Yetenek Bazli Egitim Sistemi-Egitim Sistemine Kisisel Bir Yorum

6
448

Türkiyede belli bir yasi geçmis her bireyin bildigi, özellikle belli bir yas grubunun bilmekten öte içine isleyen ÖSS sinavi ve egitim sistemi hakkinda kisisel bir yorum.

Baska bir amaci var mi bilmiyorum ama ÖSS denen sinav sistemi, üniversiteye girmek için arzulayan birey sayisinin üniversitelerde egitilebilecek birey sayisini (ki bu üniversitelerin egitim kapasitesi ile orantilidir…) asmasi sebebiyle, bazi bireyleri elemek zorunda olmanin getirdigi bir gerekliliktir. Ülkemizin egitime verdigi(!) önemin en iyi sembolüdür.

Benim kafama takilan sadece edebiyat, matematik, fen gibi bilim dallarinda soru çözme yetenegi, insanlarin seçtikleri bölümde basarili olacaginin ve önceligin onlara verilip diger adaylarin elenmesi gerektiginin bir göstergesi midir? Bazi bölümler için evet, bazi bölümler içinse bence hayir.

c64Bilgisayarla alakam daha çocukken basladi, babamin eve aldigi C64 o zaman için herkese oyun aleti gibi geliyordu. Bense merakimdandir zannederim ki, kurcalanmadik yerini birakmamistim. Meraklilari için not düseyim, C64’um halen evimde ve çalisir durumdadir. Ilk göz agrim…

Ortaokulda eve PC aldik. Sag olsun Hürriyet, baya bir kupon biriktirerek ve biraz ücret vererek evimize PC girmesini sagladi. Daha o zamanlar Türkiye’de yaygin internet yok, BBS (Bilgisayarli Bilgi Sistemi) denilen ve sanirim artik herkesin unuttugu bir teknoloji var. Modemim 14400bps, 9600bps ile baglanabiliyorum, malum hatlar dijital degil henüz. Kurcalamadigim yeri yok, kasanin kapagi hiç kapanmiyor. Anakart üzerinde kuzey güney köprüleri, grafik kartlari, ne nereye takilir hangisi neyle uyumlu hepsi ezberde. C64 zamanindaki yazilim meraki PC ile donanima kaymis. Okulum Trabzon Anadolu Lisesi, kaç kez bilgisayarlarla ilgili konular için dersten çagirildigimi hiç sormayin. Türkiyede internet yayginlasiyor, henüz dogru düzgün ISS (Internet Servis Saglayicisi) yok. Nereden buldum hatirlamiyorum ama elimde Ihlas nete ait bir numara var, sifresiz girebiliyorum. Bu ara siki tutunun o zamanlar internet için telefona para verilmiyor tüm hatlar 0800. Internete girmek için zaten telefona para verilmiyor mu dediniz, ADSL gençleri…

ÖSS sinavina 2 ay kaldi, çok çalisiyorum (bilgisayarin basindan kalkarsam ama). Ailem baskici degildir, az çalissan iyi olur dediler tabi ki ilgisiz de degillerdir. Ama bana güvenirler.

Sinav beni gerer, hele de 3 saat süreni. O yüzden tek sansim var, gir ve kazan. Peki neyi kazaniyorum, ÖSS bana ne verirse. Sonuç 191.675 2000 yili ÖSS puanim. Babam mimar, amcam insaat mühendisi, diger amcam harita mühendisi. Mühendislik kader sanirim, insaat mühendisligi aldigim puana en uygun meslek. Dikkat edin, bana degil puanima!!!

Gerçekten arzulamadiginiz bir dalga egitim görmek kötü bir his. Kimseye tavsiye etmem. Internet sitesi hazirlamakla geçen 4 sene. Böyle okul 4 senede biter mi, nasil bitsin ki, devam zorunlulugum olmadigi için is hayatina bir yerden girelim diyorum. Sansimi Istanbulda deniyorum, bilgisayar isi için cennet orasi. Bir tanis vasitasiyla büyük bir yazilim sirketinde ise giriyorum. Tekrar programciliga dondum. Microsoft .Net ögrenme zamani gelmisti. mezunOkuldan haber geldi, derslere devam zorunlu olmus. Oldu mu simdi, isi birakip tekrar okula gittim. 1.5 sene daha ugrasip, artik yasal limit olan 7 senenin sonunda kalkan dersler vs ile garip bir sekilde mezun oldum. Eylülde tekrar Istanbulda ayni yerde ise basladim, ama artik ögrenci olmadigim için çok daha iyi sartlarla. Bu yaziyi yazdigim tarih olan 07.03.2008 de mezuniyet belgemi elime almis bulunuyorum

Peki ben niye kendimi bir insaat mühendisinin okuma hakkini elinden almis gibi hissediyorum, suç benim mi?

