Yeni Bir Meslek, Din Psikologu – Din Psikologlari Projesi

25
541

Her gün yeni güne uyanirken AKP’nin yeni projeleri ne olacak diye merakla bekler olduk. Çagdas toplum yapisina uygun en medeni projeler AKP’nin isi. Yeni projesi : din psikologlari 🙂 ve siki durun bu psikologlar bildigimiz imam hatiplilerden olusacak. 
Tabi sürekli imam hatip lisesi açmaktan olusan imam birikimini eritmek için mezun olan imamlari hayatin her alaninda yaymak zorunda kaliyor. Ayrica bir tasla üç bes kus vurma talim tarbiyesi alan bu sistem, bir yandan imamlara istihdam saglarken diger taraftan da insanlari dine iyice bulayip sarip sarmalama düsüncesini hayata geçiriyor.
Psikologlarin yillarca aldiklari egitimi bir çirpida yok sayan bu yönetime ne desek bilmem! Imam her derde deva demekki:) Kesin tip bilimi ile bir problemi var baskabanin zira önce jinekologlar, simdi psikologlar…

 

Sirada kim var acaba?

Delisey,

25 YORUMLAR

 1. yazinizi okudum ve elinize saglik derim

  iste bu konuda biraz bir seyde ben söyleyeyim sizlere
  bu gün en önemli bir makamda oturanin kendi agzindan anlattigi o ikayeyi sizlerle paylasayim istedim.
  yakin tarihte herhalde bir amerikali bir gazeteci yazari bir görev için hindistana gitmis ve bir gün trene binip bir yere giderken tren bir anda durmus her halde bir ariza var diye düsünmüs ve bunun sebebini sormak için makinistlerin yanina gidip durumu onlara sormus.
  onlarda hayir trende bir ariza yok fakat bizim için çok kutsal olan bir inen tren rayinin üstüne oturmus onun oradan kalkmasini bekliyoruz demisler o gazeteciye oda onlara bu inegi tutup raydan kaldiralim ve bizde yolumuza devam edelim demis fakat makinist hayir katiyen olmaz demis o kendi ne zaman isterse o öyle kalkar biz onu kaldiramayiz demisler gazeteciye ve çaresiz o inegin raydan kendi kendine kalkmasini beklemisler.
  iste bu arada o anda gazetecininde jetonu düsmüs bu inek yorulup mutlak o raydan kalkacaktir ve biz yolumuza devam edecegiz fakat bizlerde öyle inekler varki bir kere devletin koltuguna oturunca 40- 50- sene oradan kalkmiyorlar ve onlar gençlere bu yolu açmiyorlar demis kendi kendine ve öylede haykirmis dünya insanligina.
  iste bu hikayeyi bize o zaman tv de anlatan kisi o zamanin demir eli ve ecevitini misal olarak göstermistir ve bu günüde onlarin yerine gelen o siyaset adamida ben sizlere ölünceye kadar hizmet edecegim diyor ve koltuga kene gibi gömülmüslerde yani bunlarda o inek kadar olamiyorlar ve siyaset yolunu genç nesilere hiç açmiyorlar iste insanligin bir drami ve durumu bu olduguda gayet açiktir.

  mesela uzak tarihte islamda adi geçenlerden biri olan muaviye devrinde onun valilerini prodosta amaciyla tas atanlarin ve yüzlercesinin tas atan ellerini kestirmisler bunada islam demisler oda ayri bir meseledir

  simdide yanlis isler yapanlara prodostto amaciyla ayakkabi atanlara yumurta atanlara yazi yazanlara grev yapanlara onlarin isleri elinden alinip onlarin riskini kesiyorlar ve büber gaziyla gazlanip ve polisin eliylede coplarla dövülüyorlar.iste bu ne pehriz bu ne lahana tursusu derler bunada bence

  fakat bu yeni inekler bu koltuklardan hiç kalkmayi düsünmüyorlar ölene kadar buradayiz diyorlar ve gerekenide zaten yapiyorlar durum budur.
  Allah kulundan ne istiyor insan oglu ne yapiyor isler ortada degilmi.
  .
  bir ata sözü vardir.. halka verir talkini kendileri yutarlar salkimi derler derim ve selamlar r.ç. not: biraz uzun oldu ama ancak bu kadar kisa yazabildim bu konuda

 2. Din Psikologu diye bir meslek olabilir:) Din denilen olgunun insan üzerindeki olumlu – olumsuz etkilerini tarafsizca anlatan.

