Yazimi Kisa Çevirdin Bak Gözümde Yasa Leyle…

1
223
yazi.. yazis.. yazma sanati..

.. bir olay bir olus konu fikir düsünceyi harf adi verilen isaretler ile ifade edebilme sanati..
yazar: yazi adami bu meslegi kendine is ugras edinmis sahsiyet yazim zenaaatkaari..

yazar olunmaz dogulur bi yerde.. yazar olmayan yazarda ne yazar?? Bakin eski misirli yazarlarin hieroglofi diye adlandirilan acemi bi yazar elinden çiktigi ilk bakista belli birer anlamsizlik aabidesi öküzbasli deve boyunlu kurt çakal suretinde adam kargali kuslu sözüm ona yazilarina adam yazimi yaziyo resimmi belli diil..
resimse hani perspektif nerde desen dekor? giris gelisme sonuç anafikir araki bulasin ne nerede kim nasil niye temel kurali bir yana anlam maanaa hakgetire..
tasvir ve betimlemede bugün anaokuluna giden pörtlek gözlü sümüklü bebe belik bunlara bes çeker muhtevasiz sekilden ibaret sanki tabagin disi yikamakla içini temizlediler sekil sekil… o sumerlilerin asurlularin kil tablet tugla üzerine kazmayla keski murçla çivi basi gibi kazidiklari yazitlarina(!) burda deginmek anmak bile istemiyorum 
güzel yazi yazmak için öncelikle kolay burusmayanindan silgi ile uyumlu çizgisiz beyaz kagit (aslinda yeni basliyanlar için çizgili kaaatda olabilide kanimca kanaatimce yazar bileginin haggiyla yazmali bence) alinir.. düzgün pürüzsüz sert yüzeyli bir masa üzerine göbek ile gögüs hizasi arasina gelicek ve kolumuzun durus açisina göre hafif sola çevirecegimiz kagida arapça yazicaksak sagdan türkçe yazicaksak soldan yumusak uçlu bir kursun kalemlen fazla bastirmadan yazmaya baslayip ilk harfi atmamiz ardindan duvarci terazisi ile terazisine gönye ile gönyesine bakip saakülünü kontrol ettigimiz harfi soldan tire sagdan kapali parantezle sabitleyip.. sonkez çekülle bir daha sakülüne bakip düz durduguna kanaat getirdikten sonra..
sagbasa az bir kati harç yada alçi ile tutdurdugumuz geçici sablon harfin ayaagna bu bastan ip çekip yazima hazir hale gelmis kaagda ÖNCELIKLE..
okuru sikintiya sokacak karamsarliga itecek kendini pencireden assagi aticak konulardan kaçinip mümkün mertebe güncel her daim genel geçerli konular üzre gereksiz ayrinti detaya girmeden okuru incitmeden önce bi açilis pesrevi ile.. Ali ekber çiçekten derlenmis bozlak esliginde.. ilk paragraf girilip varsa kahraman mekan muhit mahal öyle bi tasvir edilmeliki..
dogustan her iki gözü aama sahsiyet – Aha o kahraman bizim maaallenin migtaridir berikide berber Hüsnü diyebilmeli..
kelimeler arasi öyle ayarlanmaliki hem yazi hava alabilsin kokusmasin çürümesin hem okur bi nefes alip az bi gafayi dinleyebilsin yaaa simdi gerçektende öyle yazarlar varki bir cümle içine 135 kelimeyi sigdirip virgül koyduktan soona 275 kelimenin ardindan noktali virgül koyup ardindan otomatige takip 800 kelimede cümleyi bitiriyo yaziktir bu millete günahtir.. 