Gururla bildirmek isterim, tebrikler Türkiye 7 sene insaat mühendisi olarak egitip mezun ettigin bir bilgisayar mühendisin oldu.

6 YORUMLAR

 1. ÖSS denen merete bende gicigim… Bu sene sinava 3. girisim olacak. "Neden 3. girisin?" diye sormayin. Ilk sene çok aptal bir tercih yaparak Bilkente girmistim. Ama ne bölümün ne okulun bana göre olmadigina karar verip 2. haftada kaydimi almistim. Dogma büyüme Amerikada yasamis, anadili gibi Ingilizce bilen bana, sirf hazirlik atlama sinavindan birgün önce kaza yaptim hastanelik oldum diye getirdigim hastane ve kaza raporlarini kabul etmemis, beni zorla hazirlik sinifina koymuslardi. Seviye belirlemede de güya bölüm öncesi (yani en yüksek seviye) sinifa alinmistim, ama gelin görün ki sinif arkadaslarim (!) babalarinin okulun döner sermayesine bol bol katkida bulunmalarindan dolayi iki kelimeyi yanyana getiremedikleri halde benimle ayni odadaydilar.

  Geçtigimiz sene YDSna (Yabanci Dil Sinavi) girdim,  ama tercümanligin bana göre olmadigini da biliyordum o yüzden hiç tercih yapmadim. Bu sene Kocaeli Üni. Fotograf Bölümünü hedef belirledim. Baraji asmam yeterli… Ama yine de gicigim ÖSSye… Yani tamam, genel kültür iyidir, hostur, toplumdaki statüde etkisi büyüktür fakat benim "lise dersleri" ile suan yaptigim isin hiçbir alakasi yok. En azindan yetenek sinavi ile alinan bölümler için ÖSSyi sart kosmasalar… Sonuçta portfolyonu da sunuyorsun, iki "do-re-mi" ile ya da çiçek böcek fotografiyla bölümlere girilmeyecegini de herkes biliyor. Ne diyeyim…

 2. Tara yasadiklarin üzücü seyler. Geçen gün ki yazinida hesaba katarak "bu kizin basina hiç iyi birsey gelmemis mi?" diye söylenir oldum. Insallah iyi seylerin olmasi dileklerimle.

  ÖSS ve benzer sistemler -benzer sistemler diyorum çünkü adlari ve kullandiklari sistemler o kadar kisa sürelerde degisiyor ki, zaman ayirip takip etmek gerek- sadece egitim kurallarini temel alarak olusturulmus bir eleme sisteminden baska birseyi ifade etmiyor.

  Egitim ve Ögretim temelleri ile basladigimiz okul hayatimizin karsimiza çikan ve çözüm üretemedigimiz bu engeller ile farkli alanlara yönlendirilmesi çok yanlis. Farkli alanlardan kastim meslegimiz disi isimize gelecek veya mecbur oldugumuz seylerin olmasi.

  Eline bir tornavida almamis insanin elektronik ve makina alaninda mühendislik bölümünü seçmesi bana göre çok yanlis. Bir devletin kalkinmasi sahip oldugu vasifli elemanlarinin sayesinde olacaktir. Özel sirketlere gelince artik diploma vb. belgelere pek bakilmaksizin is deneyimi ve sundugu referanslar is alimi süresincede ki baslica temelleri olusturmaktadir.

  Dilegim uzaktan egitimin benimsenmesi, ÖSS gibi saçmaliklarin kaldirilmasi ve meslek liselerine en üst düzeyde olanaklarin saglanmasidir.

 3. muratmoon kaderimiz birebir ayni. bende bigisayar (web) programciligi yapiyorum. fakat üniversitede bu egitimi alabilmem için geometride bilmemne deyimlerini ögrenmem isteniyor. kuzenim ingilizce ögretmenligi son sinifta, kpss sinavina hazirlaniyor. fakat ne zaman görsem matematik çalisiyor. ingilizce ögretmeni olacak lakin matematik ögreniyor. bir sürü yaman çeliski iste.

 4. kimse egitimini aldigi meslegi yapmiyor, gönül ister ki herkes sevdigi isi yapsin o alanda egitim görsün ama olmuyor iste.

  tamam hersey yetenekte olmasin ama öss sinavinin yaninda bir de seçilen bölümler için yetenek sinavi yapilip, oradan alinan puanla öss puani birlestirilemez mi?

  belki içimizde belli bir alanda çok yetenekli arkadaslar var fakat sirf öss sebebiyle baska seylere yönelmek zorunda kaliyor, olamaz mi? ben oldu bile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here