  Lakin hükümetin düsüncesi bu degil! Saglik kuruluslarindaki bu insanlarin görevi :

  Namaz nasil kilinir?

  Ibadet nasil yapilir?

  Din bilgisi dersi gibi konularin islendigi bir durum söz konusu anlayacaginiz! iyi de, hastanelere bulastirilmak istenen bu durum nedir? amaci nedir? din bilgisine sahip olmak isteniyorsa yeri hastane midir?

  hastanelere tip bilimi bulastir eyy hükümet:) dini de ehline birak çek elini din üzerinden siyaset yapmaktan:))

 3. insanlarin oylarini alip onlari iyice soymanin bir yoluda dincilik sanatidir bunlar bu insanliga bizlere öyle bir din asisi vurmuslar ki bu tip dinciler siz Allah diyenlere oyunuzu veriniz derler ve öylede kazanirlar.

  fakat sunu iyi düsünmeliyiz nisa 1.ci ayette adini dilinizden düsürmediginiz Allahin öfkesini çekmekten sakininiz diyor.

  yani Allah adini anmak ile insaAllah maasallah diyerek halkinizi aldatmayiniz onlarada aldanmayiniz diyor ama bunu dinleyen kim gelsin oylar ve paralar ve çikarlar makamlar ve din iman bu olmustur bunlar her devirde her zaman derim.

  iste "dindar insana degil" bu dini dar olanlara lanet okumaliyiz derim abdesli kapitalist olmuslar mecliside hep bunlar doldurmuslar devletin bütün demirbaslarini satip kitabina uydurup onlarida yemisler

  fakat bunlarin hesabini bunlara bunlar gibilerine sorabilecek hiç bir hukuk sistemi ve makamida yapmamislarsa bu millet artik çeksinler çilelerini buda haktir bu millete demekten baska ne yapilir ki derim selamlar r.ç.

 4. ben devlette din görmeyecegim günleri görebilecekmiyim artik bunu merak eder oldum. sözün bu yerindeki hedef tek basina iktidar degil muhalefette iktidar kadar hedefimde. iki tarafta dini kullaniyor günümüzde. din bana göre vicdani bir konu ve insanlarin vicdanlari üzerinden siyaset yapmak ne kadar etik bir olgu bunun üzerinde tartismaktan geçtim, insanlarin hassas noktalarini bu denli yaralamak, inanç üzerinden siyaset yapmanin erdemsizligi üzerine erdem etiketi yapistirip inanan insanlari, gerçegi gören insanlarin karsisinda küçük düsürmek, sirf din konusunda hassas olduklarindan oy özgürlükleri yönlendirilen insanlara vurulan cahil damgasinin hesabi nasil verilecekki.

  inançlarimizdan ellerinizi çekin artik, kim neye inaniyorsa birakin ona inansin ve sizler öteki dünyamizdan da ellernizi çekin artik. biz bu dünya için oy verdik size..

  ama ne yazik ki umut ettigim günler gelmeden ölecegimi de biliyorum :(((

 5. insanlar ben müslümanim diyenleri hep dürüst zannederler ve onlardan bir fayda umarlar ve onlara çok güvenirler ve bunlarin bir çogu ne yaptimsa halkim için yaptim derler ama bunlarin hiç biriside halki için parmagini dahi oynatmazlar yanliz halkin sirtindan kendilerini zengin etmek için çalisirlar ve bundada basarilida olurlar.

  iste biz insanlar bunu kavrayincaya kadar ve islam dinini bir dünya hayatini yasama kanunu ve onun ilmi bir plani oldugunu iyice anlayincaya kadar ve bu dini vicdan meselesi olmaktan çikarana kadar dünyada bu vurgunculuk ve dine bakis hali ve bu konudaki sakatligimiz hep devam eder.

