Yeni Nesil Firma Siteleri

2
108

Günümüzde firmalarin web siteleri daha profesyonel bir görünümü kazandi. Bunun en önemli sebebi de internette yasanan, bas döndürücü bir hizla degisen internet teknolojileri olsa gerek. Word ile site yaptigimizi sandigimiz günlerdeki tasarimlarla günümüz tasarimlari ve kullanilabilirlik tamamen farkli boyuttalar. Günümüzde bir firmanin site tasarimlarinin nasil oldugu, eskiye göre farklari ve kullanilabilirlik açisindan nelere sahip oldugunu hep birlikte görelim.

Tasarim

Artik eskisi gibi her yerden çikan Flash banner ve yanar döner diye ifade edilen nesneler sitelerde pek kullanilmiyor. Çünkü onlar artik mazide kalan varyasyonlar. Günümüz tasarimlari daha sade olup firmanin ürünleri ya da verdigi hizmetleri daha etkileyici yollardan anlatmayi baz aliyor.

Firmalarin kullandilari kurumsal kimlikleri internet sayfalarinda da kullaniliyor. Renkleri, logolari diger bütün kurumsal kimlik içerikleri sitelerinde de kullaniliyor. Bunun tek sebebi de kurumsal çalismalara artik web sitelerinin de dahil olmasi.

Bir firma için artik web sitesi ürün ya da hizmet tanitiminin en kolay ve en etkileyici yoludur. Hemen hemen büyük bütün firmalar bir web sitesine sahip hatta küçük firmalar bile. Hatta devletimiz de bu konu ile ilgili "sirketlere web sitesi zounlulugu" adi altinda bir kanunu ön plana tasiyor. Aslinda bu bir zorunluluk degil de firsat olarak algilanmali tüm sirketler tarafindan.

Tasarim yaparken firmalar için ana hatlarda genelde gri ve tonlarinda renkler kullaniliyor. Diger taraftan da resimler ve etkileyici kampanya yazilari ve içerik ile destekleniyor. Böylesi hem ürün ya da hizmetin ön plana daha rahat çikmasini sagliyor hem de sadelik modasina uymus oluyor.

Alt Yapi

Site alt yapilarinin da eskisi gibi olmadigini çok rahat anliyoruz. Eski durgun, güncellenmesi çok uzun sürelere yayilan firma siteleri yerine her saat güncellenebilen, sürekli güncel kalan siteleri görüyoruz. Buna dinamik sayfa da deniliyor aslinda. Ancak günümüz siteleri dinamiklik kavramindan bir adim daha öteye gitmis durumdalar.

Programcilar belki biraz daha fazla zaman harciyorlar. Daha fazla gecelerini birkaç satir kod ugruna feda ediyorlar. Ancak ortaya konulan projeler de çok güzel örnekleri teskil ediyor.

Site alt yapisi siteyi ziyaret edenleri memnun etmek için hazirlaniyor. Bunun nedeni Web 2.0 kavraminin geregi olan kullanici odakli sitelerin hergün artmasi. Mesela herhangibir firmanin sitesinde ürünler hakkinda yorumlar yapilan bir bölüm varsa kullanicilar oraya girip ürün hakkinda sormak istediklerini soruyor, söylemek istediklerini söylüyorlar.

Bir de e-ticaret var. Bu baska bir yazi konusu aslinda ama kisaca deginecek olursak; firmalarin internet üzerinde mutlaka yerlerini almalari gerektigi konusunda en güçlü delil denilebilir. Yillik cirolarini söylerken bile zorlandigimiz perakende magazalar internet üzerinden satis yaparak cirolarini birkaç misli daha arttiriyorlar.

Uzun Lafin Kisasi

Eger tasarim isleriyle ugrasiyorsaniz ve bir firmanin web sitesi tasarimini aldiysaniz kendinizi yenilemeniz, yeni dizaynlara ayak uydurmaniz gerekiyor. Firmayi en iyi sekilde ifade etmeniz gerekiyor. Tasarimi bir arabanin dis görüntüsüne benzetebiliriz. BMW X5in motor gücünden hiç kimse bahsetmez ama tasarimindan herkes bahseder. Onun gibi yapacaginiz sitenin programlamasi dünyanin en iyi kodculari tarafindan hazirlanmis olsa bile tasarim ön planda degilse o siteden asla bahsedilmez. Bu da büyük bir kayip olur.

Firmaniza bir web sitesi yaptiracaksaniz kaliteli insanlarla çalisin. Pazardan domates almaya asla benzemez bu isler. Eger kendine webmaster etiketini koyan bir insana "web sitesini kaça yaparsin" dediginizde direkt cevap veren kisilerden ya da firmalardan olabildigince uzaklasin. Çünkü gerçekten kaliteli proje olusturacak bir tasarimci, programci önce sizin siteden beklentilerinizi sorar ve sizi sabirla dinleyip önerilerde bulunur. Nasil ki gerçek yasamda magazaniz, ofisiniz en güzel biçimde dekore edilip saglam temellere oturtuluyorsa internetteki imajiniz da bir o kadar saglam olmali. Her yönden interner en güzel pazarlama ortamlarinin basinda geliyor.

Yazimi Robert Boschun güzel sözü ile sonlandirmak istiyorum: "Verdigim sözlere ve ürünlerime duyulan güven, benim içi her zaman kisa vadeli kazançlardan daha önemli olmustur. Insanlarin güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim".

2 YORUMLAR

    • dogru dersin sevgili @sgüzelcik. Ama ben türkiyede ahim sahim sirket blogu bilmiyorum? Duymadim, görmedim… Yoktur demiyorum, ama ben görmedim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here