güzellik neydi güzellik tamam güzellikte göreceli benim güzel dedigim sana çirkin gelecee gibi sana güzel bana çirkin olabili herkes ayni kadina güzel dese beseriyet ilelebet bekar kalir neslin devami hakgetire ama degismez kural ISIK parlaklik DENGE söz temsil isil isil avize isikli gece isil isil gerdanlik güzel paril paril kadife parlak sabi sübyan bebe teni paril paril pambik yanaag güzel solgun mat parlamayan ayaggabi çirkin.. isiksiz kabir karanlik zindan kara arga karafatmada dedikleri hamam böcegi çirkin.. dengeye gelince yaaa simdi gerçektende seytan kulaaagna kursun Yarabbi tu tu tu istigfari tövbe … haasaa simdi simdi kulaagmizin biri yukarda biri assagda olsa tövbe haasaa burnumuz tam ortada duracak yerde alnimizin üstünde olsa güzellikten bahsedebilirmiyiz????
bi ayaaginda postal ötekinde lastik çizme olan birine..
-Amanin ne gadderde gösel ayahgabilariniz var maasallah aman YARABBIM ALLAH tuh tuh tuh nazar degmesin insallah diyebilirmiyiz..
yazidada dengeyi kaçirirsak güzel yazi çikmaz ortaya güzel yazi olmaktan çikar noktalama isaretlerini gelisi güzel büyük harfleri rasgele biçimde dösemek yerine yazinin dengeyi sagliyacak sekilde koyup yerlestirmeli bir yerde parantez aç varsa karsiyada parantez kapa koymali noktanin yetmedigine iki nokta üstüste ginede yetmezse ……. bi gaç dene yan yan siralamali…. 
bakin bu nokta virgül çok önemli bir yazar sunu aklindan çikarmamali 
Bir essegin kulaklari kuyrugu olur 
Bir yazinin noktasi virgülü olur 
Yazar dedigin bilgili görgülü olur 
Yazi yazmak basli basina bir sanattir 
Kafiyesiz kisneyen beygirdir attir 
Denge olursa yazida onun adi edebiyattir.. 
Edebiyatsa bizi baska alemlere götüren bir çift kanatdir ..
Yazar yer yer birini bir kahramani niteliklerini sayip dökebilir bundada dengeyi kaçirmamali misal adam devrin padisahi ve karisi hakkinda yaziyo …
… padisah memleketi güzel yönetiyodu.. aman çok güzel yönetiyordu.. o kadar güzel o kadar güzel yönetiyorduki .. ne demezsin pek iyi yönetiyordu..diye 45 kez üstüste yazar karisi için güzel kadindi ne demezsin çok güzeldi efendim böyle güzeli görülmemisti diye 80 kez ayni seyi yinelersen okur padisahin memleketi iyi yönetemedigi gibi karisininda pekte güzel olmadigi fikrine yönlenebilir o için önce denge ..
iyi bir yazar iyi bir gözlemci olmali çevreyi gözlemeli havada uçan sinegin erkekmi disimi oldugunu anlamali görmeli öyle keskin göze sahip olmali..
dedemin babasi böyleymis padisahin ordusunda gözetlemeci basisiymis bu düsman ordularini üç günlük yoldan görür padisaha haber verirmis ( o zamanlar simdiki gibi radar nerde uydudan izleme telefon telgraf nerde? ) padisaha fisfiklemisler bunu -Padisahim o kadar uzun yoldan düsmani gören siz uykudayken haaasaa hasmetlu sultanimizla sizi görmezmi ? hareminize hanenize evlad ul aayaaniniza halal gelmezmi? demisler tez oydurun bunun gözleri demisler padisah kiyipda oyduramamis o kadar hizmet etti diye dedemde böyleydi o da gündüz gözüyle ögle vakti havadaki yildizlari görür ( yaaa simdi gerçektende bazilari yildizlarin hareket edip gece evden disari çiktiklarini gündüzse kabuguna çekildigini sanir halbüügsem onlarin çogu saagbitdir ayni yerde durur çogu) -La aha ta surda bak isil isil aha görmüyonuzmu der .. parmaagyla havada bi yeri isaret eder -Aha su yanyana duran iki küçük yildizin … ( sanki biz gösterdigi büyük yildizi gördüg küçüügü galdi :0( ) saag yaninda der bagzilari -aha sinci gördüm meeegmed dede su isigi sari gibi olani der ben ginede göremezdim..