  mesela su bizim temel reis çok agir bir suç isler ve idama mahkum olunca benim cezami birakin Allah versin size ne demis hakime ama onu genede asmislar.

  iste bu fikra ortaya bir seyler koyar derim insanin ve toplumun görevi suçlunun cezasini vermektir fazlasini Allaha birakmaktir iste yanlis yapan siyasetçileri ve dini imamlarinda cezalarini daima halk vermeli bunun bir çaresini onlar bulmalidirlar ve bu bilgilerde sahip olmalilar ki isi vicdana ve padisaha birakmasinlar ve Allahada birakmasinlar daima kendi islerini hep kendileri görsünler ve onu desteklesinler.

  iste selatin bir anlamida desteklemektir bu hakki adaleti desteklemektir zulmün karsisinda haklinin yaninda olmayi bilmektir ve bunu bilmektir ve ona göre toplum olarak sistemlessinler derim ve sakat ve çakma sistemlere uyduruk particiliklerle bu isler artik olmuyor ve onlara teslim olmasinlar ki iste o zaman onlar imanli bir toplum olurlar ve köle toplum olmaktan kurtulurlar ve mehti dedikleri bir toplumun kendileridir o göklerden bulutlarin arasindan gelmez buna inanmayalim derim. r.ç.

 6. burada küçük bir hesap yapalim

  bir insan bir günde 550 gram bugday yerse bir senede 200 kilo bugday yer 1 – metre kare toprak 300 gram bugday verirse 700 metre kare toprak 200 kilo bugday verir ki bu 700 m2 toprak sadece bugday içindir.

  ve bunun pirinci nohudu fasulyasi pamugu daha bir çogu vardir bunlarin toplami kisi basina 10 bin m2 karedir t.c. devletide 780,000 km2 olduguna göre 78 milyon insanin her birine 10 bin m2 toprak düser ki bu su an için son sinirdir.

  eger 50 sene sonra nufus 150 milyon olunca bu insanlar aç kalirlar bunu bilmeden her aile 5 çocuk yapsin diyen siyasetçiyi halk sopa ile dövmelidir mesela çocuk dogunca açliktan gözünün önünde ölmesinimi seyretmek iyidir yoksa önlem alip ihtiyaçtan fazlasini dogurmamakmi daha iyidir derim.

  bir fikrada bir davada kadi efendi bir suçluya 100 sopa cezasi verince suçlu kiside kadi efendi ya sen hiç sopa yememissin yada sayi bilmiyorsun demis kadi efendiye

  iste bu millet vekillerimizde ya hiç sopa yememisler yada hiç sayi bilmiyorlar ki her aileden 5 adet çocuk bekleriz diyorlar iste halk dedigin bunu bilmeli ve onlara bunuda ögretmelidirler derim r.ç.

 7. çok güzel bir konuya deginmissin delisey. Önce imam hatiplerin önünü açmak için yapilan degisiklikler sonra 4+4 sistemi simdide kürtaj yasagi daha neler neler görecegiz. Yahu din egitimi almis biri pozitif bilimlerde ne isi var? Kürtaj efenim çocugun yasama hakki elinden aliniyormus 3.5 aylik olmadan bir hücreden ibaret zaten, senin vücudunda günde milyonlarca hücre ölüyor bunlarda katliam o zaman. ne saçma sapan islerle ugrasiyoruz memleketin baska derdi kalmadi bunlarla ugrasiyoruz. Ben Biyoloji mezunuyum ve issizim hani devlet baba nerede??? Benim yasam hakkimi, is hakkimi gasp edip kendi yandaslarini o islere koymak hangi dinde kitapta yaziyor bilen var mi? söleyinde bizde cahilligimizi giderelim. Yok arkadas biz akillanmiyoruz. Isyanlardayim hatta çildirmis durumdayim. Oku oku sonra git evinde otur vay be bilim adaminin durumuna bakar misin? Söz de biz Biyologuz dünyanin en çok gereksinim duydugu, ihtiyaç duydugu bir meslekten mezunuz. Gülüyorum ama mutluluktan degil içinde bulundugumuz vahim duruma gülüyorum.

