Ama kurtulmaya çalisiyor olman kurtulmak istedigini göstermez bilirsin kurtulamayacagini. O da ask gibi kandirir oyalar, aldatir yine olan sana olur…
Kurtulmaya çalistigin aci seninle büyür, baskasina bakip kurtulmaya çalissanda içindeki senden önce davranir ve senin yerine o dokunur sana. sitemler, öfkeler büyütürsün içinde onlar büyüdükçe sen azalirsin. Günler uzar saatler geçmez aklinda sadece o ve kalbinde acisi vardir. Her zaman arayip ve buldugunu sandigin güvenin yerine herkese karsi güvensizlik sarar etrafini her ask konusu açildiginda susup içindeki haykiramadigin gerçekle kalirsin…
Hakli oldugun halde gereksiz gibi yaninda kalir hakliligin ve haksizliklarla devam edersin yoluna. Bir gün kaldigin yerden devam etmek için kalkacaksin korkularin yine yaninda ayni seyleri yasama korkusuyla kalacaksin. Haykiracaksin ama duydugun tek sey sesinin yankisi olacak. Eski acilarla küseceksin sevdalara ve dönüp dolasip basa döndügünü anlayacaksin. artik eski senden eser kalmayacak çünkü yorgunsun, kizginsin, yüzünde gülücükler yerine yas var bir defa öldün ya zamaninda bir daha ölmek istemeyeceksin…

8 YORUMLAR

 1. ya içindeki kanserle yasamayi ögrenecek yenileceksin, ya da hayatin sürpriz getirilerini sabirla bekleyip inatla yasayacak, kendini degersizliklere maglup etmeyeceksin… seçim senin=)

 2. o ask imknasizken mi daha güzel acaba? daha önceki yazilarda da mevzu bahis olmustu.

  Ask aslinda kavusamamaktir, kavusamamaktan dolayi yanmaktir…

 3. evet kavusma ihtimali olmadigi için ask. imkansiz oldugu için heyecanli. ya da tam o anda yasamali o güzelligi ve daha güzel olan duygulara geçis yapmali belkide.

  ama yanacam kavrulacam diyene diyecek bisi yok yana yana da kül olur savrulursun biter gider degil mi?

  önemli olan bir takim duygulari sevgiye, güvene çevirebilmek… amann ne bileyim ben burnumu sokmiycam askin isine ben. ne isterse onu yapsin bana bulasmasin.

 4. delisey beni yanlis anlam a güven olmadan ask olurmu sence. hem bu kadar askdan kaçmanin manasi varmi ? güçlü görünmeye çalisir gibi bir hal sezinliyorum. ask güçsüzlük degildir sende bunu unutma.

 5. estagfurullah cimbiz. ben ask konusunda tek kelime etmiycem tek kelime yazmiycam da cezaliyim=)

  güçsüz fln da degilim aksine tahminlerin üzerinde bir güce sahibim=) sende bunu untma…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here