yaa gerçektende ben askerdede böyleydim yimbes metre atisindayiz silvanda gayri benden umudu kesmeden evvel son bi gayretle yemekhagnenin gapisini söküp getirdile .. o gada attim ginede vuramadim bagdem gözlerimle nöbetçi klübesinin camini kirdim yanlislikla kör tesaadüfle senin askerlikte bitmez diye takilirlardi bana bide yüklü para cezasi ödedim o devirde … 
yazar konuda sadece kaynaga kazikla baglanmis kalmamali dolap beygiri ayni kisir döngü daire içinde dolanmamali kendi mevcut bilgi fikir kirintisina hafif ateste pismis sümüg kivam oluncasiya dek limon tuzu katilmis ukelaglik serbetinden azar azar ilave edip yaziyi süslemeli ancak yalan yanlis yanilgili ikircikli bilgilendirmeden mümkün mertebe uzak durmali unutmamali yarim yamalak bilmekten hiç bilme daha iyi okuru arada bi düsünmeye itmeli beyin denen saksinin çiçek açabilmesi için yer yer soru isareti gomali kirmizi isik geçme dur yerlerinde ünlem ! 
iyi bir yazar okurun taklacisi saklabani okur yalakasi olmamali okur sunu yazarsam sevinir beni alkislar diye tribüne oynamamali gerçekleri göz ardi edip kalemini satmamali ayni zamanda bolbol karete halter çalisip vücud gelistirmeli misal ben askerde gerçekleri yazdigim megtubumda bizi mantiksizca beygir gibi kosturduklarini bölük komutaninin karekterce zatif ahçininsa cigeri bes para etmez biri oldugunun altini çizip memlekete göndermis bölügün yazicisininda karekterce zayif olup bölüge ispiyonlayacagini hesap edememistim ama bünye saglamdi sag kalabildim 
yazinin gelisme asamasinda yazinin türe göre okura gerilim heyecan vermeli dur bakalim simdi nooolcek duygusu asilamali bu ara çaktirmadan önümüzdeki bosluklara bol kepçeden fikra gazel esref pasadan terkibi bend kissadan hisseleri döseyip yaziyi sisirmeli sonuca yakin kalemi sallayip son mürekkep kirintilarini da ucta toplatip konuyuda toparlayip bitirdikten sonra…
tekrar tekrar okuyup var olmasi olasi mantik hatalarini giderip düzene soktuktan sonra.. kagidi dörde katlayip kizgin ütü ile ütülemeli..
iyi bir yazi derin donduruculu buzdolabinin buzlugunda bir gece bekletilip dinlendirilmeli servise sunarken sicak sicaga kotarilmali etsuyu ile pisirilene kekik maydanoz katilmali 
konu sikintisina düstüm kaygisiyla nasi telefon faturasi yatirdigindan savcilik kagidi doldurduguna dek teferruatdan kaçinmali ben bütün bunlari yapiyom laagkin ginede istedigim gibi beyaz olmuyo renklileri duru suda yikiyom ginede rengi kaçiyo diyosaniz yazdiklarim güzel olmuyo kimse beni okumuyo diyosaniz bu güne kadar ne yaptin ettin hep tersini yap o zaman olu ginede olmuyosa nasi güzel yazi yazilir baslikli yazi yaz bilmeyende bi sey biliyoda yaziyo sanir galeminden kan damliyan yazar yaziyoki yaziyo sanir bilen zaagten senden ümidi kesmistir varip okumaz vakit degerlidir bosa harcamaz yada bütün dil imla kural kaide hakgetire içinden geldigi gibi dogal olarak ikinmadan sikinmadan yaz inan böylesi dahada güzel oluyo gal saglicakla ey milletim… efendiler ey kutsal ötüken ormani halkim..

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here