  Ülkemiz adeta petrol üstünde yüzen bir ülke ama ne yazik ki petrolü dahi disaridan aliyoruz neden??? Cevabi hepiniz biliyorsunuz zaten. Gelin ben size petrol kuyularini göstereyim üzeri betonla kapatilmis ama her yerinden petrol fiskiran, petrol yok diye kapatilmis kuyulari kendim gösteriyim.

  sorunlari yaz yaz bitmez verhasil delisey çok tesekkür ederim bu konuyu gündeme tasidigin için. yüregine saglik. Yanliz degilsin..

 8. bir zamanlar dyp baskani olan sayin süleyman demirel basbakanlik yaparken ona oy veren bir vatandas onun yaptigi icraatindan pek memnun olmadigi için sana oyu bu elimle ben verdim diye o oy veren elini baltayla bir vurusta kesmisti.

  iste bu vatandasi o günler tv de kesik ve sargili eliyle vede canli yayinda bende görmüstüm. ve simdi devirler degisti.

  ve simdi akp devri basladi artik elini kesenler çikmadigina göre her sey tikirinda demekki çünkü on senedir elini keseni hiç duymadik.

  yanliz büber gazi yiyenleri polis tarafindan coplanip dövülenleri yerlerde sürüklenenleri ve kelepçelenenler görsekte siz bunlara aldirmayiniz bunlar provokotörlerdir.

  siz oyunuzu akp ye veriniz onlar nede olsa dinli imanli olanlardir öylesini bir daha nerde bulacaksiniz elinizden sakin onlari kaçirmayiniz saddami bile iyi ettiler basimiza çuvalda geçirdiler siz bu olanlara sakin aldirmayin bunlar hep provakatörlerin isleridir derim nerede bulaçaksinin böyle imani kamilleri bir daha derim r.ç.

 9. burada petrol yok diye betonla kapa tilan o kuyular gelecege dönüktür ve bu gelecekte kuralacak olan büyük israile saklanmaktadir ister inan ister inanma derim bosunami anadolu bosaltiliyor büyük sehirlere ve üst üste yigiliyoruz anadolu büyük israile bos teslim edimesi için bütün bu yapilanlar her sey BOP içindir. r.ç.

 10. bilindigi gibi israil bayraginda iki çizgi vardir onlar nilden firata kadar senindir isaretidir ve bunun bir hudutu ankaradan geçer.çünkü bu çap genistir

  ve TL degisti bunada iki çizgi kondu nilden firata kaziklari böylece çaktirmadan hemen çakildilar yani islem tamamdir deniyor. r.ç.

 11. BENCILLIGIN DANISKASI

  Amaasimiz yetmiyor diye biz emeklilerden daha çok aglasan vekillerimiz hep kendilerine yontuyor. 15 yillik borçlanma hakkina sahipler. Ama bu hak milletin aslina yok. ama vekiller borcunu yatirir yatirmazda hemen emekli oluyor. Bas bakanin destegini alarak bir gecede emekli maaslarii 3 bin liradan 6 bin 300 liraya çikardilar. Kendilerini garantiye aldilar. Ama sira memura ve isçiye gelince komik zammi reva görürler. Vekiller, kendi maaslarini da cumhurbaskani maasina endekslediler. Yani basbakan, bakanlar dahil vekiller, kendilerinin belirledigi cumhurbaskani ayligina göre emekli ayliklarini da her yil arttiracaklar. Biraz da emekliyi düsünsünler… Kemal YIGIT… böyle demis gazetede onu aktardim sizlere r.ç.

  not: nezaman ki isçi ve millet vekili ayni maasi alirlarsa anlayinizki insan haklari islemeye baslamistir iste islam dini bu insanliga bunu öneriyor.

  bakara 219 ve nahl 71. ayetler böyle diyor nerede o müslümanlar onlari bir gören varsa onu göstersinlerde onlardan ilhan ve ibret alalim ama onlar yok fakat eskiya pek çok degilmi böyle bir plani düsünen ve yapmaya çalisan bir millet vekilide ve millet mecliside yok o halda bunlar munafiktirlar çünkü onlarin gerçek isleri budur yanliz kendilerini zengin yapmak degildir derim . r.ç.

