Yeni Nesil Türkiye Interneti

6
403

Kimileri vardir, üretir,
Kimileri vardir tüketir.
Kimileri ise iki arada bir derededir.
Ne adam gibi üretebilir,
Ne de adam gibi tüketebilir…

Slogani ile yola çikan Renkli Dergi a tesekkürler. [Burada] anlatildigi gibi bir mücadele içerisinde. Destekleyenler olacaktir, bir o kadarda karsi çikanlar. Bu konuyu gördügüm an baska bir konu aklima geldi. Hemen Renkli Dergi ile iletisim kurarak sorumu ve konuyu aktardim. Konu; "Internette olmayan kitap, dergi, gazete gibi yazili belge üzerinde olan bilgileri kendi derlememiz ile internete aktarmakta mi yoksa emek hirsizligi içerisine girmektedir?" Bu sorudan iki tema çikabilir. Birincisi internet üzerinde gerçek hayattaki telif haklarini savunmak, ikincisi internete ilk defa bizim aktardigimiz bir eser.

Bir bilim adami, arastirma görevlisi, tez yazan ögrenci kim olursa olsun bir ürün ortaya çikarirken elbette arastirma yapar ve kendi yorumunu ürüne asilar. Konuyu allandirip pullandirmadan hemen özüne girelim. Internet ortami [buradaki] yazida da anlatildigi gibi kopyalamaya gayet müsait. Ama bazi arkadaslarimiz var ki (bu benim de basima geldi) arastirmasini yapiyor, okuyor, inceliyor ve derledikten sonra kendi sitesinde veya baska bir yerde yayinliyor. Aradan bir zaman geçtikten sonra çok bilmis bir arkadasimiz çikiyor "bu yazi korsan" diye haykirista bulunuyor. Neden, çünkü arastirma yaparken kaynaklardan bazi kesimler aliniyor. Google amcamiz (akilli yeni nesil ürünü) marifetli ya(!) hemen bunlari buluyor. Peki soruyorum size; Google ile arasi iyi olmayan, bir süre servis disi olduktan sonra açilan sitelerin ne günahi var?

Türkiye de blog sistemi gittikçe çogalmaktadir. Bloglarda sahipler veya yazarlar kendi yazilarini yayinlamak için uzun ugraslar veriyorlar. Yeni nesil internette lisanslamaya dair bir çok örnek vardir. Ama ben diyorum ki bir ekip kurulsun ve basvuran herkesin yazisini lisanslasin. Lisanslamaktan kastim, bugün nasil bir oyyla.com varsa ve Türkiyenin ortak oylama sitesi olarak hizla ilerlemekte ise, ortak bir eser koruma sitesi yapilsin. Ve sadece simdilik bloglama sistemleri üzerine kurulu bir yapi olsun. Eger buna herkes destek verir ve ortak bir nokta olarak kabul edilirse, yukarida kisada olsa anlattigim konu kimsenin basina gelmez. Hatta [burada] anlatilan "emek hirsizligi" da az da olsa azalir. Yani ilk yazan kisi buyurur gelir ve yazisini korumaya alir.

Sunu da düsünmekte fayda var, böyle bir olusum olurda hayata geçirilirse, ürünü ilk ekleyen sahiplenmis olacak. Bunu da önlemek için küçük bir arastirma ekibi kurulur. Ekip dogru kaynagi bulamazsa, o ve ona benzer yazilar sisteme kabul edilmez. Yeni yazilanlar, sisteme daha hizli kayit altina alinir. Yani internet ortaminda Türkiye olarak yeni bir yazi, arastirma, ürün koruma sistemi olusturulabilinir. Böyle bir sistemi(site) oyyla.com gibi destekledigim bir siteye rakip olarak degil, yeni nesil internete bir adim önde girebilmek için düsündüm.

Yorumlar sizlerin. Eger böyle bir sistem üzerinde durulursa, ilgi çekerse projeyi tam olarak detayli bir sekilde sizlere yazarim. Sitenin isleyisi, sistemi ve yararlari?

Yaziyi kontrol eden ve düzeleyen Resmiye KURU ya tesekkürler

Görüsmek üzere
Resat DIKER

 

 

6 YORUMLAR

  1. Resat Diker ve arkadaslarina çok tesekkür ediyorum. Anlatmak istediklerinizi özetle çok iyi anlatmis hatta yeni bir olusumun köklerini atmis oldunuz. Bugünler de ortalarda mimlemeler, paslasmalar dönüyor. Bence bu alt sitede Iki yazinin mimleme olarak dönmesi biz blog severler ve yazarlar olarak daha yarar getirir kanisindayim. Tesekkürler Renkli Dergi tesekkürler Resat Diker.

  2. Sizi boylesine guzel bir fikir ureticiliginizden dolayi tebrik ediyor ve ulkemizin gelecegine katkida bulunmasini temenni ediyor en icten dileklerimle proje tarafimca da desteklenecektir….

  3. Resat ellerine saglik. Birilerinin cani fena halde sikilmis olacak ki ilk tehditi mail yoluyla yollamis bulunmakta.
    Konu ile ilgili bilgi en kisa zamanda sizlerle paylasmaktan korkmayacagiz. tesekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here