Yeryüzünün Incisi, Günlerden Bir Gün-8 Mart Dünya Kadinlar Günü

6
384

Modern insanlar olarak her birimiz bu günü kutluyoruz, kulaga oldukça hos gelen bugün benim için sadece kadinlarin degil yeryüzündeki bütün canlilarin günüdür. O zaman neden kadinlar günü denilmekte?

8 martKisa bir açiklama yapmak gerekirse yeryüzünde emege deger veren her kim varsa bu günü benimsemelidir. Çünkü 8 Mart 1857 tarihinde New York’ta 40.000 dokuma isçisi daha iyi çalisma kosullari istedikleri için greve baslamisti ancak grevleri grevle sinirli kalmamistir, polis insanlara saldirmis ve saldiridan kaçan isçiler fabrikaya siginmis, siginan isçiler pusuya kistirilmistir adeta fabrika üzerlerine kilitlenmistir. Olay burada bas göstermistir, fabrika yakilmis içerisinde çogunlugunu kadinlarin olusturdugu 129 isçi yanarak feci sekilde can vermistir…

8 Mart 1857 tekstil fabrikasi yangininda ölen kadinlarin anisina 16 Aralik 1977 yilinda birlesmis milletler örgütünce tüm dünya kadinlarinin günü olarak kutlanilmasini kararlastirdi.

Ülkemiz de ilk kez 1921’de kutlanmaya basladi, 1975 yilinda kutlamalar sokaklara tasti, 1977 yilinda Türkiye’de Birlesmis Milletleri destekledi fakat 1980 yilina gelindiginde Askeri Darbe’den ötürü 4 yillik süre zaafinda kutlama olmamistir. Sonrasinda günümüze kadar artarak kutlanmaya devam edilmistir.

kadinlar çiçektir Ahmet Altan ne demisti dünya kadinlari için, “Mücadele eder, kizar, bagirir ama hep sever. Dedim ya bir dünyadir kadinlar, yürekleriyle konusan, gözleriyle gülen… yüregini sevgiye açan ve sevmekten korkmayan bütün kadinlar gibi… Simdi bir düsünün, kaç kadini degil bir kadini taniyabildiniz mi bugüne degin?"

Bir kadin; güzeldi, gülerdi, aglardi, kizardi, severdi, anneydi, yarini düsünendi, saydikça bitmeyendi…

Bugünü kutlamak için hala efeminen olmaya gerek var miydi? Bir kus olmak, özgürce bu gün için uçmak bile emege, emekçiye mutluluktu.

Daha iyi sartlar altinda yasamak adina mücadele verdikleri bir günde ölen insanlar bu isteklerini kuskusuz ki sadece kendilerinin daha rahat çalismalari için vermemislerdir, yasanilasi bir dünya için mücadele vermislerdir.

Huzur dolu günlerin gelmesi umuduyla Dünya Kadinlar Günümüz kutlu olsun!

6 YORUMLAR

 1. Böylesine anlamli bir gün için yazmis oldugunuz yazi için tesekkürler. Tüm kadinlari DÜNYA EMEKÇI KADINLAR GÜNÜNÜ kutlarim.

 2. Dünyadaki tüm kadinlarin, ama emekçi, ama isçi, ama anne, ama teyze, ama hala, ama yenge; hepsi ama hepsinin gününü kutluyorum kendi adima.

  Gününüz kutlu olsun hanimlaaaaarrrr 😉 

 3. Kadinlarin içlerini dökmek için neden agladiklarini merak ettigimde vardigim bir kisim sorularima cevap vermisti.

  Ayette -hatirladigim kadari ile- "Kadinlara sabir verdik. Dayanilmaz zorluklara karsi güç verdik. Içlerini dökmek için ise sinir, nefret yerine gözyasini sunduk" -yanlis hatirliyor isem affola bu tarz bir ibareydi-

  Söyle bir gözlemledigimiz zaman bunun dogrulugunu kanitlayabiliyoruz. Biz erkekler sözler ve davranislarimiz ile kendimizi daha çok ifade ederken biricik kadinlarimiz, eslerimiz, sevgililerimiz, annelerimiz bize olan sitemlerini gözyaslari ile aktariyorlar. Kalp kirmiyorlar, kendileri çözüme gitmeye çalisiyorlar.

  Ne büyük bir erdem, ne güzel birsey. Bizleri basariya ulastiran, sevgiye kavusturan kadinlarimiza ne kadar tesekkür etsek azdir… 

 4. çok güzel bir yazi kadinlar gününün neden bu tarihte kutlandigini ve neden kutlandigini açiklayan bir yazi sunmus arkadasimiz.pekala birde madalyonun tersinden bakalim kadinlar günü,anneler günü,sevgililer günü tam üç tane bayan günü var.babalar günü, sevgililer günü toplam iki eder.esitlik istiyolarsa madem erkekler günü neden olmasin.bakin buna benzer milyonlarca örnek verebilirim.1963 yilinin 28 eylül günü Zambiyanin groste ailesad  kentinde 183 erkek isçinin kömür madeninde niye öldüklerini anlatayim size.O gün  Salemanin karisi gündüz vaktinde dogum sancisi cekmeye baslamisti köylüler hemen katirin sirtina dingilleri dayayarak olusturduklari tekerlekli düzenegi ilkel ambulansa cevirmislerdi evet önlerinde 25 km vardi arabayla 10 15 dakikada alina bilecek bir yol ama dag yolundan katir sirtinda 1 saat iste bu 45 dakikalik fark yasamla ölüm arasindaki farkti onlar için.bu fark Saleman in karisinin ve dogacak cocugunun sonu olmustu.bu bir ilk degildi ve sonda olmuyacakti grosteliler için.Bu olaydan sonra köy kahvesinde toplanan köyün erkekleri köye bir hastane yapilmasinin zaruri olduguna karar vermislerdi.artik kadinlar ölmiyecek cocuklar öksüz kalmayacakti.bunu duyan köyün kömür madeni isletmecisi said nabal onlara hastaneyi yapabilecegini fakat 5 ay süreyle araliksiz madende calisma sözü istiyordu.peki dedi köylü erkekler ve çalismaya basladilar.15.gün sonunda maden çöktü ve 183 kisi bile bile içinde haytini kaybetti.ne için yapildi peki bu olay? kadinlar için! canlari pahasina girdikleri hiçbir tesisat ve güvenlik tertibati olmayan ocakta ölebileceklerini biliyolardi .YANI ARKADASLAR 28 EYLÜL ü dünya erkekler günü ilan edelim gelin.(orda ölen abilerimize saygiyla egiliyor ve ruhlarina sükranlarimi sunuyorum)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here