 12. bir siyasi parti genel baskani diyorki zina serbest kürtas yasak kabul edilir durum degil serbest olani ortadan kaldiralim sonuç kendiliginden ortadan kalkar diyor.

  ve bir ayette zinacilarin her birine hiç acimadan kadin erkek demeden hemde meydanda 100 birine 100 de birine sopa ile vurun iftiraçilarada 80 sopa vurunuz diyorda.

  bizim müslüman vekillerden bunu yani Allahi dinleyen kim zaten bu isleri yapanlarin pek çogu kendileridir ve suçuda sonra kadinlara yikmaktir isin kolayina hep böyle kaçiyorlar ve birde müslümanim diyede geçiniyorlar derim parti baskani ne güzel söylemis onu olsun dileyiniz derim r.ç.

 13. islami kaynaklardan bir örnek daha verelim.

  islamda mülkiyette konu olmayacak sey sadece insan bedeni degildir.

  torak su ates madenler arsalar vesaire hepside Allahin mülküdürler ve bunlar kisilere ait olamazlar olmasida dinin hükmünce mümkünde degildir.

  fakat sultanlar ve yandaslari hesapsiz servetler yigarlarken mülkün Allaha ait oldugunu onlar hiç akillarina dahi getirmiyorlar.ve getirmedilerde

  ve islamda içdihat özgürlügü ve zenginligi vardir sura toplantilari vardir her cuma ayri bir sura toplantisidir ve o isin konusudur bunun üstünde hiç düsünen dahi yoktur ve düsünenler derhal aforoz edilirler ve bunda islamiyet budur derler.

  bunlar çakma islamiyettir sultanlarin dini görüsleri olamaz onlarin görüslerine ve dayatmalarina kesinlikle katlanamayiz ve bu konu çok derin ve genistir derim.

  mali götürücülerin bir uyutmalaridir derim uyansak iyi olaçak kim bilir nelerimizi götürüyorlardir o parca bizden kopunca onuda o zaman ancak bir aciyla anlariz derim r.ç.

 14. Degerli yorumlariniz için tesekkürler…

  Açik açik diyorki; dine sardigim yetmedi sarmalayacam da !!!

  Din doktoru, din avukati, din spor hocasi, din mühendisi, din mimari ….. :))

  Din-les-tiriyor mu?

  Din-len-diriyor mu?

  Agir agir hedefe gidildigi asikar ama… Öncelikle egitim kurumlari olmak üzere hemen hemen her yerden "laiklik" kavramini yok edilip "din" kurallari yerlestiriliyor. Ve halen din üzerinden siyasete devam ediliyor… Ben Sevgili Aziz Nesin'in % 60 diye nitelendirdigi "aptallik" sözcügünü simdi daha iyi anliyorum? Insanlar önlerini, geleceklerini görebildikleri oranda akillidir. Basbakanin % 100 akilli biri oldugu kesin:))

 15. insanlikla birlikte din vardir çünkü din insanligi yöneten ilk temel kanundur fakat bu isler kimlerin elinde olmalidir sorularida açilir ki iste bu çok önemlidir.

  mesela biz peygamber soyundan geliyoruz diyenleremi yoksa bilime teslim olalim dersek dinde bilimin ve ünüversitenin elinde olmalidir çünkü ünüversite ispatla çalisirken bir takim sehyler biri birinde el alir ve rüyalarina göre ile çalisirlar vede soylu akraba güderler onun için dinin dengesinide bunlar bozarlar.

  ve hem mülkümüzü vede imanimizi bu sehyler yagmalarlar onlardanda her kafadan ayri bir ses çikarki bunada bilgi kirliligide denebilir çünkü ispatida yoktur onlarda körü körüne itaat vardir ama ünüversiteler öyle degildirler orada mutlak ispat sarttir ve islamda ispat ister iste bunuda ancak ünüversiteler yapabilirler.

