Yaz Kizim!

5
424

Yaratici, bize kalemi ve kâgidi verdi. Kadim geleneklerde kâgit ve kalem ögreticiydi. Içinde bulundugumuz post modern çag okullarda bile elektronik kitap kullanmayi öngörür oldu, tüm iletisimlerimizi ses ve görüntü üzerinden saptamaktayiz. Telefon, televizyon, bilgisayar ve daha söylemedigimiz onlarca teknolojik ürünün, kagidi ve kalemi örümcek agi gibi doladigini görmekteyiz.
Dag gibi büyümekte olan yazisiz kültür harekati olusmakta, önemli olaylarimizi twitter ve facebook üzerinden kitlelere sunmakta, “begenilmeliyim” iç güdüsüyle hareket edilmekte oldugunu görmekteyiz. Ses – görüntü – yazi tamamen farkli yönlerde oldugu gibi, teknolojik baglamda hepsini bir arada buluyormus zannina kapilip, uçucu notlara imza atilmis, elle tutulur bildirgesi olmayan davetiyeler, propagandalar bile artik en sanal derunine indirgenmistir. Ne kadar sanal kültür üretmeye çalisirsak, bi o kadar da samimiyet kendini post modernin ellerine itiveriyor. 
Bilginin dogru kullanimini yerine getiremedigimiz tekno kültür anlayisi, yalnizca bilgi dolasimimiza olanak saglamaktadir. Ufkumuzu tikadigi gibi “bu bana yeter!” kismini alip-gitmek adina yanlis tutumlar içine girip, düsünme boyutumuza set çekip, hazir olani tüketme yanlisi olmaktayiz. 
Teknolojiyi hizla tüketiyoruz(!) Haddi asilmis biçimde kullanim sergiledigimiz internet- telefon- televizyon izleme oranlari artiyorken, siyaset (ülkemde politika), ekonomi alanlarimizda ki bilgi ve bilinç halâ yetersiz seviyelerdedir. 
Ben, burada internet kullanmayalim, televizyon seyretmeyelim gibi bir tutum sergilemiyorum. Klavye kullanmaktan, doktor reçetesi gibi yazan insanlarin varligindan, teknolojik bagimliligin getirdigi durumdan bahsediyorum. Facebook- twitter üzerinden bilgi(!) paylasiminin kolay olmasindan dolayi, kolaya kaçmanizdan bahsediyorum (Ctrl+C = Ctrl+V). 
Defteriniz olsun, istiyorum! 
Kaleminiz olsun, istiyorum! 
Sizle özdeslesmis sesinizden bir selâm, bir kelâm olsun, istiyorum! 
Popüler kültürün kaleminizi kirip, infazimizi vermesin, istiyorum! 
Çok mu istedim sayin okur? 

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here