Yazilimlara Alternatif Web2.0 Uygulamalari-Bölüm II

1
227

Bir önceki yazimda bahsettigim Alternatif Web 2.0 uygulamalarinin anlatimina devam ediyorum:

  • Ses ve görüntü düzenleme uygulamalari

Internette belki de bizim bilgisayarimizin donanimini rahatlatacak uygulamalar arasinda bu ses ve görüntü uygulamalari yer aliyor. Bu konuda basi çeken uygulama eyespot gibi gözüküyor. Daha önce hiç denemedigim için sadece arama motorundan buldugum bir listeyi verecegim.

BubblePly – Bir görüntüye konusma balonlari eklemenizi saglayan bir uygulama.

Cuts – Özel sesler ve görüntüler eklemenize izin veren bir uygulama.

Eyespot – Çok genis bir özel sesler ve görüntüler kütüphanesinden istediklerinizi kendi görüntünüze eklemenizi ve düzenlemenizi saglar.

 

Fliptrack – Müzikli sunumlar yapabilirsiniz.

JumpCut – Adindan da anlasilabilecegi gibi daha çok kesip biçmenizi, eklemeler yapmaniza izin verir.
MovieMasher – Bir çok düzenleme araci sunar. Çesitli düzenlemeler yapabilirsiniz.

MixerCast – Kendi zengin kütüphanesinden yararlanarak görsel ögeler yaratabilirsiniz.

MuveeMix – MySpace, Friendster, Blogger, gibi bir çok sosyal sistelerdeki dosyalarinizi düzenleyebilirsiniz.

Motionbox – Video görüntüsü içerisinde her hangi bir ana baglanti verebilmenizi sagliyor.

Mojiti – Popüler video sitelerinden seçeceginiz videolara kendi notlarinizi ilistirip sevdiklerinizle paylasmanizi sagliyor.

Photobucket – Daha önceleri sadece fotograf yükleme sitesi olarak bildigimiz photobucket artik görüntü düzenlememize, fotograflari müzik esliginde sunmamiza olanak sagliyor.

StashSpace – Görüntü düzenleme yaninda kameradan kayit da yapan bir uygulama.

Veotag – Görüntü üzerine açiklamali baglantilar yerlestirebilirsiniz.

  • Dosyalarin uzantilarini degistirme

Benim buldugum örnekler arasinda belki en bilinenlerden olan zamzar uygulamasi yer almakta. Bunun disinda media-convert ve pdf dosyalari için neevia var. Bu konu da dallanip budaklanmadan internette bu konuda yazilmis en genis makaleye, 80+ File Conversion Services And Tools yazisina göz atabilirsiniz.

  • Dosya indirme uygulamalari

Torrent indirme yazilimlarina alternatif olabilecek bir internet uygulamasi olarak bitlet verilebilir. Torrent dosyalarini herhangi bir torrent yazilimina gerek duymadan indirmenizi saglar.

  • Sohbet uygulamalari

Bu makalenin en genis kapsamli alt basligi olabilir. Sohbet ederken bilgisayarimizdaki bir yazilim yerine internet sitesindeki bir uygulamaya ilk ihtiyaç duydugumuz an, patronun tüm agdaki bilgisayarlardaki sohbet yazilimlarina yasak getirmesidir. Benim en çok begendigim uygulama meebo. Çok hizli, çok islevsel ve çok rahat. Ayrica msn messenger kendi Web Messenger uygulamasi da kullanbilir. Ufak bir uyari yapmakta fayda var. Güvenliginiz için çok bilinen sohbet uygulamalari haricindeki sohbet uygulamalarini kullanmamaniz sizin yarariniza. Internette sizin sifrenizi almak isteyen bir çok sanal hirsizlar bulunuyor.

  • Oyunlar

Oyunlar açisindan internet en zengin mekanlardan birisi. Flash ve java tabanli oyunlardan, amiga, nintendo oyunlarina kadar genis bir oyun yelpazesi var. En genis flash oyun sitelerinden Free Online Game, Miniclip, sitelerini örnek verebiliriz. Ayrica internette eski nintendo oyunlarini oynayabileceginiz nintendo8 sitesi var ki eskiden saatlerimizi harcadigimiz oyunlari internetten oynayabiliyoruz. Hatta ataride oynadigim Super mario bros oyununu görünce çok sevinmistim.

super marioSuper Mario Brothers

Internette oynayabilecegimiz oyunlar elbette bu sitelerle sinirli degil. Kendi yer oyun listemdekileri eklemekle yetindim.Çünkü internet çok genis bir kaynak ve kesfedemedigim bir yigin oyun sitesi bulunuyor.

Düsünceler

Yazimin temel mantigi interneti kendi isletim sisteminiz gibi kullanabildigimizi göstermek oldu. Bu olayi basarabilmemizin temel sebebi elbette web 2.0. Web 2.0 son yillarda hayatimizi kolaylastiran en büyük gelismelerden biri oldu. Artik internet siteleri o eski hantal yapilarini birakarak kullanicilarini isteklerine kulak kabarttilar. Tasarimi daha kolay, az reklamli, kullanisli ve çok islevsel internet siteleri hizla artti. Çok yeni fikirler ortaya atildi. Bunlarin basinda da bu makalemizin de konusu olan kisisel bilgisayarin yükünü azaltmak temasi öne çikti. Çünkü insanlari internete çekmenin en kestirme yolu kendi kisisel islerini yapabilecegi bir ortam olusturmakti. Kanimca web 2.0in ilk hedeflerinden biri de bu olsa gerek. Tüm bu uygulamalarin içten içe söylemek istedigi veya bu durumun gidecegi son nokta "size internet yeter" durumu olacaktir. Web 2.0in hayatimiza daha bir çok yenilik ve rahatlik sunacaktir. Bu hizmetlerden de en karli çikacak olan elbette ki son kullanicilar olacaktir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here