  mesela Allah varmi yokmu bu kainat ezelden ebedemi yoksa yaratildimi ve onunda ilk günüde ve son günüde varmi ahiret varmi iste bu isler ünüversitenin din bölümünün isleridir derim mesela Allah var diyenlerde Allah yoktur diyenlerde bu iddialarini mutlak ispatlamalari gerekiyor demektir kafa karistirmakla bu isler yürümez derim eger Allah vardir diyorsak onunda kanunlari vardir onlar isler hale getirilirler eger Allah yoktur diyorsak Allah verdim dedigi dini bu dünyadanda ilim ve irfan yoluyla silmek lazimdir.

  eger Allah vardir diyorsak bu kurana göre bu dünyada hiç kimse sahsi zenginlerden olamazlar yani ne zengin nede fakir insan olamaz insanlar bu esitlik ilkelerine göre egitilirler ve yönetilirler dengeside vardir derim.

  nufus esit toprak ve sanayi isleridir ihtiyaca göre üret ve tüket israf etme dine göre insanlar bunu kurarlar ve onu yasarlar her hesap buna uyumlu olursa islem tamamdir mesela çok çocuk üreterek onlari harp ederek öldürerekmi eritelim yoksa çok dogurmadan bunun tip ilmiyle bir çaresinimi bulup yeterinden fazlasini üretmeyelimmi ve onlari uysturucu larla yok etmeyelimmi sorularina ünüversiteler karar verirler ve çarelerinide onlar söylerler çünkü bu sorun insanligin en temel sorunlaridir.

  dinlesme dinlenme veya dinsizlesme isini sehylere mürsitlere babalara dedelere ve soylulara degil ilime bilime emanet ederiz ki bunun vebalide bütün insanliga aittir derim mesela kuranda dünyaya gelmis dogmus olanlari öldürmeyiniz diyor ve onlara devlet sahip çikar meseleside ayridir fakat aile çok çocuk istemiyorsa ve toptaklarida bilgileride az olursa tip yoluyla dogmadan bunun önlenmesinede devlet degil aile karar verir çünkü veballi onlara aittir seklide görülür onun için dinide herkes degil bilim üslenmelidir ki kendimizi ve dinimizi iyi taniyalim her gelen kendine göre bir takim dinler mezhepler tarikatler tekkeler kuramasinlar.

  zaten buzuklarinida bu tür çikarcilar kendileri için uyduruyorlar halkta saskin kaliyor onun için en güvenli yer ünüversitelerdir onlarda ispatla çalisirlar yalanla dolanla uydurmayla rüyala menkibelerle degil çünkü orada biri yanlis yapsa digeri onu ortaya koyar ve yanlislarda düzelirler iste halk bunu kendileri için kurmalidir ve huzur içinde yasamalidirlar derim. selamlar. r.ç.

 16. Yani diyorum ki; uygulandiginda bu proje, fikir olarak mi kalsaydi! diye düsünebiliriz diyorum. yani iyi olmayabilir, iyi tarafi neresi mesela diyorum?

  Bu ülkenin camiye, imama degil, okuyan, arastiran, sorgulayan insanlara ihtiyaci var diyorum…

  imamin yönettigi bu ülke "Türkiye" degil diyorum. geriliyoss diyorum. :))

 17. Imam ne demek ki okuyan arastiran sorgulayan insanlardan öyle ayri tuttun? 🙂 Benim bildigim kendisine uyulan, önder, halife, ordu komutani 'imam' kelimesinin birer anlamlaridir. Fatih Sultan Mehmet bir imamdir. Hz. Muhammed imamdir. Bütün padisahlar imamdir. Hz. Ebubekir, Osman, Ali, Ömer imamdir. Imam-i kübra vardir cemaate namaz kildiran kisilere denir. Ikisi birbirinden burada ayrilir. Camiiler inananlar için vardir. Camiler yapilir… Imam-i kübralar gelir… Ezanlar okunur, namaza çagirilir… Namaz kilanlar gider, kilmayanlar gitmez, olay bu kadar basittir. Okuyanlar yine okusun, arastiranlar yine arastirsin, sorgulayanlar yine sorgulasin. Ben engel göremiyorum. Eskidenmis o inananlara örümcek kafali denildigi vakitler…

  Kaldi ki Psikiyatrist Prof. Dr. Kemal SAYAR'in ilk siir kitabi Hizir ve Roza’da yer alan “Ilk Ölümden Sonra Yoktur Bir Ikincisi” siirini, ilk anda beklenmedik bir sekilde, su iki misrayla bitirir: “Insan önce Kur’ân’i / sonra Heidegger’i okumali.”

  Su endisenizi çok yersiz buluyorum. Umarim zannettigim gibi burada düsmanliginiz Islâm Dinine degildir de yalnizca basbakanadir, Sevgili Delisey.

 18. Imam, duydugunu sorgulama sansi olmadan digerine aktarandir. Sorgulamak arastirmak söyle dursun tek cümleyi kendi insiyatifine göre çeviremez bile… Zira dogmatik bir sistemin bas elemanlarindan biridir. (Imam-i kübra )

  Sevgili Muhammed,

  düsmanlik biraz agir bir kelime oldu lakin ben dinsizim… Yani inananlara göre bos ve anlamsiz biriyim. Hiç bir izm, ideoloji ve dine inancim yok. ne olacak bu halim bilmiyorum vallahi:)

  haa bir izim var ama zihnimde, delisizm :)))

 19. Tamam dinsiz olabilirsin. Bu ülkenin dinsizlere pek saygisi yoktur (burasi bir gerçek) ama dinimin bana ögütledigi seyi yapmak gerekirse sana karsi hosgörülü olurum.. 🙂 Aramizdaki fark su, sen ezan 'hadi namaza' dediginde gitmeyeceksin, ben gidecegim. Inananlarla inanmayanlarin ayrildigi yerde ayrilacagiz. Dedigim gibi bu, bu kadar basit bir konu. Nasil ki ben sana saygi duyuyor inançsizligini yasamani hosgörüyorsam, sen de benim inancimin gerektirdigi kurallara saygi duyacaksin. En basitinden oruç tutanlarin karsisinda yememek gibi(bu bir saygi geregidir yememek zorunda degilsin) ya da camilere karismamak gibi.Bu ülkenin vatandaslarinin yüzde 90i müslümanmis(tam bilmiyorum). Sen bir ülke baskani olarak yüzde 90i görmezden gelirsen bir kere laikligin kendisine ters düsmüs olursun.Bu ülkede hristiyan çogunluk olsaydi kiliselerin sayisi artardi. Laiklik dinsizlik demek degildir ki elbette inananlara inanma olanagi verecek. Bu ülke laik bir ülke olabilir ama vatandaslarinin yüzde doksani müslümandir o halde camiler çogunlukta olacaktir. bunun disinda kalan yüzde 10a da istedikleri dine inanma olanagi verecek ya da hiç inanmama olanagi verecek ki laiklik burada devreye giriyor 😉

  Ayrica imam tanimin hakkinda söyleyecegim sey iki kelime : saçma, sapan.

  Yani bir kere imam kisisi duydugunu degil, Kuranin ilk emrine göre okudugunu aktarir. Emirler sorgulanamaz elbetteki. Komutanin sana ates diyorsa atestir. En mantiksiz yeri de surasi, tek cümleyi kendi inisiyatifine göre çeviremez bile!!! Yok artik heralde çeviremez kuran bugüne kadar bozulmadan nasil geldi zannediyorsun sen? 🙂 Din sorgulanamaz bir olgudur. Aklin bittigi yerde iman baslar. Sen eger Peygamber'in ayi ikiye böldügü yerde bunun nasil oldugunu sorgulamaya baslarsan inancinin bir anlami kalmaz. Görürsün duyarsin ve itaat edersin. Inancindan emin olan mucizelere sasirmaz. Bu demek degildir ki islâm dini mantikli bir din degildir. Tam tersine Islâm dini mantikli bir dindir ama çerçevesi geregince. Mesela bir yaratici var midir? Vardir. Bunun mantigini sorarsan heryerde yazar. Ama aklin fikrin tükendigi yerler vardir ki artik orada inanç devreye giriyor. Bunlarda mantik aramamak elzemdir. …………………… Ulan ne cümleler kurdum be. 🙂 Eger inatçi davranmazsan su cümlelerim sana da mantikli gelecektir.

 20. Bir kere saygidan bahsedip, "Ayrica imam tanimin hakkinda söyleyecegim sey iki kelime : saçma, sapan." yorumun çok absürt:)) gülüyorum, zira yazdigim Din penceresinden bakinca tipkisinin aynisidir.

  imam din adamidir ve görevi: dini kuranda yazdigi gibi (artik ne anliyorlarsa o yazandan) katkisiz arastirmasiz ve sorgusuz digerlerine aktarmaktir. Degil midir? aksi halde misyonunu tamamlayamaz.

  Hiç bir dini kabul etmiyorum. Dogru ve sorumluluk sahibi bir "insan" dine ihtiyaç duymaz…

  Inatçiyim:))

  Göl Insanlar – Tübitak Yayinlari…

  Dünya ve insan hakkinda 15 milyon yil öncesi miyosen çagindan bahsediliyor. Kalintilari var. Bilimsel. Gözle görüyorsun. Ve bu sadece 20-5 milyon yil arasi bir dilim. Daha kanbiyen dönemi var…. Tarih bunlar kalinti v.s Tüm bunlari okuyorken, ortada dinin getirdigi bir yigin hurafeyi görüyorken, din adina yapilan savaslari ( bu sadece islan dini degil elbette, tüm semavi ve olmayan dinler) ve ölen insanlari izliyorken 1400 yillik bir tarih için kafa patlatamiycam… Üzgünüm:)

 21. Bir kere saygidan bahsedip, "Ayrica imam tanimin hakkinda söyleyecegim sey iki kelime : saçma, sapan." yorumun çok absürt:)) gülüyorum, zira yazdigim Din penceresinden bakinca tipkisinin aynisidir.

  imam din adamidir ve görevi: dini kuranda yazdigi gibi (artik ne anliyorlarsa o yazandan) katkisiz arastirmasiz ve sorgusuz digerlerine aktarmaktir. Degil midir? aksi halde misyonunu tamamlayamaz.

  Hiç bir dini kabul etmiyorum. Dogru ve sorumluluk sahibi bir "insan" dine ihtiyaç duymaz…

  Inatçiyim:))

  Göl Insanlari – Tübitak Yayinlari…

  Dünya ve insan hakkinda 15 milyon yil öncesi miyosen çagindan bahsediliyor. Kalintilari var. Bilimsel. Gözle görüyorsun. Ve bu sadece 20-5 milyon yil arasi bir dilim. Daha kanbiriyen dönemi var…. Tarih bunlar kalinti v.s Tüm bunlari okuyorken, ortada dinin getirdigi bir yigin hurafeyi görüyorken, din adina yapilan savaslari ( bu sadece islan dini degil elbette, tüm semavi ve olmayan dinler) ve ölen insanlari izliyorken 1400 yillik bir tarih için kafa patlatamiycam… Üzgünüm:)

 22. Simdi bu kocaa evreni kainati yaratan, bu teknolojiyi düsünüp uygulayananin aklini ona bahseden, neden halen sakli gizli kulaktan kulaga oynar misali insanlari testlere tabi tutuyor?

  45 milyon yillik (yanilmiyorsam) bir geçmisi olan dünya ve milenyum çagi, teknoloji tavan yapmis biz halen… :))

  Yok ben almiyim, alana da mani olmayayim:) Saygi dedigin sey ise: bana da saygi gösteriliyorsa karsiligini bulur! Hani hersey insana itaat içindi?

  Ben insan olmuyo muyum arkadas!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here